Kaksi suht samanikäistä urosta?

mietteliästyty

Moikka!

Minulla on tällä hetkellä reilu vuoden ikäinen leikkaamaton uroskoira. Hän on luonteeltaan sosiaalinen ja kaipaisi kovasti itselleen koirakaveria. Minulle tarjoutui mahdollisuus ostaa leikattu uros, joka on myöskin sosiaalinen ja kiltti tapaus.
Minua nyt vain mietityttää, kun he ovat suht samanikäisiä, että tuleeko pidemmällä tähtäimellä ongelmaa, kun toinen on leikattu ja toinen ei?

Ja tiedän, että sanotaan, että pitäisi olla ainakin kaksi vuotta ikäeroa jnejne. mutta tämä mahdollinen tulokas olisi niin loistava ja symppis koira.

4

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskittyisinyhteen

      Niin, jos ei sujukkaan, niin tosi symppistä sitten vetää pitkää tikkua että kummasta luopuu, siihenkin kannattaa siis varautua jo...koirilla on aina arvojärjestys, joten ottavat siitä selkoa, joko toinen alistuu heti, tai sitten taistelevat arvojärjestyksestä lopunikäänsä enemmän vähemmän tosissaan,kukaan ei voi sitä arvailla eikä koiria tuntematta tietää onnistuuko yhteiselo vai ei.
      Yleensä se että "koira kaipaa kaveria", on ihmisen harhaluulo.Koirat , melkein kaikki pitävät muista koirista niitä tavatessaan, mutta samaan asuntoon, jakamaan ruuat,luut,pedit,omistajan huomion, harvempi koira siihen kaveria oikeasti kilpailijaksi vierelleen haluaa.Monet ottaa koiran, sitten viellä koiralle kaverin,ja sitten luopuu kaverikoirasta, tai koirasta jolle otti kaverin, kun huomaa etteipä se kaveria oikeasti halunnutkaan.

    • seseja

      Leikattu on laumassa eri arvoinen kuin leikkaamattomat ja haisee usein oudolle ns. heikolle/nartulle. Toimii jos jompi kumpi on alistuvaa luonnetta muutoin ei

    • Riippuu menosta teillä kotona, koirien luonteesta ja osittain myös rodusta.
      Mitä rotua koirat ovat?

      Vuotias uros useinkin tulee toimeen vielä muiden (urosten) kanssa, mutta tilanne saattaa vielä muuttua, kun tulee oikein äijäksi.

    • aloittaja111

      Kiitos vastauksistanne! Olin jo melkein täysin unohtanut koko aloitukseni.

      Eli toinen koira on venäjäntoy, ja toinen chihuahua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      67
      3835
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2705
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2634
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1856
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1636
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      122
      1397
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      127
      1339
    8. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1337
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1299
    10. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      91
      1281
    Aihe