Eli 8kk iässä leikattu nyt n.4 vuotias uros koira ulkoilessa makustelee joitain pissi kohtia tienpientareella.
Miksi näin?
Tiedän että leikkaamattomat tekee tätä ja ovat hajujen perään.
Myös sekin on pois suljettu, että olisi jäänyt tavaksi, jos myöhemmässä vaiheessa ns. aikuisena olisin kastroinut.
Haluaisin kuulla onko muillakin tällaista esiintynyt?
Koira makustelee muiden hajuja
11
2011
Vastaukset
- PolvikoiraJoppe
Meiän narttukoira (leikkaamaton) tekee tätä kans välillä. Nuolasee pissikohtaa kerran pari, ja sit leuka väpättää kun maku/haju pyörii suussa. Ilmeisesti toi makustelu on pelkkää haistelua tarkempi analysointimenetelmä.. oha se vähän kuvottavaa ihmissilmin, mutta koirat on koiria..
- PolvikoiraJoppe
Niin ja en ole huomannu että liittyisi edes juoksukiertoon. Eli ei se pissan nuoleminen ehkä välttämättä liity aina seksiviettiin? :)
- thrthrthrth
Koiralla on suussa ns elin jolla se tarkemmin analysoi pissojen hajuja, että onko esim juoksuinen narttu. Itse en anna nuoleskella pissoja, koska lisää seksuaalikäytöstä.
Juurikin näin.
Tarkemmin selitettynä kyseessä on Jacobsoninelin, eli toiselta nimeltään vomeronasaalielin.
Elimellä pystytään aistimaan vain nesteeseen liuenneita hajumolekyylejä, eli siksi uroskoirat nuolevat pissaa ja värisyttelevät leukaansa, jotta ne molekyylit menisivat kitalaessa olevaan elimeen..
Jos kyseessä on narttukoiran pissa jota uros maistelee, niin lisää silminnähden seksuaalikäytöstä ja sukupuolihormoneja. :)- Koirienvihaaja
asdasdasddd kirjoitti:
Juurikin näin.
Tarkemmin selitettynä kyseessä on Jacobsoninelin, eli toiselta nimeltään vomeronasaalielin.
Elimellä pystytään aistimaan vain nesteeseen liuenneita hajumolekyylejä, eli siksi uroskoirat nuolevat pissaa ja värisyttelevät leukaansa, jotta ne molekyylit menisivat kitalaessa olevaan elimeen..
Jos kyseessä on narttukoiran pissa jota uros maistelee, niin lisää silminnähden seksuaalikäytöstä ja sukupuolihormoneja. :)Taas yksi syy vähemmän antaa koiran nuolla ihmisiä -_-
- köhhyi52ih
Onhan se niin kiihottavaa, kun se oma ihana äitykän oma huppeli puppeli sillä kusisella kielellään oikein perusteellisesti naaman nuolee, oikein kielareita antaa!!
- yksituttavan
koira haisteli aina kylään tulleiden ihmisten perseet. Oli huvittava näky, kun koira työnti kuonoa perseeseen. Kaipa se vaan teki saman, kuin koirakavereille.
- Koiraonkoira
Höh, sekä pissan ym jätten että vieraiden takapuolen ja kasvojen nuoleminen on vaan koiralle kuuluva tapa. Koiran on vaan annettava olla koira ja noudattaa omia koiran tapojaan. Noihin on vaan totuttava jos omistaa koiran.
- de_facto
Terveellä koiralla "tavat" eivät ole vain tapoja. Ne pohjautuvat koiraeläinten vietteihin ja vaistoihin.
Uroskoira analysoi narttukoirien virtsan hormonipitoisuuksia maistamalla ja siirtämällä tuoksun nopeilla leuan lonksutuksilla Jaakobsonin elimeen. Mutta ei pelkästään kiimassa olevan nartun, vaan narttujen yleensä. Leikkaamaton narttu on kaiken aikaa kiimakierron jossain vaiheessa (esikiima, kiima, jälkikiima). Tällä virtsa-analyysillä uros pääse kartalle nartun kiimakierron vaiheesta. Eli koska kannattaisi olla paikalla!
Peräaukon sisällä, sen molemmin puolin, ovat koiran anaalirauhaset. Normaalisti ne tyhjentyvät ulostamisen lopuksi, jättäen ulosteeseen tekijänsä käyntikortin. Toiselle koiralle tämä kertoo paljon ulostaneesta koirasta, sen iän, sukupuolen, kunnon, terveydentilan, seksuaalisen viriiliteetin jne. Kohdatessaan koirat haistelevat toistensa peräaukon seutua samassa tarkoituksessa. Koiran suhtautuminen toisen koiran haisteluyrityksiin kertoo paljon sekä haistelemaan pyrkivälle koiralle että koiranlukutaitoiselle ihmiselle.
Ihmisten kasvojen, eritoten suunseudun, nuoleminen on jäänne koiraeläinten pentuaikaisesta keinosta saada lauman aikuiset jäsenet oksentamaan pennuille ruokaa. Koiraeläimet nuolevat aikuisinakin ylemmässä asemassa olevien suupieliä. Sillä pentumaiset eleet osoittavat alistumista ja vähentävät johtavan yksilön dominanssin tarvetta. Tätä koira soveltaa myös ihmiseen. - PolvikoiraJoppe
Kerran sattu koirapuistossa kun eräs narttukoira kyykisty pissaamaan, uros lykkäs kuononsa alle ja kuulu kauhee shlorp shlorp, joi pissat ku vesihanasta :D
No jokatapauksessa, kun sanotaan että tämä maistelu on nimenomaan urosten tapa, niin miksi meidän narttu tekee samaa? Ei kovin usein mutta kuitenkin..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892658Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2041682- 1161610
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411471Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641242Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 74906
- 45877
- 61845