Tradenomin palkka ja työt

Olen valmistunut taloushallinnon tradenomiksi vuonna 2002. Sitä ennen olen jo ollut töissä useammassa paikassa normaaleissa toimistohommissa, myös alakohtaisissa.

Nykyinen työni: ostoreskontra (n. 4600 tositetta vuodessa), laskutusajojen siirto reskontraan (myyntilaskuja vuodessa noin 8500 kpl - laskuttajat tekevät), pankkiliikenne ja tulevat suoritukset (niiden kirjaus), hieman puhelinvaihdetta ja muita vastaantulevia hommia. Kys. työnantajan palveluksessa 6,5 vuotta (siis jo ennen valmistumista).

Työpaikka ei sijaitse pääkaupunkiseudulla mutta matkaa sinne noin tunti. Firmassa noin 60 työntekijää.

Veikatkaas mun palkka tai antakaa arvio, mitä pitäis saada!
1312256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

no oisko 1230€ kun kerran olet täällä itkemässä

Äänestä
  • et ansaitse ees sitä

    Äänestä

Niin mitä pyysit, vai oliko palkka saneltu? Itse olen tavannut aina esittää palkkatoiveen, josta sitten olen jonkun verran aina tinkinyt. Joskus palkkatoive on tyrmätty eli en ole päässyt edes neuvotteluihin.

Minusta palkkatoive on hyvä aina esittää, koska se esittää hakijan aktiivisuutta.

Äänestä

pari tonnii, tai vähä vajaata

Äänestä

Meillä kyseisiä hommia tekevät virkanaiset tienaavat peruspalkkana n. 1500 euroo, päälle tulee kokemuslisiä max 15%.

Ilmeisesti aika pienellä porukalla pyörii, koska työn kuvasi on monipuolinen. Niinhän se yleensä pienessä firmassa on tapana, että taloushallinto on minimissään. Itse olin 100 työntekijän tehtaassa konttorissa esimiehenä kahdelle muulle. Kolmistaan pyöritettiin kirjanpito, reskontrat, palkkalaskenta, kassa ja puhelinvaihde. Näillä alaisillani palkka silloin (7 vuotta sitten) oli 8500 markkaa.

Veikkaan että sinun palkka on siinä 1500-1700 euron tienoilla. Se tuosta hommasta kuuluukin saada, oli koulutus mikä tahaansa.

Äänestä

Veikkaan tota, ei kait nyt nykyisin kukaan yksityissektorilla tommoisiin hommiin ala alemmalla fyffellä!

Äänestä

Ensinnäkin :teen tismalleen samoja hommia kuin sinä,yksityisellä(4 v.kokemusta),ja palkkani surkeat 1700 brutto,eli reilu tonni käteen.
Veikkaan että sulla vielä pikkasen huonompi?1600?
Jannelle vielä sen verran,että vaikka kuinka olisi yksityinen työnanatja,niin se ei takaa parempaa palkkaa,varsinkaan pienessä firmassa,Ja varsinkaan kun pomona on todella pihi äijä.
minä kyllä lähden heti kun mahdollista ja löytyy parempi paikka,mutta ilman työtäkään en voi olla..

Äänestä

max. 1500 - 1600 €:a.

Itse olin vielä samanlaisissa hommissa 2001. Viimeisessä duunipaikassani ehdin olla 2,5 vuotta ja sitä ennen tein lyhempiä taloushallinnon keikkoja vajaan vuoden ajan, ts. alakohtaista työkokemusta mulle ehti kertyä kaikenkaikkiaan n. 3,5 vuotta. Tässä vikassa paikassa (pk-seutu) laskin myös palkkoja ja hoidin mikrotukea muiden hommien lisäksi. Palkkaa sain parhaimmillaankin vaivaiset 8600 mummoa kuukaudessa.

Äänestä
  • Eli kiinnostaa paljon nyt saat,mikä koulutus ja mitä teet nykyään?

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    Eli kiinnostaa paljon nyt saat,mikä koulutus ja mitä teet nykyään?

    tienaan yli tuplasti tuon mitä sain edellisessä paikassa parhaimmillaan. Opiskelin ko. duunin ohessa it-tradenomiksi ja nyt työnkuvaan kuuluu projektinvetoja, sovelluskehitystä ja vaativien it-järjestelmien ylläpitoa sekä asiakasvastuita.

    Joten omalla kohdalla vaihto it-alalle on kannattanut :)

    Äänestä

Peruspalkkani noista tehtävistä on noin 1650 ja siihen lisät päälle, niin tulee 1850 euroa.

Toisaalta ihan tyytyväinen, mutta töitä on valtavasti ja pieni palkankorotus olisi poikaa........

Äänestä
  • ja pyytämään lisää palkaa. Ei se palkka tänne kirjoittamalla lisäänny.

    Äänestä

Reskontrat eli laskutus (alle 1000 laskua vuodessa), ostolaskujen kirjaus (ehkä jotain 2500 laskua per vuosi, kp-tiliöinti) ja maksu, pääkirjanpito, tilinpäätös, veroilmoitus, palkanlaskenta (30 työntekijää), puhelinvaihde kaikki arkistointi tietysti kahvinkeitot ja kaikki toimistohankinnat = 2000 euroa/kk brutto. Tällä työnantajalla kohta 7 vuotta, työkokemusta noin 10 vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veikatkaas mun palkka? kirjoitti:

Olen valmistunut taloushallinnon tradenomiksi vuonna 2002. Sitä ennen olen jo ollut töissä useammassa paikassa normaaleissa toimistohommissa, myös alakohtaisissa.

Nykyinen työni: ostoreskontra (n. 4600 tositetta vuodessa), laskutusajojen siirto reskontraan (myyntilaskuja vuodessa noin 8500 kpl - laskuttajat tekevät), pankkiliikenne ja tulevat suoritukset (niiden kirjaus), hieman puhelinvaihdetta ja muita vastaantulevia hommia. Kys. työnantajan palveluksessa 6,5 vuotta (siis jo ennen valmistumista).

Työpaikka ei sijaitse pääkaupunkiseudulla mutta matkaa sinne noin tunti. Firmassa noin 60 työntekijää.

Veikatkaas mun palkka tai antakaa arvio, mitä pitäis saada!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu