Meillä on ollut kova työ rescuetaustaisen koiran kanssa, jotta siitä saatiin sievästi hihnassa käyttäytyvä mallikansalainen. Remmirähinä loppui ja sain jopa paljon kehuja koirani käyttäytymisestä.
Tänään kuitenkin aivan odottamatta sattui vahinko ja tanskandoggi pääsi käymään oman koirani kimppuun. Koirani säikähti ja itki pitkän tovin. Tarkistin tietenkin moneen otteeseen koiran mahdollisten vammojen varalta, mutta mitään ei ainakaan näkynyt ja nopeasti käyttäytyminenkin tasaantui - yhtä poikkeusta lukuunottamatta. Remmirähinä nimittäin alkoi jälleen pahempana kuin aiemmin ja illalla koirapuistoa ohittaessa koira meni aivan paniikkiin ja halusi äkkiä kauas muista koirista. Liikennekin pelotti kovasti ja koira oli koko lenkin ajan valppaana ja varautuneena, eikä enää ottanut samalla tavalla kontaktia, eivätkä namitkaan kelvanneet ulkona.
Ottaisin enemmän kuin mielelläni vastaan kaikki vinkit ja kaiken avun mitä tässä tilanteessa voisin hyödyntää.
Monen kuukauden työ tuotti vihdoin tulosta ja nyt ollaan yhtäkkiä jälleen lähtöpisteessä. Olen erittäin pettynyt ja vihainenkin, mutta pakko jatkaa tästä.
Serene-um xtra on ollut käytössä kolmisen viikkoa, mutten usko sen auttavan enää näin pahaksi äityneessä tilanteessa.
Traumat ja niistä selviäminen
9
1437
Vastaukset
- kivakoirakko
Pystytkö millään menemään muuta reittiä jos kerran koirapuisto laukaisee reaktion? Aloita koulutus alusta menette rauhallisille lenkki poluille ja käännytte ympäri mikäli tulee koirakko vastaan. Vastaehdollista jälleen rentoa olemusta.
Sitten kun teillä on mahdollista niin hakeutuisin BAT koulutukseen ja hankkisin tueksi adaptil pannan haihdutin sekä thundershirtin.- Epätoivoista
Adaptilista olen lukenut monenlaisia kommentteja puolesta ja vastaan, mutta oman koiran reaktio varmaankin selviää vain kokeilemalla.
Aamulenkillä koira oli edelleen hyvin jännittynyt ja varautunut, eikä hakenut kontaktia edes käskystä.
Alamme toki kiertämään puiston ja liian jännittävät tilanteet nyt kauempaa, vaikka uudet reititkin tuntuvat aiheuttavan stressiä nyt koiralle. Mutta pienempi paha sen luulisi olevan, kuin tuon koirien kohtaamisen.
Ajattelin tänään hakea apteekista Calmexia, mutta mietityttää, kun ei tuosta valmisteesta oikein tunnu löytyvän netistä muiden kokemuksista mitään. - kivakoirakko
Thundershirtissä on ainakin 14 päivän palautusoikeus. Valmisteiden vaikutuksissa on aina yksilöllisiä eroja joten kokeilemalla selviää :)
Magnesium voi myös auttaa.
- normikoirakestääkomennon
Jos on normaali, tervepäinen koira , ei se mene rikki,tai sekoile jos toinen koira sitä vaan komentaa.Niinhän se on, jos ei jäkiä jää.Jos tulee tikattavaa, koiraa tosiaan retuutetaan toisen koiran puolelta rajusti, siitä voi jotain tullakkin.Mutta, ei pelkästä komentamisesta.Mulla yliinnokas koira, joka koettelee muiden hermoja leikkiessään niin, että monet koirat polttaa päreet sen kanssa.Ne sitten joko vaan rähähtää,tai painaa sen myös maahan.Tämä tapaus ei ole milläänläänn, vaan jatkaa seuraavalla kerralla taas ärsyttämistä, kova on hinku muiden koirien arvoa ylemmäs.Ihmisiä ei alista, vaan tottelee, mutta leikkitilanteissa vapaana näkyy tuo käytös, että haluja on pomoksi muille koirille.Pää on terve, vahva luonne, muttaa jaksaa toisten hermoja koetella.Ja tosiaankaan en päästä sitä sekopäisten koirien luo, jotka oikeasti toista koiraa satuttaa.Vaan tuttujen , oikeasti hyväluonteisten koirien luo.
