Auttakaa...

SATELLITE_

Minä pelkään. Pelkään tulevaisuutta. Haluan papin ammattiin, mutta lukiosta, ylipäätään opiskelusta ei tule mitään. Sillä minulla on aina seuralaisena vaikein migreenin muoto mitä löytyy. Onko mitään muuta vaihtoehtoa kuin kitkuttaa lukiota hitaasti eteenpäin? Olen 17v tyttö, enkä tiedä mitä teen..

8

129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vkkhd

      Mitä siis haluaisit tehdä lukion sijasta. Luultavasti onnistuu käydä lukion oppimäärä myös etäopiskeluna kotoa. En kuitenkaan keksi miten pääset yliopistoon käymättä lukioa (tai amista mutta teologille suosittelisin lukioa). Kysy esim. opinto-ohjaajalta. Se tietää paremmin kuin minä.

    • Pappipaahdin

      Tapa ittes

    • Hei

      Onpa kurjaa että sinulla on tuollainen seuralainen. Ihan ensin tulee mieleen, että onhan kaikki voitava tehty migreenin lääkitsemiseksi? Estolääkitys ym.? Koska on tuo todella invalidisoivaa jollet sen vuoksi kykene opiskelemaan.

      Teologiaa opiskellaan yliopistossa ja siihen on kyllä oltava lukio käytynä noin yleisesti ottaen. Mutta muistelen, että jokin muukin vaihtoehto siinä on. Voisit vaikka itse ottaa selvää asiasta.

      Voimia !

      Pappi Elisabet

      • dsdsdas

        Painu taivaaseen täältä vääräuskoinen pakana.


      • Sitä kohti toivottavasti ollaan menossa. Sitä ennen nautitaan elämästä toinen toistamme kunnioittaen.

        Yst. Pappi E


      • Onkoniin

        Eikö Raamattu sano, että nainen ei voi opettaa? :oo


      • Jonskuna

        Ei sano. Raamattu kieltää naispappeuden ei opettamista.


    • Thegod

      Kuka uskoo edes jumalaan v2016 monet meistä ollaan aivopesty pahemman kerran...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      145
      4687
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3885
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2559
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2002
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1848
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1177
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      815
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      746
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe