Oon siis 15 vuotias tyttö ja mulla todettiin viime keskiviikkona noin neljä senttiä halkaisijaltaan oleva kysta vasemmassa munasarjassa. Ennen sitä oli pari päivää alavatsa vasemmalta puolelta todella kipeä, myös pari päivää sen jälkeenkin. Lauantai ja sunnuntai plus tämä aamu oli täysin kivuttomia (ei tarvinnut edes särkylääkettä ottaa), että onkohan tämä nyt normaalia? :D Tänään iltapäivällä kivut tuli kuitenkin takaisin ja koulussa piti melkeinpä itkeä. Tutkimuksessa myös sanoivat, että kuukautisten pitäisi alkaa ihan lähipäivinä, mutta nyt on mennyt jo melkein viikko eikä niitä näy, pitäisikö huolestua? Kystan siis pitäisi puhjeta kuukautisten yhteydessä. Olisi kiva jos joku asiasta tietäväinen vastaisi kun vähän huolestuttaa tämä enkä oikeen löytänyt tietoa muualta netistäkään.
Kysta munasarjassa!
Huolestunuttyttönen
2258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Noita kystia tulee ja menee. Jos siitä kasvaa liian iso ja se ei häviä, niin sitten sille saatetaan jotain tehdä. Yleensä häipyvät itekseen. Sinun iässäsi nuo menkatki viel heittelee, joten ole ihan rauhassa vaan.
Saisivat selittää asiat paremmin sairaalassa, niin ei potilas turhaan huolestuisi. Eiköhän kystia ole monilla, kaikilta niitä ei vaan ole tutkittu. Hormonikierron mukaan munasarjoissa kuuluukin näkyä rakkuloita. Ensin useita munarakkuloita alkaa kypsyä, sitten yksi niistä kasvaa ja siitä vapautuu munasolu. Munasolun tilalle kasvaa keltarauhanen, joka turvaa alkuraskauden jatkumisen. Kun raskaus ei ala, tulee kuukautiset ja keltarauhanen surkastuu. Kuukautiskierrossa on siis monta vaihetta, jossa jokin voi mennä pieleen ja kasvaa siis nesterakkula, joka tuntuu ikävältä ja aiheuttaa ehkä jotain vaivaa. Toivotaan, että vaivasi helpottaa piakkoin!