Hei Pariisin kävijät! Syyskuun lopulla olisi matka Pariisiin ja kysyisin että kannattako liput Eiffel torniin ostaa jo netistä vai sitten lippuluukulta? Mitä ehdottaisitte?
Eiffel torniin
2
446
Vastaukset
- Minou___
Siellä on todella pitkät jonot, joten kyllä kannattaa ostaa netistä lippu älypuhelimeen (tai tulostaa) koska silloin pääsee ulkona jonottamaan "lipullisten" jonoon.
http://www.toureiffel.paris/en/preparing-your-visit/buying-your-tickets.html
Jos on lippu, se varataan tietylle ajalle ja reitille ylös torniin, joten ei kannata tulla paikalle myöhässä tai aikaikkunansa menettää.
Kannattaa ensin katsoa tuosta nettisivulta missä on aikoja, koska voi olla hyvin varattua. Sitten katsot vielä säätiedotuksen ko. päivälle ja ajalle.
Jos ei saa varattua lippua etukäteen ja on reipasta sorttia, sitten vaan reppu selkään ja menet tornille niin että kävelet toiseen kerrokseen jalan, juu on rankka kokemus kuulema, mutta yleensä jonot hisseille ovat pidemmät kuin jalkapatikkaan. Jos ei jaksa pidemmälle kuin ykköseen, siitä voi ostaa hissilipun kakkoseen, ja sitten kakkoskerroksesta pitäisi voida ostaa lipun hissiin 3.kerrokseen.
Kakkoskerros on näkymältään suosituin, koska pystyy tunnistamaan Pariisin rakennukset. Kolmonen on jo niin korkea ettei yksityiskohtia näe. Moni varaa eniten aikaa siksi kakkoseen.
Pariisissa yleensä kannattaa ostaa liput museoihin etukäteen netistä, jos pystyy noudattamaan tarkkoja vierailuaikoja.
Jonoissa menee usein tunteja muuten. Valmilla lipulla pääsee suoraan sisään tai lyhyempään jonoon. Terrori-iskujen takia myös turvatoimia on kiristetty turistikohteissa ja kansallisten muistomerkkien osalta, joten sekin vie aikaa --- ei kannata ottaa isoja laukkuja mukaan minnekään.
Louvressa kannattaa varata lippu etukäteen ja suunnitella reitti selä valita vain yksi kaksi osastoa - et jaksa enempää ottaa sisään kerralla. Lisäksi Pariisin museoissa on usein myöhäinen aukioloaika jonain viikonpäivänä, joten iltakäynti voi olla vähemmän ruuhkainen sekä kokemuksena jännä. Louvre on auki myöhään ke ja pe eli 21.45 asti, joten jos menee kello 19:ksi sisään, siinä on aikaa juuri sopivasti klo 21.15 saakka, jolloin sulkeminen alkaa. Silloin sisäään pitää mennä Pyramidin kautta. - pariisiin
Kiitos asiallisesta infosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2636527SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p795168Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.964087SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2683562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat633334Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463109Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2352694Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2732032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden431568Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491455