Eikö pop-radiokin voisi uudistua ajan mukana? Kuka jaksaa kuunnella noita samoja 30-vuotta vanhoja amerikkalaisia renkutuksia. Juontajakin voisi siirtyä hyvin ansaitulle eläkkeelle.
Jake nyman ja pop-radio
poppikinuudistuu
261229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jake Nymanin eläköityminen ei ole kaukana.
Nyman on ollut eläkkeellä jo kolme vuotta, mutta jatkaa ohjelmien tekemistä freelancerina.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jake_Nyman
No huh huh... kaikki Jaken ohjelmat kuulostavat samalta. Kukaan ei huomaisi, vaikka ohjelmia uusittaisiin 30 vuoden takaa, turhaan maksaa miehelle palkkaa "uusista ohjelmista". Mitenkähän nuokin radion kuuntelijaluvut mitataan?? Radiohan soi monella taustalla koko päivän, vaikka kukaan ei olisi edes samassa huoneessa.
Ei se stadin säkki näe muuta mahdollisuutta kuin old-ies vanhat kuolee musiikki ei laadukasta radiota pelkällä oldies musiikilla rakenneta. Vaikka sanooki kuin kotiinsa olis tullut kun jossain soi oldies musiikki.
MItä stadin säkkiä tähän nyt työnnät?
Sitä soitetaan josta ei tarvi maksaa enää niitä tekijänoikeus maksuja.
Soittaako Jake siis ohjelmassaan vain yli 50 vuotta vanhoja biisejä?
Kyllä minä jaksan kuunnella Jake Nymanin Popradion, koska siinä sentään soitetaan jotain muutakin musiikkia kuin typerien soittolistojen aina samoja hengettömiä veivauksia ja muistutetaan mieliin vanhempiakin esiintyjiä. Joskus voisi kyllä valita muitakin kuin kuluneimpia kappaleita, esim. Cat Stevensiltä soitetaan aina Morning has broken, vaikka hänellä on paljon hienoja esityksiä. Jakella on hieno musiikintuntemus ja hyvä radioääni. Ohjelmaahan ei ole pakko kuunnella. Pois kyllä joutaisi sietämätön Lauantaijamit, jossa vain huudetaan taustamusiikin päälle, en kuuntelekaan. Pekka Laineen ihmemaakin on oikein kiintoisa. Kuuntelijoissa on paljon vanhempaa poppia arvostavia, jotka tykkäävät pysyvyydestä!
Yle tarjoaa huomattavasti paremman valikoiman musiikkia kuin kaupaliset (roska)kanavat, joilla pyörii muutama kymmenen levyä päivästä päivään. Hyvä Yle.
Yle on paljon parempi kanava kuin kaupalliset kanavat mutta ei se kuitenkaan hyvä kanava ole. Samat biisit soi päivästä toiseen ja vuodesta toiseen. Ville Vileenille pitäis näyttää ovea.
Ville vileenillä ei taida olla asian kanssa pienintäkään tekemistä. Että vaikka hänelle näyttäisi mitä, biisit eivät vaihdu yhtään.
Jake vois soittaa vaan cheekia ja kaija koota.
Jaha, tänne sitten kirjoitteleekin vissiin vaan teini-ikäiset kakarat, kun eivät tiedä vanhoista biiseistä mitään? Teineille on tarjolla paikallisradioissa nykyrenkutuksia, jättäkää RadiSuomen kuuntelu meille vanhuksille, meitäkin on meinaan ihan pirkuleen paljon. Jake Nymanin ohjelmat on varsin laadukkaita, Jakella on hallussaan sellanen määrä Old diessejä, että harvalla löytyy. Ollaan muuten saman ikäsiä Jaken kanssa, jatkaa vielä freelancerina, vaikka on ollut eläkkeellä jo vuosia ja hyvä niin.
Popradion ingressi:
"Jake Nymanin Popradiossa arvostetaan ennen kaikkea tarttuvia melodioita, taitavasti kirjoitettuja sanoituksia sekä asiansa osaavia laulajia ja muusikoita. Tarjolla on tuttuja hittejä, unohdettuja klassikoita ja harvinaisuuksia sekä niihin liittyviä kiinnostavia tarinoita ja anekdootteja."
Ohjelmassa soivat vanhat kappaleet, koska edellämainittuja kriteereitä ei uusissa ole
Minä kuuntelen, koska nuoruudessani ei ollut kuin vinyylit ja kaksi radiokanavaa. Nuorille musiikkia tuli melko vähän ja nyt on kiva fiilistellä vanhoilla suosikeilla.
Radio Luxembourg vähän paikkasi tosin se alkoi kuulua vasta pikkutunneilla keskiaalloilla ettei sitäkään jatkuvasti voinut kuunnella
Ja viimeisinä vuosina tuli jotakin jihadisti häiriötä samalla taajuudella
https://soundcloud.com/old-radio-jingles/radio-luxemburg-station-of-the-80s
.
Tänään tulee viimeinen Jake Nymanin Popradio. Ohjelmaa juontaa jatkossa Susanna Vainiola.
Vainiola saa nyt toisen ohjelman sunnuntaille. Yhden tulisi riittää. Olisin mieluummin etsinyt jonkun kokonaan uuden tekijän vetämään Popradiota.
Jake Nyman jatkaa vielä osa-aikaisesti ainakin Kadonneen levyn metsästäjissä, eli vielä ei katoa kokonaan.
Onneksi äijä älyää lopettaa lässytyksensä viimeinkin.
Vahinko vaan että sinne on pesiytynyt nyt se lihava poika joka tykkää vaan omasta äänestään. Ja sama meno jatkkuu edelleen.
Teille nuorille vajakeille on aivan tarpeeksi tarjolla paskaa nykyaikana.
Menkää omille kanavillenne.
Jakea on ollut kiva kuunnella.Hän osaa kertoa hyvin biisien ja niiden esittäjien taustoja.Susanna on toki hyvä,mutta ei Jaken veroinen.
jake on loistava ,radio nostalgian salsa on pohjanoterraus
Jakesta on tullut seniili vanhus,kun voi istua niin hienon
biisin,kuin Focuksen,hoccuspoccuksen päälle ihan pokkana.2 pistettä!Mitä Mitä Mitä!
Sille jodlaukselle kaksikin pistettä on liikaa. Ite olen aina pitänyt sitä esimerkkinä biisistä, miten voidaan hyvä meininki pilata, kun lähdetään liikaa hakemaan erikoisuuden tavoittelua. Biisistä tuleekin tosi laskelmoidun ja halvan kuuloista.
Hollannista tulee vain paskaa musiikkia!