Nyt, kun Turun telakka sai kaksi laivatilausta, saavat kaiketi suomalaiset, yli 50-vuotiaat laivanrakentajatkin työtä ja näin metallialan työttömyys lähtee laskuun Suomessa. Vai tehdäänkö nämä laivat halvemman, ulkomaisen työvoiman voimin?
Suomalainen laivanrakennus
2
144
Vastaukset
- OmavarainenDuuni
En pidättelisi hengitystäni työasioissa nykypäivinä.Suurissa urakoissa on paljon hämäräperäistä meininkiä.Tuottoprosentit ratkaisevat keitä he ottavat
töihin.Monet ulkomaiset tekevät hommat halvemmalla,joten suomen duunari
jää ilman mitalleja.Se kaikki johtuu maan hallituksen politiikasta. Onhan kiva juttu. Lisää Puolalaisia telakkamiehiä Pansioon.
Puolassakin työttömyys laskee ( nyt 8,5% virallinen työmyysaste heillä siellä) kun tulevat tänne Turkuun laivoja rakentamaan. Sataa menestys Polakkien laariin.
Kysymys: Mistä johtuu Puolassa työttömien iso määrä, kun Puolassa työntekijöiden keski kk-ansiotaso on vain luokkaa 725 euroa/kk. Sillä palkkatasolla pitäisi työttömyyden olla nolla %.
Vastaus: Jos Suomessa palkkatyöläisten keski kk-tulot lasketaan samalle tasolle, niin työttömyys on pian likimain luokkaa 50 % (kurjistumissääntö)
Taustatietoa:
Vuonna 2007 maailmassa tapahtui käänne työttömyyden osalta. Samalla yritysten voitot lähtivät rajuun nousuun. Tuo uusi kehitystrendi jatkuu nyt koko ajan. Työvoiman tarjonta lisääntyy mutta työvoiman kysyntä laskee. Ei ole mikään suomalaisten juttu. Sama tapahtuu Kiinassa. Ihmisten työ (perusduunit) voidaan siis korvata uuden teknologian koneilla ja sovelluksilla. Ja tahti sen kuin vain kiihtyy. Tämä on sukellus tuntemattomaan mustaan putkeen. Tätä problemia ei poliitikot kykene ratkaisemaan. Aika näyttää minne mennään. Pidetään vain housunlahkeista kiinni. Ja se uusi ihmistyötä vähentävä teknologia tulee ryminällä myös laivarakennukseen.
Itse kun hitsailin 80-luvulla niin luokkahitsin tekemiseen täytyi panostaa (hitsaus- koneissa ei ollut optimoitua virransäätöä yms automatiikka). Nyt laadukas luokkasauma tulee lähes itsestään kun kolvia liikuttelee sinnepäin. Homma vaan robotisoituu lisää.
Hitsari on katoava ammattikunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169