pk collie?

colliekominulle

olen haaveillut omasta pitkäkarvaisesta colliesta. en vaan sen kauniin ulkonäön takia, vaan sen ihastuttavan luonteen takia.
koira saisi joka päivä 1-3h liikuntaa. harrastuksia olisivat luultavasti agiliti ja uinti ( toki vain silloin jos koira näistä tykkää).
koiran turkkia olen kiinnostunut kyllä hoitamaan, se ei siis ole ongelmana.
koiralle laitettaisiin lämmin koppi ulos, mutta koira EI tule kokonaan ulkokoiraksi, sillä se saisi joka päivä osallistua perheen arkeen jne.

sopisiko collie minulle, vai kannattaisiko unohtaa rotu ja miettiä jotain toista?

5

673

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaluanOmanCollien

      Kuulostaa ainakin ihan hyvältä vaihtoehdolta sinulle. :)

    • YstäväCollie

      Pitkäkarvaiset Colliet ovat todella seurallisia ja omasta kokemuksesta sanoisin että kannattaisi hankkia jos kaipaa koiraystävää!🙂❤️

    • Meillä ei yksikään collie ole viihtynyt koirankopissa. Ne haluavat olla siellä missä ihmisetkin, ja silloinkin kun ne oleilevat ulkona, ne hakeutuvat sellaisin paikkoihin mistä ne näkevät kunnolla ympärilleen ja voivat pitää silmällä "laumaansa".

    • twocollies

      Collie on paimenkoira, joten sen on oltava laumansa eli ihmisten kanssa, eli se ei sovellu ulkokoiraksi. Collielle on kova pala jos se laumastaan eristetään, sillä sillä on tarve paimentaa.

      Collie vaatii hyvän tottelevaisuuskoulutuksen, paljon liikuntaa ja aktiviteetteja, vaikkei olekaan sukulaisensa bordern tapaan sähköjänis.

      Jotkut kasvattajat panostavat ulkonäköön ja varsinkin muhkeaan turkkiin jättäen luonteen sekä terveyden (mm. silmät, lonkat) toiselle sijalle. Ole tarkka mistä koiran hankit!

      Collie on alunperin työkoira jonka on oltava hyvähermoinen, terveluonteinen, rauhallinen muttei flegmaattinen. Se on myös yksi älykkäimmistä ja oppivaisimmista koirista.


      Valitettavan paljon näkee arkoja tai jopa vihaisia räkyttäviä karvapalloja eli kaikkea muuta kuin aito collie jonka pitäisi olla palveluskoira parhaasta päästä eikä mikään sohvakoriste.

      Collien kanssa voi harrastaa melkein mitä vain, mutta kokemuksesta voin sanoa, että paksun ja pitkän turkin vuoksi uinti on hieman kysenalaista, sillä märkä turkki on oivallinen hautomaan ja tulehduttamaan ihoa. Collien turkki on kuivattava huolellisesti jotta vältytään hot spotilta eli erittäin hankalasti parantuvalta paikalliselta ihotulehdukselta.

      Mulla on ollut kaksi pitkäkarvaista collieta joiden kanssa harrastin pk-lajeja, toisen kanssa jopa "leikkimielisesti" suojelua. Colliesta on moneksi.

    • twocollies

      Suomenlapinkoira ja lapinporokoira. Viihtyvät ulkona, sisällä ihmisten kanssa ja niiden kanssa voi harrastaa melkein mitä tahansa. Koiramme 11 eli marraskuun numerossa on juttua niistä lammaspaimenena, mutta niistä on tosiaan moneen koiraharrastusmuotoon ja ulkoilukaveriksi. Tuttavalla on 2 lapparia ja mahdottoman ihania koiria ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      111
      1792
    2. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      102
      1335
    3. 72
      1294
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1077
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      48
      1014
    6. 95
      949
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      86
      882
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      822
    9. 52
      818
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      773
    Aihe