Unilaboratorio kotikäyttöön

Onko unilaboratorioita kotikäyttöön?

Eritasoisista uniongelmista kärsiviä on yllättävän paljon. Pariskunnatkin nukkuvat lisääntyvässä määrin eri huoneissa saadakseen paremmin nukutuksi. Taannoin luin pariskunnasta, joka nukkui lomalla samassa vuoteessa ja silloin mies huomasi vaimon hengityskatkokset.

Hyvinvointirannekkeilla ja vastaavilla kapistuksilla voi helposti seurata unensa laatua. Jos niihin liittäisi tallentavat nukkujaa seuraavan infrapunakameran ja mikrofonin, voisi päivällä tarkastella nukkumistaan ja mitä ongelmia siinä oli. Sovellus hakisi heräämiset ja huonon unen kohdat tallenteelta. Tavallisella kameralla voisi kuvata vielä ikkunaa ja käyttää toista mikrofonia ulkoisten häiriöiden toteamiseksi, voihan ohiajavan auton valo ja ääni tai muu hetkellinen häly herättää . Setti voisi olla vuokrattavissa tai lainattavissa kirjastosta.

Uolevi Kattun

9

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uyiuoip

      Mikä tahansa kelpaisi kun ei jaksa enää lääkärien kanssa. Nukahtamislääkkeen käytöstä syyllistettiin niin tehokkaasti että jätin sen pois. Kokeilin sitä ennen mirtsan ja keto paska priinin. Kummastakin oli enemmän haittaa kuin hyötyä.

      Vaiva ei tietenkään ole loppunut mutta eipä tarvi nöyrtyä ruinaamaan lääkkeitä. Sillä ruinaamiselta se pari kertaa tuntui. Siksi menikin hermot ja sanoin että antaa olla. Pitäkää nappinne kun tämä on näin vaikeaa.

      • Ei kotilaboratorio korvaa lääkäriä, hoitoa tai lääkettä jos niille on tarvetta. Toisaalta, vaikea on lääkärinkin lähteä liikkeelle jos potilas osaa kertoa vain että nukkuu huonosti ja päivällä väsyttää.

        Kotilaboratorio auttaa lähinnä haravoimaan ilmeiset ongelmien aiheuttajat ja voisi ratkaista kokonaan syyt monen perusterveen huonounisuuteen.

        Mikrofoni kertoo kuorsaamisesta, hampaiden narskuttelusta, krohinoista, hengityskatkoista ja ulkoisista hälyäänistä. Kuva kertoo huonoista asennoista tai raajan puutumisesta, voisi verrata kuvia hyvän ja huonon unen hetkiltä. Käytössä voisi olla myös liiketunnistin, silloin näkee elehtiikö unissaan tai kärsiikö levottomista jaloista tms.


    • Parhaat-unilääkkeet

      Lempiminen ja NORMAALI elämä. Auttaa vissiin 90%:ssa tapauksia...

      • Kyllä_auttaa

        suurempaa määrää ihmisiä, vähintään 95%:ssa tapauksia.


      • Kiistämättömiä totuuksia nämä. Kunnon teutaroinnin aikana kihdit eivät vaivaa ja päälle nukkuu sikeästi koko yön vaikka lanttusäkin päällä. Kirjastot voisivatkin ensin antaa labrasettiä kysyville ”Kokeile tätä kotona!”-oppaan ja jos se ei tepsi, vasta sitten voisi uniaan ruveta monitoroimaan.


      • Näin_on

        Psykopaatti nukkuu sikeästi, vaikka olisi murhannut ihmisen. Stalinki sanoi, mikään ei tuo niin ihanaa unta, kun vastustajan likvidoiminen.


    • Aina mun pitää säätää. Ajatusmato jyystää taustalla väkisin omiaan ja tyhjennän levyn vielä kerran:

      Ongelmia on erilaisia, joten tarvitaan erilaisia tarkastelukulmia. Ohjelma osannee tiivistää keskeiset ongelmat graafille tai listalle.

      Esitetään koko yön unen laatu graafina. Rinnalla esitetään oman hengityksen ja ulkoisten äänien graafit. Sama juttu kuvien kanssa. Mitään liiketunnistimia ei tarvita. Kuvantunnistus osaa pisteyttää nukkujan liikehdinnän, liikkuuko vähän tai paljon ja miten pitkään. Ulkoa tulevat valonpilkahdukset näkyvät häiriöpiikkeinä. Hyvinvointiranneke mittaa vielä pulssia ja verenpainetta, ties mitä muuta. Graafilta voi sitten klikata tarkasteltavan hetken ja tallenne alkaa pyöriä. Peruutetaan tarvittaessa muutama minuutti taaksepäin.

      Erikoispatjoja ja muita antureita vältellään jos mahdollista, jotta seurataan normaalia arjen nukkumista. Oikeat valvotut unilaboratoriot ovat varmaan hyviä tutkimuksessa ja erikoistilanteissa, mutta myös vääristävät olosuhteita. Tila on yleensä eristetty ulkoisilta häiriöiltä. Potilas voi jännittää tilannetta. Tai nukkua poikkeuksellisen hyvin, kun on sairauslomalla eikä ole työstressiä.

    • Hekuli61

      Tuolla on ainakin muutama vinkki / laite unen mittaukseen:
      http://biohakkerit.fi/kirja/lisasisallot/uni/#6
      Itse käytin Bedditiä, erittäin hyvä laite toimiessaan mutta kolmannen toimimattoman laitteen sain purkaa kaupan (todella harmi, laite antoi hyvää dataa toimiessaan), nyt on uusi laite hakusessa, tuo Emfit kiinnostaa tällä hetkellä kohtalaisesti, ja listan ulkopuolelta sitten on myös Beurer SE80 ja Sleepace (ei suomessa myynnissä).

      • Kumman piilossa nämä laitteet edelleen ovat. Taas oli Prisma Studiossa juttua yhä vaan lisääntyvistä uniongelmista. Luulisi olevan markkinoita vuokrattavalle helppokäyttöiselle ja laadukkaalle laitteistolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6926
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      103
      4618
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      47
      3908
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3304
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      662
      1950
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1308
    7. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      1279
    8. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      202
      1275
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1273
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      48
      1240
    Aihe