Kun miehen lapset ovat meillä

saako äitipuoli märätä, käskyttää ja komentaa? Mies ei tykkää eikä noi kakarat, mutta minusta minun kuuluisi äitinä olal heille komentaja jotta meillä kaikilla olisi mukavaa. Lapset ymmärtää kohdella äitipuolta hyvin kun heille vaan sanotaan että jos sanon äkäisesti trkoitan kasvattaa heitä kunnioittamaan minua. Se ei tapahdu itsestään, vaan äitipuolen on näytettävä että hän määrää. Olen heille suuri rikkaus, ilman mua he eivät onnistu elämässään, ongelmia on niin paljon, että on hyvä minun puuttua tai ulkopuolisen ammattiauttajan.
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Saa ja pitää- Äitipuoli on lapsille tärkeä aikuinen, suuri rikkaus. Eihän se mies muuten olisi vaihtanut vaimoaan jos olisi ollut tyytyväinen lastensa kasvattajaan. Äitipuoli on lapsillekkin tärkeä ja uskon että ex vaimotkin tykkää kunhan nyt ensin kitisevät näon vuoksi.

Äänestä

Ei et saa ks.edellisiä vastauksia joita olet rustaillut puoliäiti

Äänestä

Kyllä saa, äitipuoli on lapsille tärkeä aikuinen kasvattajana. Hän on yli äidinkin kun kakarat ovatisällä- Äitipuoli näkee ongelmat ja viat joita oma äiti ei näe.
Äitipuoli on lapsille rikkaus ja siihen pitää miehen lapset kouluttaa, että kunnioittavat ja arvostaisivat elämänsä tärkeintä ihmistä. Sen on äitipuoli ansainnut.

Äänestä

Lapsille luo turvallisuutta juuri rajat. Ei mitään mielivaltaa vaan järkevät säännöt jotka koskee kaikkia huushollissa!
Ja sen haluan sanoa, että se oma äiti on ja pysyy lasten äitinä, miten kitkerää ja katkeraa se onkaan myöntää.

Äänestä
  • Lapsella on ISÄKIN; ei lapsella kuulu olla keinoteltua "isää" perättömin "viranomais" selvityksin, lausumin
    lapsen olosuhteista vieraannuttamalla lapset tarkoi-tushakuisesti omasta isästään antamalla lapselle "keinottelulla uusi nimi valehtelemalla maistraattiin totuus; lapsen olosuhteet, toiveet ja lausunnot..

    Äänestä

  • Äitipuoli luo ne rajat miehen lapsille ja lasten toiseen kotiin äidin luokse, ja laittaa äidille myös ohjeita miten kasvatetaan lapsia samallalailla. Pyykit ja kodin siivous ohjeita äitipuoli antaa ym. Äitipuoli on erittäin tärkeä ihminen miehen lapsille, joka huomaa heti psyykkiset ongelmat lapsissa joita kukaan ei muu ole nähnyt.
    Äitipuoli on miehen laislle suuri rikkaus ja kasvattaja. Lapsille pitää puhua hänest vain hyvää sillä kukaan ei kasvata heitä yhtä hyvin kuin äitipuoli. Uskon että kaikki lapset tykkä äitipuolista, ja exät kunhan heille laittaa rajat ja kiellot.
    Äitipuolilla on aina koko suvun langat käsissä ja hän auttaa ja opastaa kaikkia. On hienoa kellä on turvana äitipuoli. Suuri rikkaus.

    Äänestä

Niimpä, jo kun seurustelee varatun kanssa, alkaa ohjailemaan miehen lapsia ja tietysti osaa ja tietää kaiken, ei miehen edellinen osaa yhtään mitään, siksihän mies haki toisen ihanan prinsessan elämäänsä.
Ja tietäsittepä miten viisaan ja taitavan, nämä sanat kuuli ex ennen kuin mies lähti uuden matkaan.

Äänestä
  • Katkeruusosastolle...

    Äänestä

Meillä mies hakee kersat joka viikko muutamaksi tunniksi jottei tarvi niitä yöksi ottaa. Mies otta ne päivällä ja palauttaa ajoissa kotiinsa, meille olisi suuri taakka jos ne tulisvat yöksi, pitäisi suunnitella kaiken näköistä turhaa. Ruokaa, nukkumapaikat ja säännöt ja vaatimukset.
Nyt päästään helpolla kun mie oon töissä ja mies ottaa ne vapailla ettei ne rassa mua ja mun lapsia. Me kun ei oikein edes tunneta niin ei ole kiva alkaa komentaa ja kasvattaa täysin vieraita penskoja. Ei must aole suurperheen äidiksi, en jaksa meteliä ja häslinkiä. Nuo miehen lapset kun ovat vielä ongelmaisia ja häiriköitä, niin on hyvä et mies hoitelee ne itse. Kätevästi tää käy.
Mies hakee mun lapset päiväkodista kun vie omansa veks, ja meidän oma perhe elämä alkaa siitä. Mulla erittäin hyvä mies ja lapsieni kanssa tulee toimeen. Se oli pääasia, ettei mun lapset jää ulkopuolelle.
Tää on meille paras ratkaisu ja mieskin on onnellinenj a rauhoitunut ainasesta häslinkistä.

Äänestä

Ei tietenkään saa, ne eivät ole sun lapsia.

Äänestä
  • ai ei? kyl musta miehenl apsia pitää kasvattaa, ojentaa ja näyttää hyvää esimerkkiä, eikä antaa kasvaa kuin heinät pellossa. Monesti juuri mihene lapset on ongelmallisia ja epäkypsiä lapsia joilla ei ole käytöstä, ei kykyä eikä heitä ole kasvatettu. Äitipuolen työ on kasvattaa miehen lapset normaaleiksi ja tehdä sääntöjä ja ohjeistaa heidän äitiääkin. Se on tkräkeä työ ja äitipuoli on rikkaus miehen lapsille,

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitipuoliihmettelee kirjoitti:

saako äitipuoli märätä, käskyttää ja komentaa? Mies ei tykkää eikä noi kakarat, mutta minusta minun kuuluisi äitinä olal heille komentaja jotta meillä kaikilla olisi mukavaa. Lapset ymmärtää kohdella äitipuolta hyvin kun heille vaan sanotaan että jos sanon äkäisesti trkoitan kasvattaa heitä kunnioittamaan minua. Se ei tapahdu itsestään, vaan äitipuolen on näytettävä että hän määrää. Olen heille suuri rikkaus, ilman mua he eivät onnistu elämässään, ongelmia on niin paljon, että on hyvä minun puuttua tai ulkopuolisen ammattiauttajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu