Elisa korottaa vanhan matkapuhelinliittymätyyppins
miettijä
11255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
EU, vapaan kilpailun (vapaan riiston) periaatteella toimii kohta kaikki monopolit ja suuret toimijat. Onhan tuo älytön hinnan korotus prosentuaalisesti!
Samaa kulttajan harhauttamista lienee telefinland myynti jossa asiakkaalle kerrottiin 4 euron kuukausihinnasta matkapuhelin liittymälle? Todellisuudessa laittavat lähes 2 euroa alv n päälle? Tämä se on sitä vedätystä parhaimillaan?
Rosvojen mielivalta ja ahneus vain kasvaa! Kenen eläke on kolminkertaistunut 3-4 vuodessa? Niinkuin liittymähinnt.
Älytöntä katsoa pelkkää perusmaksu. Tuohon tulee puhelut päälle. Todellisuudessa nousu on kaksi euroa kuussa ja sillä siisti. Ei siinä prosentteja tarvitse laskea.
Ennen 2,66€/kk nyt 4,66/kk.
Menihän nyt kaikki perusliittymät vaihtoon.
Näin siis ahne operaattori menettää asiakkaansa kilpailijalleen.
Sitä saa mitä tilaa.
Sama juttu: "Ennen 2,66€/kk nyt 4,66/kk." Siitä hyvästä että puhelin käytännössä tarpeeton kun on työpuhelin. Hullu ei ole se joka pyytää vaan se joka maksaa?
ikävä kyllä, kaikki operaattorit nostelevat hintojaan. Jos aikoo juosta halvimman perässä, saa vaihtaa operaattoria kokoajan.
Elisallakin kyse lienee varautumisesta EU:sta tulevaan datan verkkovierailuhinnan laskuun. Hitaimpienkin liittymien perusmaksua joututaan nostamaan, jotta himolataajien Etelä-Euroopassa aihettama kustannus saadaan katettua.
Ongelma suomalaisittain on lupaus rajattomasta datasta. Sama koskee myös mm. DNA:ta, jolla ei ole datalle hintaa. Kummallakaan operaattorilla ei ole myöskään välimallin liittymää (1..2 Mb/s, 1..2 GB/kk), jotta mahdollisimman monelta voitaisiin kiskoa tarpeettoman suurta perusmaksua.
eikö kuluttajasuoja puutu mitenkään näihin härskeihin korotuksiin , ihme touhua tuolta elisalta, elisa ei muutenkaan osaa auttaa missään ongelma tilanteissa muuten kuin myydä uutta ja kalliimpaa tilalle , se on ainoa keino noilla tilanteessa ku tilanteessa , kannattaa siirtää liittymät toisaalle , yllätyt positiivisesti !
Operaattorilta toiselle hyppiminen kannattaa, sillä se luo paineita hintojen pysyttämiseen vakiona. Jos maksaa minkä pyytävät, niin pyynnöillä ei ole mitään rajaa.
näin on , kaikki kun tuplaantuu ja leipääkin pitöisi ostaa kaiken kukkuraksi , hulluahan tuommosia korotuksia on hyväksyä , pipilääkään ei taida kiinnostaa mokomat arkiasiat että laittaisi nuo johonkin ruotuun..
Sipilää ei kiinnosta tavallisen kansan asiat, äijä itse on niin rikas ja varmaan omistaa Elisan osakkeitakin.