Tee se itse generaattorien lataussäätimet.

Löytyi tuossa ainakin yksi tyypillinen säädin tähän hommaan.
Mahtaneeko näittenkin hintataso olla jokapuolella samaa tasoa? (145€)
Onkohan kukaan rakennellut näitä omatoimisesti?
20447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

  • Näyttäisi hinnaksi muodostuvan yhteensä n.300€ näille kahdelle laitteelle:
    -500W:n output 12 / 24v DC lataussäädin.
    -1000W:n input 12 /24v DC output 230v 50Hz AC verkkovirta-invertteri.
    Vaikka itse tekisikin tuulivoimalan kaikki muut osat, niin hintaa alkaa silti kertymään.
    Jos ja kun halvemmalla aikoo päästä, niin joutuu nähtävästi kallistumaan auton generaattorin / lataussäätimen käyttöön.
    Pienitehoisia invverttereitä saa jo melko edullisestikin. vähän yli 30€/kpl.
    Vaikkapa hommaisi jokaiselle tarpeelliselle kodin laitteelle oman invertterin.
    Loput laitteet voisikin laittaa sitten toimimaan 12 tai 24v DC jännitteellä.

    Äänestä

  • Kytkemällä sarjaan 2kpl 12v 100 Ah:n akkua saadaan ilmeisesti aika sopivan kokoinen akusto (200 Ah) josta tulee ulos 24v:n tasavirtaa, josta pienillä inverttereillä saa muunnetuksi 230v AC verkkovirtaa vastaavaa sähköä monillekin kodin laitteille.
    Kaikkia laitteita kun ei vielä laita yhtäaikaa käyntiin.

    Äänestä


  • TeeSeItse-miäs kirjoitti:

    Kytkemällä sarjaan 2kpl 12v 100 Ah:n akkua saadaan ilmeisesti aika sopivan kokoinen akusto (200 Ah) josta tulee ulos 24v:n tasavirtaa, josta pienillä inverttereillä saa muunnetuksi 230v AC verkkovirtaa vastaavaa sähköä monillekin kodin laitteille.
    Kaikkia laitteita kun ei vielä laita yhtäaikaa käyntiin.

    Kun kytkee sarjaan kaksi 12 V 100 Ah akkua, saa 24 V 100 Ah akuston, ei 200 Ah akustoa.

    Äänestä

  • TeeSeItse-miäs kirjoitti:

    Tässä vielä 300W input 12V output 230V invertteri hintaan 50€ esite.
    https://www.tokmanni.fi/sahkontuotantovalineet/invertteri-300w-12v-2.1a-usb/6438114878675/dp

    Eikö olisi myöskin mahdollista kytkeä kaksi tälläista 1000 W:n invertteriä rinnan? (Hinta 150€/kpl)
    Silloinhan saisi jo tällä keinolla 300 €:n hintaan 2kW:n invertterin?
    Eikä esim. tarvitsisi kerralla sijoittaa kuin 150€, kun ostaisi myöhemmin toisen.
    http://verkkokauppa.saaristotekniikka.com/product/37/invertteri-12---230-v-1000-w

    Äänestä

  • TeeSeItse-miäs kirjoitti:

    Eikö olisi myöskin mahdollista kytkeä kaksi tälläista 1000 W:n invertteriä rinnan? (Hinta 150€/kpl)
    Silloinhan saisi jo tällä keinolla 300 €:n hintaan 2kW:n invertterin?
    Eikä esim. tarvitsisi kerralla sijoittaa kuin 150€, kun ostaisi myöhemmin toisen.
    http://verkkokauppa.saaristotekniikka.com/product/37/invertteri-12---230-v-1000-w

    Ei kai noissa ole mitään synkronointisysteemiä. Rinnan kytketyt vaihtovirtalaitteet pitää olla täsmälleen samaa taajuutta tuotavia sekä myös samassa vaiheessa eli niitä voi kytkeä rinnan (tai sarjaan) vain erikoistapauksissa.

    Äänestä

  • Joo täytynee sitten tyytyä vain ostamaan kerralla riittävän tehokas invertteri maksoi mitä maksoi.
    Voihan silti näitä pienempitehosia (n.30€/kpl) käyttää laitekohtaisina verkkovirtalaitteina.
    Seiniin vain riittävästi 24V DC pistorasioita.
    Saanee vielä asentaa ilman sähkömiehen ammattipätevyyttäkin. Varokkeet vain oltava sopivat ja suhteessa käytettäviin johtimien poikkipinta-aloihin. (tulipalovaaran vuoksi)

    Äänestä

  • accumulaattori kirjoitti:

    Kun kytkee sarjaan kaksi 12 V 100 Ah akkua, saa 24 V 100 Ah akuston, ei 200 Ah akustoa.

    No se on sitten näin, että kun jännite tuplaantuu, niin amppeerituntimäärät ei siis tuplaannu sarjaan kytkennässä. Rinnan kytkennässä taas ilmeisesti jännite pysyy samana, mutta Ah-määrä tuplaantuu?
    Tuppaa nämä perusasiat välillä unohtumaan, kun tekee erilaisia hommia laidasta laitaan.

