olen haaveillut omasta pitkäkarvaisesta colliesta. en vaan sen kauniin ulkonäön takia, vaan sen ihastuttavan luonteen takia.
koira saisi joka päivä 1-3h liikuntaa. harrastuksia olisivat luultavasti agiliti ja uinti ( toki vain silloin jos koira näistä tykkää).
koiran turkkia olen kiinnostunut kyllä hoitamaan, se ei siis ole ongelmana.
koiralle laitettaisiin lämmin koppi ulos, mutta koira EI tule kokonaan ulkokoiraksi, sillä se saisi joka päivä osallistua perheen arkeen jne.
sopisiko collie minulle, vai kannattaisiko unohtaa rotu ja miettiä jotain toista?
pk collie?
5
616
Vastaukset
- HaluanOmanCollien
Kuulostaa ainakin ihan hyvältä vaihtoehdolta sinulle. :)
- YstäväCollie
Pitkäkarvaiset Colliet ovat todella seurallisia ja omasta kokemuksesta sanoisin että kannattaisi hankkia jos kaipaa koiraystävää!🙂❤️
Meillä ei yksikään collie ole viihtynyt koirankopissa. Ne haluavat olla siellä missä ihmisetkin, ja silloinkin kun ne oleilevat ulkona, ne hakeutuvat sellaisin paikkoihin mistä ne näkevät kunnolla ympärilleen ja voivat pitää silmällä "laumaansa".
- twocollies
Collie on paimenkoira, joten sen on oltava laumansa eli ihmisten kanssa, eli se ei sovellu ulkokoiraksi. Collielle on kova pala jos se laumastaan eristetään, sillä sillä on tarve paimentaa.
Collie vaatii hyvän tottelevaisuuskoulutuksen, paljon liikuntaa ja aktiviteetteja, vaikkei olekaan sukulaisensa bordern tapaan sähköjänis.
Jotkut kasvattajat panostavat ulkonäköön ja varsinkin muhkeaan turkkiin jättäen luonteen sekä terveyden (mm. silmät, lonkat) toiselle sijalle. Ole tarkka mistä koiran hankit!
Collie on alunperin työkoira jonka on oltava hyvähermoinen, terveluonteinen, rauhallinen muttei flegmaattinen. Se on myös yksi älykkäimmistä ja oppivaisimmista koirista.
Valitettavan paljon näkee arkoja tai jopa vihaisia räkyttäviä karvapalloja eli kaikkea muuta kuin aito collie jonka pitäisi olla palveluskoira parhaasta päästä eikä mikään sohvakoriste.
Collien kanssa voi harrastaa melkein mitä vain, mutta kokemuksesta voin sanoa, että paksun ja pitkän turkin vuoksi uinti on hieman kysenalaista, sillä märkä turkki on oivallinen hautomaan ja tulehduttamaan ihoa. Collien turkki on kuivattava huolellisesti jotta vältytään hot spotilta eli erittäin hankalasti parantuvalta paikalliselta ihotulehdukselta.
Mulla on ollut kaksi pitkäkarvaista collieta joiden kanssa harrastin pk-lajeja, toisen kanssa jopa "leikkimielisesti" suojelua. Colliesta on moneksi. - twocollies
Suomenlapinkoira ja lapinporokoira. Viihtyvät ulkona, sisällä ihmisten kanssa ja niiden kanssa voi harrastaa melkein mitä tahansa. Koiramme 11 eli marraskuun numerossa on juttua niistä lammaspaimenena, mutta niistä on tosiaan moneen koiraharrastusmuotoon ja ulkoilukaveriksi. Tuttavalla on 2 lapparia ja mahdottoman ihania koiria ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1912969Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232440Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!1601163kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001125- 691080
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171022- 67948
- 115914
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624836Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48804