pk collie?

colliekominulle

olen haaveillut omasta pitkäkarvaisesta colliesta. en vaan sen kauniin ulkonäön takia, vaan sen ihastuttavan luonteen takia.
koira saisi joka päivä 1-3h liikuntaa. harrastuksia olisivat luultavasti agiliti ja uinti ( toki vain silloin jos koira näistä tykkää).
koiran turkkia olen kiinnostunut kyllä hoitamaan, se ei siis ole ongelmana.
koiralle laitettaisiin lämmin koppi ulos, mutta koira EI tule kokonaan ulkokoiraksi, sillä se saisi joka päivä osallistua perheen arkeen jne.

sopisiko collie minulle, vai kannattaisiko unohtaa rotu ja miettiä jotain toista?

5

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaluanOmanCollien

      Kuulostaa ainakin ihan hyvältä vaihtoehdolta sinulle. :)

    • YstäväCollie

      Pitkäkarvaiset Colliet ovat todella seurallisia ja omasta kokemuksesta sanoisin että kannattaisi hankkia jos kaipaa koiraystävää!🙂❤️

    • Meillä ei yksikään collie ole viihtynyt koirankopissa. Ne haluavat olla siellä missä ihmisetkin, ja silloinkin kun ne oleilevat ulkona, ne hakeutuvat sellaisin paikkoihin mistä ne näkevät kunnolla ympärilleen ja voivat pitää silmällä "laumaansa".

    • twocollies

      Collie on paimenkoira, joten sen on oltava laumansa eli ihmisten kanssa, eli se ei sovellu ulkokoiraksi. Collielle on kova pala jos se laumastaan eristetään, sillä sillä on tarve paimentaa.

      Collie vaatii hyvän tottelevaisuuskoulutuksen, paljon liikuntaa ja aktiviteetteja, vaikkei olekaan sukulaisensa bordern tapaan sähköjänis.

      Jotkut kasvattajat panostavat ulkonäköön ja varsinkin muhkeaan turkkiin jättäen luonteen sekä terveyden (mm. silmät, lonkat) toiselle sijalle. Ole tarkka mistä koiran hankit!

      Collie on alunperin työkoira jonka on oltava hyvähermoinen, terveluonteinen, rauhallinen muttei flegmaattinen. Se on myös yksi älykkäimmistä ja oppivaisimmista koirista.


      Valitettavan paljon näkee arkoja tai jopa vihaisia räkyttäviä karvapalloja eli kaikkea muuta kuin aito collie jonka pitäisi olla palveluskoira parhaasta päästä eikä mikään sohvakoriste.

      Collien kanssa voi harrastaa melkein mitä vain, mutta kokemuksesta voin sanoa, että paksun ja pitkän turkin vuoksi uinti on hieman kysenalaista, sillä märkä turkki on oivallinen hautomaan ja tulehduttamaan ihoa. Collien turkki on kuivattava huolellisesti jotta vältytään hot spotilta eli erittäin hankalasti parantuvalta paikalliselta ihotulehdukselta.

      Mulla on ollut kaksi pitkäkarvaista collieta joiden kanssa harrastin pk-lajeja, toisen kanssa jopa "leikkimielisesti" suojelua. Colliesta on moneksi.

    • twocollies

      Suomenlapinkoira ja lapinporokoira. Viihtyvät ulkona, sisällä ihmisten kanssa ja niiden kanssa voi harrastaa melkein mitä tahansa. Koiramme 11 eli marraskuun numerossa on juttua niistä lammaspaimenena, mutta niistä on tosiaan moneen koiraharrastusmuotoon ja ulkoilukaveriksi. Tuttavalla on 2 lapparia ja mahdottoman ihania koiria ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      1972
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      72
      1334
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1029
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      97
      952
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      91
      885
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      98
      715
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      48
      622
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      554
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      517
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      244
      493
    Aihe