Kaksi suht samanikäistä urosta?

mietteliästyty

Moikka!

Minulla on tällä hetkellä reilu vuoden ikäinen leikkaamaton uroskoira. Hän on luonteeltaan sosiaalinen ja kaipaisi kovasti itselleen koirakaveria. Minulle tarjoutui mahdollisuus ostaa leikattu uros, joka on myöskin sosiaalinen ja kiltti tapaus.
Minua nyt vain mietityttää, kun he ovat suht samanikäisiä, että tuleeko pidemmällä tähtäimellä ongelmaa, kun toinen on leikattu ja toinen ei?

Ja tiedän, että sanotaan, että pitäisi olla ainakin kaksi vuotta ikäeroa jnejne. mutta tämä mahdollinen tulokas olisi niin loistava ja symppis koira.

4

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskittyisinyhteen

      Niin, jos ei sujukkaan, niin tosi symppistä sitten vetää pitkää tikkua että kummasta luopuu, siihenkin kannattaa siis varautua jo...koirilla on aina arvojärjestys, joten ottavat siitä selkoa, joko toinen alistuu heti, tai sitten taistelevat arvojärjestyksestä lopunikäänsä enemmän vähemmän tosissaan,kukaan ei voi sitä arvailla eikä koiria tuntematta tietää onnistuuko yhteiselo vai ei.
      Yleensä se että "koira kaipaa kaveria", on ihmisen harhaluulo.Koirat , melkein kaikki pitävät muista koirista niitä tavatessaan, mutta samaan asuntoon, jakamaan ruuat,luut,pedit,omistajan huomion, harvempi koira siihen kaveria oikeasti kilpailijaksi vierelleen haluaa.Monet ottaa koiran, sitten viellä koiralle kaverin,ja sitten luopuu kaverikoirasta, tai koirasta jolle otti kaverin, kun huomaa etteipä se kaveria oikeasti halunnutkaan.

    • seseja

      Leikattu on laumassa eri arvoinen kuin leikkaamattomat ja haisee usein oudolle ns. heikolle/nartulle. Toimii jos jompi kumpi on alistuvaa luonnetta muutoin ei

    • Riippuu menosta teillä kotona, koirien luonteesta ja osittain myös rodusta.
      Mitä rotua koirat ovat?

      Vuotias uros useinkin tulee toimeen vielä muiden (urosten) kanssa, mutta tilanne saattaa vielä muuttua, kun tulee oikein äijäksi.

    • aloittaja111

      Kiitos vastauksistanne! Olin jo melkein täysin unohtanut koko aloitukseni.

      Eli toinen koira on venäjäntoy, ja toinen chihuahua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      177
      6660
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2382
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2129
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1403
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      117
      1389
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      29
      1029
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      11
      924
    Aihe