Nämä on näitä rakentamisen taidonnäytteitä, missä kipsilevyseinän alaosaan lattian tasossa on jätetty rako, ja jalkalistat lyöty päälle. Kaikki äänet kuuluvat läpi ja seinän ali. Pitäisi siis saada jotakin saumausmassaa, joka eristää myös ääntä hyvin ja kovettuu. Näitä saumasaineita vaan on tuhottoman paljon eri merkkisiä, eli jotakin vinkkiä mitä merkkiä kannattaa hankkia. Ei tarvitse olla halvinta mahdollista.
Mitä saumausmassaa kipsilevyseinään?
saumaus
1268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eli seinä on tehty kuten kuuluukin, kipsilevy ei saa koskettaa betonia vaan sen alla tulee olla rako. Tosin jos alajuoksun alle olisi laitettu solumuovinauha niin äänet eivät kulkeutuisi ainakaan seinän alta.
Uretaani tiivistää kaikki raot hyvin ja helposti.
Toki voit sinne pursottaa melkein mitä massaa tahansa, mutta ei siitä yhtään parempi tule, usein niitä tiivistetään akryylimassalla.