olen haaveillut omasta pitkäkarvaisesta colliesta. en vaan sen kauniin ulkonäön takia, vaan sen ihastuttavan luonteen takia.
koira saisi joka päivä 1-3h liikuntaa. harrastuksia olisivat luultavasti agiliti ja uinti ( toki vain silloin jos koira näistä tykkää).
koiran turkkia olen kiinnostunut kyllä hoitamaan, se ei siis ole ongelmana.
koiralle laitettaisiin lämmin koppi ulos, mutta koira EI tule kokonaan ulkokoiraksi, sillä se saisi joka päivä osallistua perheen arkeen jne.
sopisiko collie minulle, vai kannattaisiko unohtaa rotu ja miettiä jotain toista?
pk collie?
5
491
Vastaukset
- HaluanOmanCollien
Kuulostaa ainakin ihan hyvältä vaihtoehdolta sinulle. :)
- YstäväCollie
Pitkäkarvaiset Colliet ovat todella seurallisia ja omasta kokemuksesta sanoisin että kannattaisi hankkia jos kaipaa koiraystävää!🙂❤️
Meillä ei yksikään collie ole viihtynyt koirankopissa. Ne haluavat olla siellä missä ihmisetkin, ja silloinkin kun ne oleilevat ulkona, ne hakeutuvat sellaisin paikkoihin mistä ne näkevät kunnolla ympärilleen ja voivat pitää silmällä "laumaansa".
- twocollies
Collie on paimenkoira, joten sen on oltava laumansa eli ihmisten kanssa, eli se ei sovellu ulkokoiraksi. Collielle on kova pala jos se laumastaan eristetään, sillä sillä on tarve paimentaa.
Collie vaatii hyvän tottelevaisuuskoulutuksen, paljon liikuntaa ja aktiviteetteja, vaikkei olekaan sukulaisensa bordern tapaan sähköjänis.
Jotkut kasvattajat panostavat ulkonäköön ja varsinkin muhkeaan turkkiin jättäen luonteen sekä terveyden (mm. silmät, lonkat) toiselle sijalle. Ole tarkka mistä koiran hankit!
Collie on alunperin työkoira jonka on oltava hyvähermoinen, terveluonteinen, rauhallinen muttei flegmaattinen. Se on myös yksi älykkäimmistä ja oppivaisimmista koirista.
Valitettavan paljon näkee arkoja tai jopa vihaisia räkyttäviä karvapalloja eli kaikkea muuta kuin aito collie jonka pitäisi olla palveluskoira parhaasta päästä eikä mikään sohvakoriste.
Collien kanssa voi harrastaa melkein mitä vain, mutta kokemuksesta voin sanoa, että paksun ja pitkän turkin vuoksi uinti on hieman kysenalaista, sillä märkä turkki on oivallinen hautomaan ja tulehduttamaan ihoa. Collien turkki on kuivattava huolellisesti jotta vältytään hot spotilta eli erittäin hankalasti parantuvalta paikalliselta ihotulehdukselta.
Mulla on ollut kaksi pitkäkarvaista collieta joiden kanssa harrastin pk-lajeja, toisen kanssa jopa "leikkimielisesti" suojelua. Colliesta on moneksi. - twocollies
Suomenlapinkoira ja lapinporokoira. Viihtyvät ulkona, sisällä ihmisten kanssa ja niiden kanssa voi harrastaa melkein mitä tahansa. Koiramme 11 eli marraskuun numerossa on juttua niistä lammaspaimenena, mutta niistä on tosiaan moneen koiraharrastusmuotoon ja ulkoilukaveriksi. Tuttavalla on 2 lapparia ja mahdottoman ihania koiria ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213849
- 891900
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa891316Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1681271- 561129
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.541031Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe1881007- 61932
- 42896
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis143849