Jos on virustorjunta ja palomuuri kunnossa (F-Securen), niin tarvitseeko vielä lisäksi esimerkiksi Peer guardianin tai Spybotin / Adawaren ja jonkun rekisterinputsausohjelman, minkä?
Tarvitseeko näitä ohjelmia?
nettikulkija
3447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei tolla peer guardianilla mitään tee f-securen lisäksi kun otat vaikka spybotin http://shinobiresources.com/Downloads/spybot/spybotsd13.exe , ad-awaren http://www.pcextreme.net/adaware/aawsepersonal-1.05.exe , spywareblasterin http://downloads.planetmirror.com/pub/majorgeeks/spyware/spywareblastersetup.exe ja microsoft antispywaren http://www.microsoft.com/downloads niin hommat on kunnossa ja sitten rekisterin putsaus ohjelma easycleanerin http://personal.inet.fi/business/toniarts/files/EClea2_0.exe
miksi noi tarvitaan lisäksi?
mulla heräs heti mieleen et F-secure on aivan turha maksullinen.
mutta jos F-secure on hyvä ja riittävä niin onko hyvä tutkia kone noilla onko mitään ja poistaa ne sen jälkeen?
F-Sequere on viruskilleri, AdAware jne on spywqre-adware jne hittaohjelmien poistoon. Eli ne on eri tarkotukseen ja täydentää itseään. pelkkä palomuuri ja viruskilleri ei riitä, vaan esim ad-aware on syytä asentaa myös.
Siinä ei ole mitään järkeä, että tutkii onko konella pöpöjä ja poistaa sitte softat. Niistä on oikeaa hyötyä vain sillon kun ne jättää pysyvästi koneelle pyörimään. Pöpöt ja moskaohjelmat voi iskeä koskatahansa, siksi noi on syytä antaa olla asennettuna. jos sulla on nopea kone ja reilusti muistia, niin tuskin ne sua haitta jos ovat taustalla valmiina osottamassa.