Yritin eilen jättää Kajaanin lentoaseman pysäköintiin autoa kolmen vuorokauden kuluttua iltakoneella palaavalle henkilölle. Automaatin käytöstä ei ollut minkäänlaisia ohjeita. Yritin monella eri tavalla suorittaa maksua pankkikortilla siinä onnistumatta. Normaalisti pankki- tai polttoaineautommatit antavat johdonmukaiset toimintaohjeet mutta tällaisia ei Finavian automaatti anna. Kopin seinällä oli lappu, jossa kerrottiin laitteiden olevan usein epäkunnossa ja kehotettiin täyttämään lähtöhallista saatava lomake. Mutta kun halli ei ollut keskellä sunnuntaita auki, autoa ei voinut jättää.
Pidän finavian ohjeiden puuttumista välinpitämättömyytenä asiakkaita kohtaan. Useat tuttavani ovat valitelleet samaa. Harvempi satunnaisesti parkkia tarvitseva älyää tulla kentälle kahta tuntia ennen opettelemaan monimutkaisen laitteen käyttöä. Jos ohjeiden laatiminen on Finavialle ylivoimaisen vaikeaa, niin voin auttaa kirjoittamalla ohjeet paperille, jonka laminoin kopin seinälle. Kun vain viitsisivät tulla kerran opastamaan.
Ohjeet pysäköintiautomaatin käyttöön Finavia!
3
1086
Vastaukset 3
- SyytätVäärin
Syytä Kajaanilaisia huligaaneja jotka automaatin hajoittavat. Ko. automaatti taitaa olla liian tekninen laite myös eräille.
- Hyi.finavia
Juuri niin. On liian tekninen. Siksi meille pöljille olisi hyvä laittaa muutaman rivin opastus. Laitteen kanssa ovat temppuilleet ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneetkin. Velvollisuus ohjeiden laatimiseen on aina laitteen asettajalla. Ostaessasi miten yksinkertaisen laitteen tahansa, mukana seuraa käyttöohjeet.
- Sainpas.apua
Olipa rakentava kommentti. Todellinen neron leimaus. Sen perusteella varmaan jokainen osaa jatkossa käyttää automaatteja. Koska hallitset kaikki asiat niin minäkin paljastan taitamattomuuteni. Ranskassa en osannut käyttää erästä automaattia, jolloin puuskahdin lähellä olleiden kuullen: "Je suis perdu dans la vie moderne", ja heti sain apua.
Finavia taitaa olla enemmän kiinnostunut johdannaiskaupoista kuin asiakkaittensa palvelemisesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21786Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha521734Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 66648
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561