Näin lehdessä otsikossa sanan hömppäheinä ja ajattelin, että ovatko suomalaiset viljelijät tulleet hulluksi. 200 000 hehtaaria huumehamppua viljelyksessä! Mutta kävikin ilmi, että kyseessä on kesantopelto.
Mutta miten tuo viljely käytännössä menee? Jos ostan kesämökiksi torpan ja siihen kuuluvan hehtaarin pellon ja haluan pitää sen kauniina luonnonniittynä, voinko hakea tukia hömppäheinälle, vai pitääkö sitä ihan oikeasti hoitaakin jotenkin?
Hömppäheinä
8
2436
Vastaukset
- arvelija
Sinun kesämökkisi yksi hehtaari ei täytä tukien hakemiseen edellytyksiä koska sitä ei minkään mukaan voida luetella maataloudeksi eikä sinua minkäänkokoisella tilalla ilman maatalousalan koulutusta, ts. vähintään ns. EU-koulutusta maatalousyrittäjäksi mikä on tukien saamisen ehto.
Tukikelpoiseen tilaan pitää muistaakseni (En ole koskaan tarvinnut niihin lakeihin perehtyä mutta kerron mitä olen kuullut) yli neljä hehtaaria peltoviljelyalaksi katsottavaa maata. Kotieläintukia saadakseen tulee kotieläinyksiköitä (ent.nim. nautaeläinyksiköitä) olla myöskin tietty määrä ja joskus ainakin sen tuli olla suhteutettu viljelyalaan jos karjapuoli huomattavan pientä viljelyyn nähden ei tilaa katsottu kotieläintilaksi. Tästä pykälästä ollaan tosin kai nykyään jo alettu joustaa koska monilla tiloilla tuo tuotti kohtuuttomuuksiin meneviä ongelmia. Mutta tämän sanoin siksi että kuten joskus jossain muualla keskusteluissa oli arveltu voitavan hakea maataloustukia jos ottaa yhden sian tai kanan... Edes yksi lehmäkään ei riitä.
En tiedä miten tilanteita tulkitaan mutta voisin väittää että tukia ei saa tilalle jossa ei ole minkäänlaista maataloustoimintaa/tuotantoa vaan kaikki viljelysala olisi luonnonhoitopeltona, joka muuten on tuolle sinun tarkoittamallesi tilanteelle toinen mahdollinen nimitys, kesanto kun tarkoittaa viljelysmaan lepovuotta viljelykierrossa, maa kun ei jaksa tuottaa tauotta yhtä hyviä kasvutuloksia.
Luonnonhoitopeltoja on monenlaisia eri variaatioita maisemapelloista riistanhoitopeltoihin, myös on sellaisia luonnonhoitopeltoja missä on sallittua laiduntaa ja niittää sekä korjata tämä niitetty kasvusto talteen. Erilaiset rikkakasveiksi lueteltavat lajikkeet joita kyseisissä pelloissa usein esiintyy haittaavat tosin tämän tuotteen rehunakäyttöä.
En ole varma nyt miten on kesantojen ja luonnonhoitopeltojen tukiehdoissa luettu niittopakosta, en ole vähään aikaan kyseisiä tietoja tarvinnut mihinkään ja joku saa täydentää ja korjata jos on paremmin ajan hermoilla asiasta.- Hipsteriheinä
No se nyt ei yllätä, että kesämökille ei saisi tukiaisia, mutta pitääkö maataloudessakin nykyään olla suoritettu koulutus? Ihan hulluksi mennyt tämä maailma. Ennen sai autoa ajaa, jos hommasi kortin, mutta nyt on oltava ammattipätevyys. Tilaa sai pitää, jos siltä tuntui, mutta nyt on oltava sertifikaatti.
- arvelija
Nykyään on oltava vähintään se ns. Eu-kurssi suoritettuna, siellä käydään läpi paitsi maatalouden perusopetusta myös muut tärkeät asiat jotta henkilöllä on edellytykset toimia EU-ajan viljelijänä. Jos haluaa siis tilalleen maataloustukia, on tämä välttämätöntä.
Tilaa muuten vain ilman maataloustukea saa sitten pitää, ja ei muuta kun yrittämään vaan, mitään lisää tuottajahintaanhan ei saa maataloustukien ottamattomuudesta. Tilan ostohinta itsessään, koneet, korjaukset, siemenet ja lannoitteet, polttoaine jne. pysyykin sitten hinnoiltaan yrittäjälle ihan samana tässäkin tapauksessa.
Maatalousyrittäjän työ on vaativaa, paljon tietoa ja taitoa vaativaa ja varmimman ammattitaidon saa maatalousoppilaitoksista joko tämän EU-kurssin kautta tai sitten vieläkin laajemman ja paremman Maatalousyrittäjän ammattikoululinjan kautta. Nykyään on tullut kaikenlaisia monimuoto-opetusmalleja joten opiskelua voi hoitaa hyvin kotoa käsin työnsä ohella, pakollisia lähiopetuspäiviä lukuun ottamatta.
Nämä mahdollisuudet ovat houkutelleet vanhempiakin viljelijöitä hankkimaan lisäkoulutusta tai päivittämään vanhaa, mutta tilanne on vaikea karjatiloilla nykyään, kun uuden lomituslakien mukaan ei enää saa tilalle lomittajaa edes osallistuakseen koulutukseen, joka edesauttaisi ja kenties laajentaisi ammattitaitoa ja parantaisi ehkä tuloksiakin kaikkien kannalta. Tämä on nyt sitten tehnyt monen yrittäjän osallistumisen edes monimuotokoulutusten harvoille lähipäiville koska karja ei voi olla päivääkään hoitamatta.
- eivoimuutasanoa
Trolli heinää eikä kukaan muu kuin Jopa
- Anonyymi
wqiiowqb issaisalkposaposasasa,
pittee piästä,
ttm-puariin... - Anonyymi
Ja kaikille noille turhakkeille maksetaan MAATAOUSTUKIA.
- Anonyymi
Riittää, että niität kerran kesässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3147864Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne906139Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1733601Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322137Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222036Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1961944- 391933
- 711682
- 441514
En mä itke
sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja311460