Tilauslento ja pelkkä lentolippu.

tyhmäkö

Aiemmin olivat suoraan netistä varattavissa pelkät liput Banjuliin, nyt tilanne muuttunut. Kyseltyäni asiaa kerrottiin, että olivat virheellisesti päätyneet suoraan varattaviksi. Ihmeteltyäni edelleen asiaa sain vastaukseksi, että Gambian viranomaiset ovat kieltäneet pelkkien lippujen suoramyynnin jonkun ihme kontrollin takia. Kyllähän matkailijan tiedot tulevat kaikki maahantulokaavakkeeseen, myös osoite jossa aikoo oleskella siellä.

Liput varattavissa vain chätin tai toimiston kautta, johon tietenkin tulee 15 e toimistomaksu, vai millä nimikkeellä se nyt oli. Virkailija sanoi chatissä että ei tule ylimääräisiä kuluja, mutta kuitenkin tulisi tuo toimistomaksu, joka ei kuitenkaan ole tässä ole se pointti. Tuo summa sinne tai tänne, ihan sama, mutta periaatekysymys.

En edelleenkään ymmärrä tuota Gambian kontrollisysteemiä kuten tuossa alussa kirjoitin, vai mistä mahtaa kaikki johtua, kun ei oikein täysin minulle selvinnyt.

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foliokull

      Mitä meinasit tehä siellä? Panna?

    • mustaamullekin

      Kokeilin varata juuri lippua netissä ja ei mitään ongelmia. Hinta oli tosin pari tonnia(14.12-12.01), mutta mitäpä ei suominainen maksaisi kunnon afrikkalaisesta lomasta.

      • miccce

        Olin chat yhteydessä tänään ja todellakin on niin, ettei charterlennoille Gambiaan voi varata suoraan pelkkiä lippuja, aikaisemmin oli mahdollista vaan ei enää. Kerrottiin myös että se on Gambian viranomaisista kiinni. Parin tonnin liput toki voi varata mille päivälle tahansa. Tuttavani oli varannut maanantaina kahden viikon matkalle pelkän lipun suoraan sivuilta, hintaan 400e plus 30e matkalaukku, mutta enää ei siis onnistu tuolla systeemillä.


      • 1109tiina
        miccce kirjoitti:

        Olin chat yhteydessä tänään ja todellakin on niin, ettei charterlennoille Gambiaan voi varata suoraan pelkkiä lippuja, aikaisemmin oli mahdollista vaan ei enää. Kerrottiin myös että se on Gambian viranomaisista kiinni. Parin tonnin liput toki voi varata mille päivälle tahansa. Tuttavani oli varannut maanantaina kahden viikon matkalle pelkän lipun suoraan sivuilta, hintaan 400e plus 30e matkalaukku, mutta enää ei siis onnistu tuolla systeemillä.

        Ainakin ruotsalainen Ving resor myy netissä Gambiaan charterlennoille pelkkiä lentolippuja.


      • matkamielessä
        1109tiina kirjoitti:

        Ainakin ruotsalainen Ving resor myy netissä Gambiaan charterlennoille pelkkiä lentolippuja.

        Olin juuri yhteydessä Tjäreborgiin asian tiimoilta ja vastattiin että eivät tiedä miksi Ving saa niitä myydä suoraan. Luvattiin ottaa asiasta selvää ja lähettää minulle huomenna sähköpostia. Olisi niin helppo itse vertailla eri lähtöjen hintoja kun näkisi ne suoraan, hinnat muuttuvat tosi usein, sen verran ehdin niitä aiemmin seurailla. Kun on aika iso aikaraja minkä sisällä voisi lähteä niin juuri sen takia se vertailu olisi ihan kätevää.
        Aika mielenkiintoista kuulla mikä se vastaus tulee olemaan.
        Ketjun aloittaja olen mutta nimimerkkiäni ei näy hyväksyttävän, joten siksi uusi.


      • rekkalesbo34

        voi munasta`? lortto rekkalesbo 100kg kynitty poikatukka kenties ???


    • fishmarket

      Miksi ei ostaa tjäreltä hotellipakettia? Hinnat on tullu rymisemällä alas. Ite varasin pari kahden viikon matkaa tosi halvalla.

    • toinentiina

      Ap. on varmaan Asiallinen Tiina. Nyt en ymmärrä, minkä ihmeen toimiston, tai chätin kautta liput pitää varata? Siis jos menen nettiin ja varaan lennot vaikka Hki-Chip-Bjl, niin eikö muka onnistu? Gambialaista uskon kyllä mitä vain, mutta jo on ihme jos eivät turistit rahoineen kelpaa. Tjäreltä saa myös pelkät lennot. Hotellipaketin nyt myös aika edullisesti. Mutta halvinta omatoimimatkaa eivät pysty voittamaan. Duidun kommenttia odotellessa.....

      • matkamielessä

        Ap jatkaa, en ole Tiina, hänelle kiitos aina hyvistä ja asiallisista kommenteista!

        Tjäreborg ilmoitti, että nyt ovat rajoitukset Gambian taholta poistuneet, mutta heillä on tekninen vika ja toivovat saavansa sen kuntoon jotta pelkät lentoliput charterlennoille olisi taas mahdollista varata suoraan Lennot palkista.

        Ihmettelijöille tiedoksi, että hotellipaketti ei kiinnosta tällä kertaa, niistäkin on runsaasti kokemusta. Meillä on tuttava, joka aviossa paikallisen kanssa ja heidän talossaan on runsaasti tilaa meidän majoittamiseksemme, että näin.

        Kerran vuodessa lennetään Tjäreborgin suoralla lennolla ja toisen kerran low season aikana otamme lennot yleensä Barcelonan tai Amsterdamin kautta.

        Joku ihmetteli, että "minkä ihmeen toimiston tai chätin kautta". Jos ei, kuten nyt on tilanne, pelkkiä lentolippuja Tjäreborgin charterlennoille saa suoraan varattua niin varauksen voi tehdä Tjäreborgin toimiston tai chatin kautta. Chatin löydät kun menet vaan Tjäreborgin sivuille, ei ole vaikeaa ja sieltä saa suoran yhteyden virkailijaan. Jos esim. jokin asia matkasi tiimoilta askarruttaa niin sieltä voi kysellä, ihan hyväksi koettu systeemi.

        Toki Gambiaan voi lennellä ihan milloin vain ja valita mieleisensä reitin yhdellä tai kahdella koneen vaihdolla, jokainen mieltymyksiensä mukaan.

        Ap kiittää kommenteista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2912
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2723
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2383
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1951
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      41
      1926
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1709
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      39
      1597
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1486
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1403
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1261
    Aihe