Jos kiväärin luodin tai jonkinlaisen projektiilin voisi lähettää piipusta ylivalonnopeudella niin mitä tapahtuisi.
Jos tähtäät teertä latvaan ja ammut, niin luodin matkaan käyttämä aika olisikin negatiivinen eli luoti olisi kohteessa ennemmin kuin painat liipaisinta?? Näinkö siinä kävisi?
Ylivalonnopeus?
8
184
Vastaukset
- Pollo1212
Ne lääkkeet... Ne on määrätty sinulle ihan perustellusta syystä -> muista syödä ne!
- ammuskelija
Kannattaisi tutustua suhteellisuusteoriaan.
Yleisesti syyseuraussuhde toimii kaikissa tilanteissa, joten kuvailemaasi ei tapahtuisi. - miinus.2.sekuntia
Meinaatko että jos luodin nopeus olisi vaikkapa 100 kertaa yli valonnopeus niin mitään poikkeavaa ei tapahtuisi?
Sitä vaan ei ymmärrä tavis paitsi minä ymmärrän että jos luodin matkaan käyttämä aika on negatiivinen niin jotain kummallista siinä tapahtuu. - ajallaOnSuunta
Onkelma johtuu siitä, kun poliitikot päätöksillään ovat sitoneet ja päättäneet informaation suurimmaksi siirtonopeudeksi valon nopeuden.
Kun aikoinaan keksitään jokin suurempi informaation siirtymisnopeus, nuo valonnopeuden pohdinnat siirtyvät historian havinaan.
Rakenna pyssy, joka anpuu luotinsa ylivalonnopeudella niin pääset livenä testaamaan onkelmaa.- ammuskelija
Materia ei voi liikkua yli suhteellista valonnopeutta, mutta tämä ei rajoita informaatiota. Esim. supersymmetrisien parien on havaittu toimivan näin.
Suhteelisuusteorian mukaan liikkuvan kappaleen aika hidastuu suhteessa nopeuden kasvaessa. Myös kappaleen massa kasvaa liike-energian lisääntyessä, joten materia ei voi koskaan saavuttaa valonnopeutta. Kappale voi kylläkin siirtyä teorian mukaan paikasta toiseen näennäisesti valon nopeuden ylittämällä avaruuden geometrian vääristymää hyväksikäyttämällä.
Syy seuraussuhde ei kuitenkaan muutu miksikään. Esim. luoti ei voi osua maaliinsa ennen kuin se on ammuttu. Voimme kylläkin nähdä luodin osuvan maaliinsa ennemmin kuin näemme sen ammuttavan. Tämä johtuu valon rajallisesta nopeudesta. Mutta itse ampuminen on tapahtunut ennen kuin luoti on maalissa. Tapahtuman informaatio syntyy tietyssä järjestyksessä.
- etwert
Tätä voi kokeilla laserkynällä. laittaa kynän sähkömoottorin akselille poikittain, ja kun moottori pyörii 100000rpm miten valopiste käyttäytyy 100 metriin päässä.
- vyfye
Jos ampuu kiväärillä päiväntasaajalla myötä päivään kello 15.00 paikallista aikaa niin luoti on pian jo seuraavassa aamussa.
Tätä on kokeiltu!
Ps. toimii myös vastapäivään. - Vällykärmes
Joku teistä spedeistä voisi käydä vastaamassa kysymykseeni veden alla ampumisesta!
Varmaan on tämä "huippurealistinen skenaario", jossa aikamatkustetaan aseen avulla jo aika kaluttu, vai mitä luulette?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1443873
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1292613- 252198
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.362088Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191658Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s321634Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291610Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?321064- 931032
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64956