Kaksi suht samanikäistä urosta?

mietteliästyty

Moikka!

Minulla on tällä hetkellä reilu vuoden ikäinen leikkaamaton uroskoira. Hän on luonteeltaan sosiaalinen ja kaipaisi kovasti itselleen koirakaveria. Minulle tarjoutui mahdollisuus ostaa leikattu uros, joka on myöskin sosiaalinen ja kiltti tapaus.
Minua nyt vain mietityttää, kun he ovat suht samanikäisiä, että tuleeko pidemmällä tähtäimellä ongelmaa, kun toinen on leikattu ja toinen ei?

Ja tiedän, että sanotaan, että pitäisi olla ainakin kaksi vuotta ikäeroa jnejne. mutta tämä mahdollinen tulokas olisi niin loistava ja symppis koira.

4

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskittyisinyhteen

      Niin, jos ei sujukkaan, niin tosi symppistä sitten vetää pitkää tikkua että kummasta luopuu, siihenkin kannattaa siis varautua jo...koirilla on aina arvojärjestys, joten ottavat siitä selkoa, joko toinen alistuu heti, tai sitten taistelevat arvojärjestyksestä lopunikäänsä enemmän vähemmän tosissaan,kukaan ei voi sitä arvailla eikä koiria tuntematta tietää onnistuuko yhteiselo vai ei.
      Yleensä se että "koira kaipaa kaveria", on ihmisen harhaluulo.Koirat , melkein kaikki pitävät muista koirista niitä tavatessaan, mutta samaan asuntoon, jakamaan ruuat,luut,pedit,omistajan huomion, harvempi koira siihen kaveria oikeasti kilpailijaksi vierelleen haluaa.Monet ottaa koiran, sitten viellä koiralle kaverin,ja sitten luopuu kaverikoirasta, tai koirasta jolle otti kaverin, kun huomaa etteipä se kaveria oikeasti halunnutkaan.

    • seseja

      Leikattu on laumassa eri arvoinen kuin leikkaamattomat ja haisee usein oudolle ns. heikolle/nartulle. Toimii jos jompi kumpi on alistuvaa luonnetta muutoin ei

    • Riippuu menosta teillä kotona, koirien luonteesta ja osittain myös rodusta.
      Mitä rotua koirat ovat?

      Vuotias uros useinkin tulee toimeen vielä muiden (urosten) kanssa, mutta tilanne saattaa vielä muuttua, kun tulee oikein äijäksi.

    • aloittaja111

      Kiitos vastauksistanne! Olin jo melkein täysin unohtanut koko aloitukseni.

      Eli toinen koira on venäjäntoy, ja toinen chihuahua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6535
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1794
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1578
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      38
      953
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      809
    Aihe