Netflixissa on hyvä dokumentti unihalvauksisa, The Nightmare.
Minulla oli lapsena pari vähän vastaavanlaista kokemusta. En toki nähnyt mitään varjomiestä, vanhaa eukkoa tai punasilmäistä, mutta heräsin eräänä aamuna niin etten voinut liikkua. Seinällä oli nukke: lappalaisukko pulkassa ja kuulin taustalla epämääräistä haitarin ölinää ja aina kun yritin liikkua, haitarin ölinä voimistui ja tuli tunne että se lappalaisukko hyökää päälle.
http://www.imdb.com/title/tt3317522/
Tässä 3 hyvää kertomusta. Etenkin toinen nauratti missä joku oli nähnyt youtubessa unihalvauksista videoita ja toivonut itsekkin kokevan vastaavan? Toive oli käynyt toteen, oli kuullu unessa: "Kohta hän nukkuu, sitten minä syön", unihalvauksen tullessa oli nähnyt kiiltävät silmät olohuoneen nurkassa, joka oli ollut riiviömäinen otus ja se alkoi syömään tämän kokemuksen toivojan varpaita samalla kun tämä pystyi liikkumattomana vain katsomaan sivusta.
https://www.youtube.com/watch?v=kDzkM-ygxUA
Unihalvaus dokumentti
8
310
Vastaukset
- oli_liian_pelottavaa
Mulla oli teininä tuollainen kokemus, siis voi helkkari että oli ihan hirveetä!!!! En pystynyt liikkumaan ja tuntui kuin joku olisi pidellyt käsistä ja jaloista kiinni. Levitoin myös siinä kohti kattoa. Eihän se tietysti todellisuutta ollut.... eihän? Sitä mietin pitkään kunnes kuulin näistä unihalvausjutuista. En halua enää kokea ikinä!!!!!
- kevyesti_iltapäivällä
On psykologista levitaatiota, jota joogit tekee suurella nautinnolla 3 v treenin jälkeen. Töiden jälkeen kattoon uinumaan...
- amazin
Tästä on aikaa vuosia oli oikea ongelma. Minua sidottiin, pidettiin kiinni ja tuntui kuin henkeä vietäisi. Halvas vaan kauheasti yritti rimpuilla irti. Sain sanottua mene pois joka kerta. Trauma. Se meni ohi.
- inhottava.kokemus
Kerronpa oman kauhutarinan. En tiedä oliko unihalvaus vai mikä, mutta muiden kertomuksia nyt lukeneena alan enemmän ymmärtämään omaa kokemusta, joka sattui ulkomailla. Ja tämä tietenkin lisäsi pelkokerrointa x 100:seen.
Olimme siis ulkomailla ryhmän kanssa matkalla, en tässä nyt kerro missä, se ei ole niin tärkeää. Ennen "halvausta" oli seurannut jo sarja muitakin outoja tapahtumia, mitkä tavallaan kiihdytti minua tähän tilanteeseen.
Joka tapauksessa, heräsin, tai siis tunsin olevani silmät kiinni valveilla hotellihuoneessani, mutten pystynyt yhtään liikkumaan paikoillani mihinkään. Pelottava ja outo tunne kun kuulee kaiken ympärillään, muttei mitään voi tehdä! Minulla välähti silloin päähän idea, ja näiden edellisten "tapahtumien" mukaan aloin mielessäni rukoilemaan. Sidoin mielessäni kaikki demonit ja henget jne jne Jeesuksen nimessä kunnes ei ollut enää varmasti mitään sidottavaa. Tässä oli jännää se, että jollain tavalla tiesin, että kun olen sitonut mielessäni ihan kaiken mahdollisen, niin pääsen vapaaksi. Ja niin kävikin. Mutta, kun aukaisin silmäni, ja katselin sitten ympärilleni niin huomasin pimeän hämärässä istuvani pehmeässä tuolissa jonkun muun hotellihuoneessa! Vieressäni oli parisänky ja sen vieressä tuoli jossa istuen nuokkui minulle ihan tuntematon vanhempi mies! No mullehan iski paniikki päälle, enkä tietenkään jäänyt analysoimaan paikalleni enempää. Mieleeni välähti että haluaako joku lavastaa minut varkaaksi ja joudun nyt kiinni ja vankilaan muka rikoksesta, vieraassa maassa? Helvetti. No, pomppasin pystyyn ja hiivin heti hiljaa ulos näitä ihmisiä(huoneessa oli varmaan miehen vaimokin nukkumassa, en jäänyt paikalle etsimään) herättämättä. Käytävälle päästyäni huomasin, että olen kaksi kertaa ylempänä olevassa kerroksessa missä oma huoneeni oli! Miten tämä oli mahdollista?
En ole koskaan aikaisemmin kävellyt unissani. Kertahan se tietty ensimmäinenkin. Ja viimeiseksi on tämäkin jäänyt, jos se siis unissakävelyä oli?
Tämän oudon tapahtuman jälkeen seurasi vielä lisääkin samanlaisia outoja tapahtumia siellä etelän maan kaupungissa jossa olimme lomalla, mutta selvittiinpä sieltä onneksi hengissä takaisin kotimaahan. Inhottavinta tilanteessa oli se, että oltiin ulkomailla minulle jokseenkin tuntemattoman porukan kanssa, kun alkoi sitten näitä tapahtua. Tuntui kuin fatalistisesti(=kohtalonomaisesti) kaikki asiat olisivat seuranneet toinen toistaan, enkä itse olisi pystynyt vaikuttamaan niiden kulkuun. Ja silti olin kaiken tapahtuvan keskiössä.
Oliko se unihalvaus, ja kävelinkö unissani? Luultavasti ainakin unihalvauksen koin. Ja vilkas mielikuvituksenikin teki kai tepposen.- epäilijä
Tyrmäystippoja, oliko alapääsi kipeä kun heräsit?
- hiffibibifi
jos olet ala-ikäinen ja saat unihalvauksen niin karhu tulee uniisi ja yhtyy sinuun takaa päin.
- jaanananako
Oma unihalvauskokemus toissakesänä, nukuin selkä oveenpäin ja joku halasi, otin sen käsistä kiinni ja huomasin tunnustellessani vain kaksi sormea, puristin lujaa ja kyseinen halaaja painoi yhden sormensa kynnen lujaa minun sormeen, sattui kovaa ja irrotin otteeni, en pystynyt kääntymään ja tunsin kuinka jokin kiipesi pois sängystä nojaten jonkun raajan tai polven kylkeeni.
- Eienääkiitos
Mulla on ollut useampia unihalvauksia.yhdessä jokin otus tuli taakseni ja raiskasi minut anaaliin.rukoilin enkeleitä avuksi ja se jokin katosi.sitten ollut vähemmän häiritseviä tapauksia.kerran heräsin lattialla ja en pystynyt kuin silmiä vähän avaamaan ja kauhea vilinnä kävi kuin koiria ja kissoja olisi juossut ympärilläni.sitten oli kamala kokemus mitä en oikein osaa selittää.heräsin ja en pystynyt liikkumaan ja tuntui kuin joku olisi repinyt mieltäni tuntui kuin tulen hulluksi joku siis yritti repiä järjen päästäni pois.ja kerran oli vain että heräsin enkä kyennyt liikkumaan ja tunsin pelkoa mutta ymmärsin että poikani istuu sohvalla lähelläni niin tiesin ettei ollut syytä pelkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2746706Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2406279Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai425662Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1585005Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi323806Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1953729Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1323457HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok453169Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan53155Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3332809