pk collie?

colliekominulle

olen haaveillut omasta pitkäkarvaisesta colliesta. en vaan sen kauniin ulkonäön takia, vaan sen ihastuttavan luonteen takia.
koira saisi joka päivä 1-3h liikuntaa. harrastuksia olisivat luultavasti agiliti ja uinti ( toki vain silloin jos koira näistä tykkää).
koiran turkkia olen kiinnostunut kyllä hoitamaan, se ei siis ole ongelmana.
koiralle laitettaisiin lämmin koppi ulos, mutta koira EI tule kokonaan ulkokoiraksi, sillä se saisi joka päivä osallistua perheen arkeen jne.

sopisiko collie minulle, vai kannattaisiko unohtaa rotu ja miettiä jotain toista?

5

673

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaluanOmanCollien

      Kuulostaa ainakin ihan hyvältä vaihtoehdolta sinulle. :)

    • YstäväCollie

      Pitkäkarvaiset Colliet ovat todella seurallisia ja omasta kokemuksesta sanoisin että kannattaisi hankkia jos kaipaa koiraystävää!🙂❤️

    • Meillä ei yksikään collie ole viihtynyt koirankopissa. Ne haluavat olla siellä missä ihmisetkin, ja silloinkin kun ne oleilevat ulkona, ne hakeutuvat sellaisin paikkoihin mistä ne näkevät kunnolla ympärilleen ja voivat pitää silmällä "laumaansa".

    • twocollies

      Collie on paimenkoira, joten sen on oltava laumansa eli ihmisten kanssa, eli se ei sovellu ulkokoiraksi. Collielle on kova pala jos se laumastaan eristetään, sillä sillä on tarve paimentaa.

      Collie vaatii hyvän tottelevaisuuskoulutuksen, paljon liikuntaa ja aktiviteetteja, vaikkei olekaan sukulaisensa bordern tapaan sähköjänis.

      Jotkut kasvattajat panostavat ulkonäköön ja varsinkin muhkeaan turkkiin jättäen luonteen sekä terveyden (mm. silmät, lonkat) toiselle sijalle. Ole tarkka mistä koiran hankit!

      Collie on alunperin työkoira jonka on oltava hyvähermoinen, terveluonteinen, rauhallinen muttei flegmaattinen. Se on myös yksi älykkäimmistä ja oppivaisimmista koirista.


      Valitettavan paljon näkee arkoja tai jopa vihaisia räkyttäviä karvapalloja eli kaikkea muuta kuin aito collie jonka pitäisi olla palveluskoira parhaasta päästä eikä mikään sohvakoriste.

      Collien kanssa voi harrastaa melkein mitä vain, mutta kokemuksesta voin sanoa, että paksun ja pitkän turkin vuoksi uinti on hieman kysenalaista, sillä märkä turkki on oivallinen hautomaan ja tulehduttamaan ihoa. Collien turkki on kuivattava huolellisesti jotta vältytään hot spotilta eli erittäin hankalasti parantuvalta paikalliselta ihotulehdukselta.

      Mulla on ollut kaksi pitkäkarvaista collieta joiden kanssa harrastin pk-lajeja, toisen kanssa jopa "leikkimielisesti" suojelua. Colliesta on moneksi.

    • twocollies

      Suomenlapinkoira ja lapinporokoira. Viihtyvät ulkona, sisällä ihmisten kanssa ja niiden kanssa voi harrastaa melkein mitä tahansa. Koiramme 11 eli marraskuun numerossa on juttua niistä lammaspaimenena, mutta niistä on tosiaan moneen koiraharrastusmuotoon ja ulkoilukaveriksi. Tuttavalla on 2 lapparia ja mahdottoman ihania koiria ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3050
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      71
      943
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      817
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      766
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      559
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      48
      526
    8. Harvinaisin persoonallisuustyyppi

      Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o
      Sinkut
      80
      465
    9. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      82
      461
    10. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      460
    Aihe