Pakolaiskeskuksissa piilee vaara
hyväuskoinenhölmö
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001256174.html
-Mikko Paateron mukaan uhkakuvat alkavat toteutua nyt, kun turvapaikanhakijat alkavat saada kielteisiä turvapaikkapäätöksiä.
– Mitä tekevät he, jotka eivät halua lähteä vapaaehtoisesti? Heitä ei voi palauttaa myöskään pakolla, kun heitä ei saada kiinni. Tämä luo selvän riskin ja uhkatekijän, joka on tajuttu Saksassa ja Ruotsissa. Se pitää tajuta myös Suomessa.
--
– Jos joku sanoo, että tilanne on hallinnassa, sitä se ei missään tapauksessa vielä ole. Vaikeimmat ajat tulevat olemaan tästä eteenpäin. Uskon, että viranomaiset ottavat sen tosissaan.
Paateron mukaan tilanteesta on ollut saatavilla yhteenvetoa yleisistä lähteistä viime kuukausien aikana. Yksi on se, että poliisilla on satoja työtehtäviä vastaanottokeskuksissa joka viikko.
– Kun poliisi menee vastaanottokeskukseen keikalle, sinne ei mennä yhdellä partiolla vaan useammalla. Se indikoi sitä, että siellä voi olla vastassa vaarallista liikehdintää myös poliisia kohtaan. Se vie suunnattomasti resursseja.
9.9.2016 klo 5:55
http://yle.fi/uutiset/satoja_turvapaikanhakijoita_on_jattanyt_lapin_-_osa_kadonneista_palaa_tuttuun_vastaanottokeskukseen/9153798
"Rovaniemen vastaanottokeskuksesta kadonneita on tänä vuonna 41. Kemijärvellä luku on 36 ja myös Torniossa, Kemissä ja Kolarissa vastaanottokeskuksen asukkaita lähtee kertomatta siitä kellekään."...
Se mikä minua ihmetyttää on nämä heimot ja klaanit. Tuntuu, että nämä ulkomaanelävät toimii niikuin koirat, nuuskivat toistensa perseitä ja jos ei haju satu miellyttämään, heti on verinen tappelu pystyssä. Mitä se tällainen touhu on? Eihän suomessakaan savolaiset ja satakuntalaiset käy toistensa kimppuun vaan elelevät rauhassa keskenään.
Ovatko he siis alemmalla kehitystasolla vai mistä tässä on kysymys?