Kannattako hakea rakennuslupaa vaikkei kunta sitä puoltaisikaan,jotkut ovat kuulemma silti saaneet.Kuka siitä päättää,onko se lääninarkkitehti vai joku muu.
Poikkeuslupa vastoin Kuntaa ?
K.L
71828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ympäristökeskus päättää poikkeusluvasta. Kun se on saatu, haetaan rakennuslupaa kunnalta.
Poikkeuslupa ei siis ole rakennuslupa, vaan sillä saadaan oikeus hakea rakennuslupaa.
mutta sekin maksaa rahaa.
Eräs sukulaiseni hankki haja-asutusalueelta tilan,
jolle hän halusi rakentaa talon 20 m päähän rannasta.
Poikkeusluvan saanti kesti tasan 10 vuotta.
Oikeutta käytiin Korkeimpaa Hallinto-oikeutta
myöten, mutta lupa loppujen lopuksi heltisi.
Kunnalla on kaavoitusmonopoli, ja vaikka päätöksistä voikin valittaa, ei ne yleensä johda mihinkään.
Rakennuslaki edellyttää poikkeamiseen "erityisiä syitä" eikä siitä "saa olla haittaa muulle kaavoitukselle".
Myönteiset luvat perustellaan yleensä sainoin: "Poikkeamiseen on erityisiä syitä, eikä siitä ole haittaa kavoitukselle".
Kielteiset päätökset puolestaan perustellaan (yllätys, yllätys): "Poikkeamiseen ei ole erityisiä syitä, ja siitä on haittaa kaavoitukselle".
Jos kunta/viranomainen päättää puoltaa hakemustasi, asia lienee helppoa kauraa. Kun he ovat rakentamista vastaan, pitää mahdollisesti myönteinen päätös hakea jostain ympäristöministeriöstä tms.
Nykyisin kait tapellaan lähinnä suojelualueille (rannoille) rakentamisesta, yleensä kuvio on vain toisin päin eli kunta sallisi rakentaa mutta valtio vastustaa "suojelullisilla" argumenteilla. Ympäristöministeri Enestam uhosi aikanaan rantarakentamiseen helpotusta, mutta en tiedä tuloksista yhtään mitään.
Kyseesä on 1/2 Ha:n tontti jolla on ollut 500 neliöö rakennusoikeutta mutta sitten tuli kaava haja-asutusalueelle ja tontti kaavoitettiin M2 eli saa rakentaa vain maa ja metsätilakäyttöön liittyviä rakennuksia.Kun jonossa on muilla tonteilla taloja ja tällä kohtaa on aukko, niin tuntuis luontevalta saada rakentaa tällekin ,varsinkin kun asutus on aika väljää.
kaavan mukaan maatalon päärakennus eli normaali talo jossa on vain kaksi siäänkäyntiä etupuolella, toisesta kulkee vieraat ja toisesta talonväki kuraeteiseen ja riisuu sinne navettasaapaat.
Siis rakennusluvassa ja papereissa pitää käyttää oikeita termejä, myös metsurit tarvitsee asuintalon jossa on moottorisahalle säilytys ja huoltotilat eli autotalli.
Ja tarvittaessa tilaa piirustukset paikallisen maatalossihteerin kautta paikasta jossa suunnitellaan maanviljelijöiden talot.
Ja jos ei muuten onnistu niin ostakaa pari hehtaaria joutomaata tai taimikkoa niin olette sitten ainakin metsätilan omistajia.