Kun omistaja oikeen varoo, vilkuilee,ylilukee koiraansa ja hermoilee.Koira vaistoaa sen, ja alkaa myös säikkyä, joten ei kannata inhimillistää koiraa.Vaan jatkaa normaalia elämää, ilman koiran joka liikkeen ja eleen tuijottamista.Eikä todellakaan saa kääntyä muita koiria karkuun, sehän viestittää koiralle, että omistajakin niin kovin pelkää, ettei vastaan uskalla edes kävellä.Rintarottingilla, hyvällä ryhdillä vaan eteenpäin, ilman että vilkuilet mitä koira puuhastelee.Itsevarman ihmisen kanssa koiran on helppo rentoutua ja liikkua, aran kanssa koiralla on kurjaa, ja pelokasta.
Kannattaa myös hyväksyä se seikka, ettei reckuesta saa välttämättä koskaan tavallista, normaalia koiraa, sen taustat estää sen.Se ei ole elänyt normaalia koiran elämää, ja siksi sen käytös ei ole saman laista kuin normaalilla koiralla.Joka on ksvanut hyvällä kasvattajalla, sosialistettu ja hyväluonteisista vanhemmista teetetty.Jos valitsee reckuen, kannattaa varautua juuri tuollaisiin ongelmiin, ne ikään kuin kuuluu kauppaan.
Omistajan on suojeltava omaa koiraansa vapaana hyökkääviltä koirilta, muuten menee koiralla luottamus omistajaan, huomaa omistajan heikoksi, eikä enää luota että omistaja puolustaisi koiraansa.Omistajan on kyörättävä irtokoirat äänekkäästi pois, jos oli hihnassa, niin sehän on helppoa, kun kieltää tuomasta luo, jos ei näytä sosiaalisesta vieraan koiran käytös. - näitnäkkee
Eiköhän noita rintarottingilla kuljettavia ole jo muutenkin joiden koirat vuosi toisensa perässä rouskuttaa hihnassa.. Asialle kannattaa yrittää tehdä jotain eikä luottaa vain energioihin
- ohjekka
Itseluottamusta koira saa myös DoBon ja noseworkin kautta. Nämä on hyvä ottaa tueksi.
- Höh_
Taas jotain uusia koulutusmenetelmiä? Eikö ne tuhat aikaisempaa jo riittäisi?
Valitettavasti olen samoilla linjoilla parin aiemman kanssa - oma käytös ja reagointi vaikuttaa siihen hyvin suuresti jääkö koiralle pelkoja ja miten se reagoi muihin.
Ihminen kun panikoituu ja hätääntyy, se tarttuu koiraan heti.
Jos irtokoira juoksee kohti, omistaja hyppää oman koiransa eteen suojaamaan ja ajaa hyökkääjän pois joko huutamalla tai kehonkielellään, tarvittaessa käyttämällä fyysistä voimaa jossei muu auta.
Kun koira on ajettu pois, ollaan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan.
Ei säälitellä, voivotella, hätäännytä tmv.
Jos hyökännyt koira pääsee tikkaamaan kiinni, niin rauhallisesti tsekataan sen enempiä hätääntymättä, että mitä hoitoa koira vaatii tai vaatiiko ollenkaan. Elämä jatkuu.
Koira elää luonnostaan hetkessä, mutta aremmat yksilöt ihmisen myötävaikutuksella kehittää traumoja. Ainoastaan siis ihminen voi käytöstään muuttaa ja täten auttaa koiraansa. Vika siis ei ole itse koirassa, vaan ohjaajassa.
Ole siis rohkea ja rauhallinen. Älä ajattele sitä mitä tapahtui joskus, vaan elä sinäkin hetkessä, kuten koirasi. Kun lakkaat pelkäämästä, koirasi palautuu kyllä. Sinun vain tulee uskoa todella itseesi, koska koiralle et voi esittää, hermostumisesi kulkee koiraan hihnan kautta kuin salama ukkosenjohtimeen.- ilmoitusviranomaisille
Tuohon lisäisin, että kannattaa muistaa myös vaatia irtokoiran/hyökkäävän koiran omistajalta reippaat korvaukset, jos jotain korvattavaa on.Kenenkään koiralla ei ole oikeutta hyökätä, omistajan on vahdittava omaansa, ettei ole muille vaaraksi.
Vaarallisen eläimen pitäjä kannattaa ilmoittaa aina viranomaisille, ja korvauksen saa parhaiten hoidettua sitä kautta.On tärkeää, että viranomaisille selviää,monesko hyökkäys on jo kyseessä.Jos keskenään omistajan kanssa sopii, vain omistaja tietää hyökkäysten määrän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1051888- 2391678
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611076Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K62980En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k65929Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉63828Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37827The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6811Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805