Kauanko tarvitsee kuivattaa?

Vesivanhinvoitehista

Kattoremontin yhteydessä myrsky pääsi heittämään vettä avonaisen katon alle, n. 50 x 50 cm alueelle. Kastunut osa on yläpohjan laudoitus ja sen alla oleva sisäkaton paneeli. Vesi tuli paneelien välistä sisälle n. 10 min ajan. Katto on nyt auki auringolle viisi päivää, sisäpuolella on ollut joko läpiveto tai sitten lämmitys päällä. Nyt olisi viikonlopuksi pakko laittaa jo katto kiinni, kattomiehet ovat siirtymässä toiselle työmaalle. Tuon kastuneen kohdan päälle on tarkoitus laittaa irto-ekovillaa, jotta mahdollinen kosteus pääsee pois. Katto on huopakatto, joten aurinkoisena päivänä katon alla on tosi lämmintä, tuuletus on aika hyvä (vanha mökki, ei ihan nykymääräysten mukainen). Sisätiloissa voi lämmitystä jatkaa jonkin aikaa, sitten mökki menee kylmilleen. Tosin aurinkoisena päivänä sisällä on lämmintä, yöksi viilenee. Riittääkö tämä kuivaus vai pitäisikö purkaa esim. sisäpaneelit?

5

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Home.jyllää

      Pitää purkaa.

    • eisäästellä

      Joo niin se tahtoo olla että aiheuttaa pienellä virheellä ison vahingon terveydelle.Asuin pitkään asunnossa jossa kattoremontin aikana oli jätetty peittelemättä,ja sade oli kastellut villat,ja niitä kuivateltiin puhaltimilla..mustat villat jäi kuitenkin välikatolle.Sairastuin niin vakavasti,kun sädesieni vaurioitti laajalaisesti sydänlihasta.Nyt minulla on defilaattorilla varustettu tahdistin,sydän menee vaurion takia kammiotakykardiaan,eli pahimmassa tapauksessa menetän tajuntani hetkeksi,ihan ilman ennakkotuntemuksia.Vittumainen sairaus,oisin saatana maksanu ne uudet villat omasta pussistani siihen vuokra-asuntoon,kun oisin tienny miten vakavat seuraukset on!

    • Vesivanhinvoitehista

      Olen itsekin homeallerginen, se puhkesi asuessani ulkomailla homeisessa asunnossa. Tässä tapauksessa on kyseessä hyvin yksinkertaiset materiaalit, jotka kyllä kuivuvat, mutta olisin kaivannut tietoa miten kuivaaminen tulee tehdä. Home on vakava asia, mutta oikein toimien sen syntyminen voidaan estää.

    • IhanOikeasti

      Purkakaa kaikki kastunut materiaali pois. Purkamatta jättäminen voi maksaa tulevina remontteina monin verroin enemmän viedä terveyden.

      • 1... Mielellään vähän överisti matskua vaihtoon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7249
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3440
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2433
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2372
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2266
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2169
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1839
    Aihe