Salakalastus on väärin, mutta saako poliisi rikkoa salakalastajan virvelin? Tai mitä se hävittäminen sitten tarkoittaakaan, viskaako poliisi virvelin esim. järvenpohjaan?
Eihän rattijuopon autoakaan tuhota, vaikka sekin on rikoksentekoväline.
http://yle.fi/uutiset/jarvilohen_salakalastajat_voivat_saada_sahkoiskun__pahimmillaan_tarkoittaa_hengen_lahtoa/9150010
"– Kun järkipuhe ei tehoa, tehostamme rangaistuksia: jatkossa voimalaitoksen alueella kalastava saa kalastusrikkomuksen lisäksi sakon julkisrauhan rikkomisesta, koska voimalaitos sattuu olemaan sellaista rauhaa nauttiva tuotantolaitos, Itä-Suomen poliisilaitos ilmoittaa Facebook-sivuillaan.
Lisäksi kalastusvälineet hävitetään."
Saako poliisi rikkoa virvelin?
10
251
Vastaukset
- 6kk-odotettava
Jos ei puoleen vuoteen pyydä virveliä takaisin, niin silloin poliisi saa ilmeisesti heittää virvelin sekajätteisiin, ainakin jos on uskomista kalastuslain pykälää 112. Tosin jos kyseessä on kallis Ambassadeur tai vastaava, niin silloin poliisi joutuu ensin yrittämään sen myyntiä.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2015/20150379
"112 §
Talteenotetun pyydyksen myynti tai hävittäminen
Jos talteenotetun pyydyksen tai kalastusvälineen omistajaa ei kuuden kuukauden kuluessa talteenotosta tavoiteta, poliisin on myytävä pyydys tai kalastusväline ja tilitettävä myynnistä kertyneet varat valtiolle. Toissijaisesti poliisi voi hävittää pyydyksen tai kalastusvälineen, jos sillä ei ole vähäistä suurempaa arvoa." - Haukioopressanvaimo
Suomesta on tullut erikoinen valtio. Kun minä teini-ikäisenä kalastin, ei tarvittu kalastuslupia. Nyt maksetaan veroja enemmän kuin koskaan, ja silti pitää kalastamisesta maksaa erikseen ja kohta veneetkin on verolla.Suomea voiskin hyvästä syystä kutsua verottajan paratiisiksi. Lisäksi harmittaa tietysti vielä se, että Poliisit, joita on rajallisesti, työllistää tämäkin luvaton kalastustouhu sitten ja kohta joutuvat kyttäämään veronkiertoveneitäkin. Ihan oikeesti, katsokaa ihmiset seuraavan kerran kun äänestätte, millaiset taustat niillä ehdokkailla on? Mihin me pienessä Suomessa tarvitaan tällaista verokratia ja kyttäyskoneistoa ?
Kyllä Kekkosen ajan Suomi oli upea Suomi elää.- reini...kainen
Syytä olisi sitten vähentää noita loisia jotka elävät verorahojen varassa. Ei tarvitsis verottaa ihmisiä niin raakasti jos verorahoja ei tuhlattaisi loisiin.
- lohimies2001
voimalaitoksen reuna on tosi hyvä lohipaikka. Olen siitä saanut yli viisikiloisen lohen ja paljon vähän pienempiä. Länsipuolen penkka paras paikka. Verkolla tulee alempaa kuhaa ja lohta hyvin. Iskä sano että olen aika epeli kalamies.
- lainkuuliainen
Eikös se ole kielletty kalastukselta!
- kososenpekka
Kalastonhoito lupa pitää olla eikä siitä voimalanalta saa ottaa rasvaevä kaloja
- kallekalastaja
Ei viskaa järvenpohjaan eikä riko paikan päällä.
Virkavalta kirjoittaa sakon ja ottaa rikoksentekovälineen haltuunsa. Jos kyse on pelkästä luvatta kalastuksesta, virvelinsä on puolen vuoden sisällä mahdollista saada takaisin, kun on ensin hoitanut maksut ja sakot kuntoon. Jos kyseessä on muitakin rötöksiä kuin kalastuslaissa mainittu rikkomus (esim. jutussa mainittu julkisrauhan rikkomus), rikoksentekovälinettään tuskin saa yhtä helposti takaisin, vaan takavarikoidut virvelit myydään muun poliisin nurkkiin kertyneen sälän mukana huutokaupassa eniten tarjoavalle ja tulot valtiolle. Ellei kukaan tee tarjousta, heittävät lopulta sekajätteeseen (eivät saa pitää myymättömiä rojuja itsellään). - Lohimies2001
Mulla on semmonen halpa uisteluvapa ja kympin avokela kun meen voimalalle, siima on oltava paksua että saa vedettyä nopeesti, yleensä yksi lohi riittää ja niitä saa joskus tosi helposti.
- tuhotaan....vaan
>> Eihän rattijuopon autoakaan tuhota, vaikka sekin on rikoksentekoväline.
Syytä olisi. - ruotuun.kalattajat
Suomessa pitäisi ottaa käyttöön Saksan malli. Siellähän onkimiseen ja virvelöintiin vaaditaan ajokortti, jonka suorittamiseen kuuluu käytännön heittoharjoituksia ja kalalajien tunnistamisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli612568Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.221972Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️131632- 1021387
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1241297- 841185
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411076Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241063Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141043Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58947