    Äänestä

  • TeeSeItse-miäs kirjoitti:

    No se on sitten näin, että kun jännite tuplaantuu, niin amppeerituntimäärät ei siis tuplaannu sarjaan kytkennässä. Rinnan kytkennässä taas ilmeisesti jännite pysyy samana, mutta Ah-määrä tuplaantuu?
    Tuppaa nämä perusasiat välillä unohtumaan, kun tekee erilaisia hommia laidasta laitaan.

    Wattituntimäärät taas puolestaan kyllä tuplaantuu.

    Äänestä

Kun kysymyksen otsikossa oli tee se itse, niin tuossa on joskus suunnittelemani yksinkertainen lataussäädin, joka estää ylilatauksen: http://aijaa.com/mlQfCg Arvot ovat 12V akulle. 22k vastuksella säädetään katkaisujännite ja 220k vastuksella hystereesi , eli kytkentä- ja katkaisujännitteen erotus. (Hystereesi pienenee, kun vastusarvo suurenee) Noita vastuksia ( 22k, 33k ja 220k) voi muutella tarpeen mukaan. Eli kun akku on täysi, generaattori kytkeytyy läämitysvastukselle. Jos releen käämin vastus on alle 100 ohmia, niin on syytä pienentää transistorin kannalla olevaa 10k vastusta 4,7k - 2,2k.

Lisänä on mahdollisuus laittaa sarjaan NTC-vastus, jolla saa latauksen katkaisujännitteen muuttumaan lämpötilan mukaan.
TL431 on ohjelmoitava jännitereferenssi, eli tavallaan jännitteeltään säädettävä zenerdiodi. Se on lämpötilakompensoitu ja muutkin ominaisuudet parempia, kuin oikeassa zenerissä. Lisäksi se on halpa.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl431.pdf

Äänestä
  • "Kun kysymyksen otsikossa oli tee se itse, .."

    MUTTA - on tiedettävä mitä haluaa ja TUTKIA valmista, josta voi johtaa omaansa.

    Muistan aikoinaan omalta ajaltani tuntemattoman suomalaisen taikurin, joka kuittasi ensimmäisen palkinnon Lontoossa pidetyissä skaboissa ja ilman, että häntä oli kutsuttu esiintymään ja poikkeusluvalla sitten sai esiintyä kilpailun lopuksi. Ei sanaa esiintyessään sanonut ja voitto kotiin.


    Suurin kysymys oli se - ja opetus - mistä hän sai harrastelijana tietää kansainvälisen tason - siihen maailman aikaan?

    Opetus oikoluettuna:

    Eli - selvitä aina, mitä MUUT ovat tehneet, kun omaasi teet.

    Äänestä

  • Sori!
    Otsikko oli vähän harhaan johtava.
    Tarkoitus oli pääasiassa selvittää, että minkälaisia säätimiä on olemassa itse tehdylle kestomagneetti generaattorille.
    Myöskin omatekoisten säätimien kiemurat tietysti kiinnostaa.
    Välillä täytyy vain hyppiävähän muissakin hommissa.

    Äänestä

  • Ulkomailta saa hieman edullisimmin. Kiinasta tulee parissa viikossa.
    http://www.ebay.com/bhp/wind-charge-controller
    https://www.aliexpress.com/w/wholesale-wind-generator-controller.html
    https://www.aliexpress.com/price/wind-turbine-charge-controller_price.html
    https://www.aliexpress.com/w/wholesale-wind-solar-hybrid-controller.html

    Itse olen tilannut paljon molemmista paikoista. Aliexpress korvaa, jos paketti ei tule tai ei ole tyytyväinen, samoin ebay, varsinkin jos maksaa paypal-maksulla.
    Kaikki on mulla tullut perille. Yhden tulo kesti pitkään aliexpressiltä, ehdin tehdä jo reklamaation, mutta paketti tuli vähän myöhemmin. Molemmat paikat luotettavia.

    Vaatii tietysti kielitaitoa, jotta osaa selvittää itselleen, mitä on tilaamassa.

    Äänestä

  • Ilmeisesti google kääntäjälläkin voi jonkin verran asioita selvittää.
    Olen suomentanut vieraskielisiä tekstejä kopioimalla ensin tekstin koneelle ja sitten "liitä" komennolla vain liittämällä google kääntäjään.

    Äänestä

onko kukaan tilannut tavaraa alibabasta.

Äänestä
  • Minä olen tilannut sieltä melko paljon, lähinnä elektroniikkaa, mittareita, virtalähteitä, jne. Mulla ei ole ollut mitään ongelmia tilausten kanssa.
    Kannattaa katsoa Tullin sivuilta ALV ja tullimaksuista. Alv menee vähän yli 20€ tilauksesta. Tullimaksuraja on korkeampi.

    Äänestä

hyvin toimii alibaba, joskus halvenpi kuin ebayssa, luottokortilla maksu ei mitään vaaraa, ja kun lähetys on tullut postista tulee viesti onko kaikki niinkuin pitääkin. Viimeksi tilasin map-anturin autoon. Muutoin elektroniikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säädin kirjoitti:

Löytyi tuossa ainakin yksi tyypillinen säädin tähän hommaan.
Mahtaneeko näittenkin hintataso olla jokapuolella samaa tasoa? (145€)
Onkohan kukaan rakennellut näitä omatoimisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu