tytöille!!!!!!!!!!!

voiko tamponin kanssa nukkua..?? asiallisia vastauksia kiitos!!!
101594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei voi

Äänestä
  • Niin, miksipä ihmeessä ei voisi nukkua tamppoonin kanssa?

    Aivan loistavasti voi.


    Toinen asia onkin sitten se että kestääkö sitä hajua aamulla kun käy kaivamassa sen tamppoonin sieltä pois.

    Äänestä

  • moonpale kirjoitti:

    Niin, miksipä ihmeessä ei voisi nukkua tamppoonin kanssa?

    Aivan loistavasti voi.


    Toinen asia onkin sitten se että kestääkö sitä hajua aamulla kun käy kaivamassa sen tamppoonin sieltä pois.

    ei se mulla ainakaa haise...

    Äänestä

  • minäpieni kirjoitti:

    ei se mulla ainakaa haise...

    tarkoitin kyllä lähinnä sitä että yöllä et välttämättä ala tamppoonia vaihtelemaan. sehän pitäisi vaihtaa siinä n. 3-4 tunnin välein, ja jos nukut vaikkapa 9 tuntia niin saattaa haista pikkusen ummehtuneelle kun nyit sen pois sieltä.

    Äänestä

Minä ainakin olen nukkunut tamponin kanssa.

Äänestä

mä käytän aina menkkojen ekoina öinä tamponii, ku se ei sotke. pitää kuitenki laittaa uus just ennen nukkumaa käyntiä, ja vaihtaa heti aamulla ettei se... hmm.. no siit voi tulla joku "tauti" jos se siellä kauan muhii

Äänestä

Se ei ole suositeltavaa... Et yöksi kannattais vaihtaa side... ite en käytä tamppoonia, mut kaiken maailman lehdistä olen lukenu, et tamppoonin käytöllä yöllä voi olla jotain terveydellisiä riskejä...

Äänestä

Yö on hieman liian pitkä aika pitää tamponia yhtäjaksoisesti, mutta omalla vastuulla niin voi periaatteessa tehdä. Taudin/tulehduksen riski kuitenkin kasvaa silloin, riskeistä on kerrottu tampoonipaketin (ainakin Tampax) kyljessä.

Lisäksi on suositeltavaa, ettei käyttäisi jatkuvasti yötä päivää tampoonia, koska emättimen pitäisi saada välillä levätä ja yö on tähän suositeltavin aika, koska se poistaa samalla myös liian pitkät vaihtovälit.

Äänestä

Kyllä voi , mutta on otettava huomioon, että suositeltava raja tampoonin pitämiseen on korkeintaan kahdeksan tuntia.. Parasta olisi kuitenkin jos sitä ei pitäisi yöllä, sillä se kuivattaa limakalvoja ja liian pitkään pidetty tampooni, jatkuvasti käytettynä, voi aiheuttaa hengenvaarallisen tampoonitaudin.

Äänestä

Kyllä tampoonin kanssa voi nukkua mutta ihan eri asia sitten on onko se suositeltavaa. Tampooni nimittäin rupee haisemaan todella pahalle, jos et vaihda sitä yön aikana ja minä itse en ainakaan kesken yötä rupea heräämään. Käytänkin siis aina yöllä sidettä, pari kertaa tampoonin kanssa olen nukkunut ja sen pois ottaminen aamulla oli aika epämukavaa puuhaa. Mutta miksikäs ei, jos haluaa altistua esim. tss (=toksinen sokkioireyhtymä)

Suosittelen siis yöksi siteitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jml91 kirjoitti:

voiko tamponin kanssa nukkua..?? asiallisia vastauksia kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu