Olipa kivaa katseltavaa.
Ensitreffit
Häämuistojen_Valssi
64209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Siinäpä oikein moottori-turpa.
Oikein väliviivalla. Tuttua Ouninpohjaa.
https://www.youtube.com/watch?v=6nE8hYZzimM
Oli oikein päivän pelastus katsoa Ensi-Treffit ohjelmaa. Toivon syksyä kohti mennessä ohjelmatarjonnat pysyvvät kiinnostavina.
Parit olivat kun luodut toisilleen, mitä voisi muuta todeta, kyllä psykologiset testit olivat osunneet kohdalleen, joten eri hyvä lopputulos.
Kohtaamiset olivat aitoja, jännittystäkin kohtaamisissa oli havaittavissa. Jo ennakko äänestyksissä Heidi ja Mikko oli eniten yleisöääniä saanut pari, eivät Tiina ja Samuel sekä Minna ja Kimmo äänien suhteen paljon taakse jääneet.
Ensivaikutelma on tärkeä, se onnistui kaikilta hyvin, varsinkin Heidiltä ja Mikolta, kemiat kohdallaan. Toivon pareille yhteiselon ihanuutta kaikilla mausteilla jatkossa.
Tumma nainen ja pitkä mies, kuin luodut toisilleen.
Juuri he.
En tiedä, ovatko juuri he oikeat toisilleen. Näytti siltä, et naisen pitäis nousta jakkaralle, et ylettyy suukottelemaan ja melkein ahdistuin kun näytti vaivalloiselta...liian iso pituusero.
Pituusero on Heidin ja Mikon asia, joka ei näytä heitä häiritsevän.
Voin vain vakuuttaa avioliitossani pituusero oli 160cm ja 184cm,rakkautta, halauksia riitti loppuun saakka, kunnes syöpä vei miehen, ei se pituuserosta ole kiinni paremminkin luonteista.Eipä tarvittu halailuissa, suukotteluissa jakkaroita!!!!
Tuli mieleeni noista jotka epäröivät ovat näköjään Kehä I sisäpuolelta, siis kateutta näyttää siellä riittävän, pitäisi muistaa heidän kateuden voittaa ainoastaan ruskamaiden kiima.
En sanoisi että ensitreffit alttarilla on oikea ratkaisu. Avioliitto tehdään turhan keveäksi solmia näkemättä ja tuntematta toista, vain romanttista kuvitelmaa rakkaudesta ja todellisesta parisuhteesta. Psykologiaa tässä vaan ylistetään, se on erehdys. Parit voi tehdä omia suunnitelmia eri suuntiin myöhemmin. Vain harvat päätyy jäämään tällä tavalla solmittuun liittoon.
Avioliiton solmimisessa pitäisi nimenomaan ottaa enemmän tosiasioita huomioon. Pelkässä rakkauden huumassa solmitut avioliitot ja niihin syntyneet lapset ovat heikoilla kun todellinen arki tulee vastaan kaikkine vastoinkäymisineen. Miksi ei avioliiton solmimisessa tehdä sopimusta niin kuin esimerkiksi yritysmaailmassa. Liikesopimuksissa aina määritellään molempien osapuolten roolit, hyödyt, vastuut, velvollisuudet ja sanktiot, jos toinen osapuoli ei pitäydy sopimuksessa, niin silloin pitää ottaa sanktiot käyttöön. Sopimuksen purku on vasta vihonviimeinen tai sitten konkurssi jossa molemmat osapuolet kantavat vastuun.
Ounin-pohjaa muistellen...
Minä olen 184cm. pitkä.
Käytän myös tavu-viivoja.
Niitäkin vain huvikseni.
'
Mutta aina vaan joku minusta oppia ottaa ivaansa.
"Koti-leikkeihinsä"
H.
Muistan Rainion, Mäkisen, Luseniuksen, Opelin, Minin, Renault Sinisorsan ja Jorman ennätyshypyn ja Mäkisen ajon konepelti ylhäällä. Olin paikanpäällä. Muistan myös Vilkkaan Onnin, Nuuttilan Opel-veljet kovia kavereita.
Ei siinä ihmeellistä taitoa tarvita, että osaa loukata ihmisiä jotka tekevät hyviä aloituksia.
"Fromtöölö"
Noo...
Älä nyt suotta aloittajaa noin kovasti moiti.
H.
En halua missään nimessä ivata. Muttamuttamutta miks hihityttää.....joskus kirjoitan vahingossa taviviiva, onkohan se oikeampi nimim. Vai itseivaa.
En katso tuollaisia ohjelmia. Kukin treffaa ketä treffaa. Mitäpäs mulle kuuluu......
Sinä käytät tavuviivoja huviksesi koska et ole varma mihin niitä tulisi laittaa. Koitapa kerran olla tavuviivatta.
Luin tänään jostain tekstin: lakimies tavattavissa.....
Hihitytti ja oitis mielikugittelin tilanteen, jossa voisin tavata tuon la-ki-mie-hen......ei ole mitään syytä tai asiaa, mutta....
Pitkä, hillitty mies kelpaisi minulle vävypojaksi. Tumma tyttö vei, ei voi mitään.
Voi miten romanttista, se viimeinen pari oli kuin luodut toisilleen. Ihanannäköinen mies ja iloinen suloinen nainen, rakkautta ensisilmäyksellä. Kaikki parit olivat onnistuneita. Onnea heille.
Vauva-foorumilla on paljon keskustelua tästä ohjelmasta. Eilen illalla oli jo kertynyt 5.9. alkaen 830 viestiä. Nyt jo varmaan paljon enemmän...
Tässä linkki foorumille jos viikonloppuna tulee muuten aika pitkäksi:)
http://www.vauva.fi/keskustelu/2654674/ensitreffit-alttarilla-official
Jos sinä haluat nauraa:
Niin mene vauvapalstalle ja googlaa KAUPAN KASSA. Miten "mustasukkaiset" vaimot suhtautuvat nuoriin kassatyttöihin. "Hei olen vapaa" "Paina pohjaan saakka" jne.
Kiitos kovasti. Ensimmäiset naurut tuli muutaman viestin jälkeen "ei kai ne laita......" niitä yhteen.
En katsele noita väkisin tehtyjä ohjelmia. Mitä järkeä on mennä naimisiin henkilön kanssa jota ei ole nähnytkään aikaisemmin, niinhän ohjelmassa toimitaan? Ohjelman nimi saa jo karttamaan. En ole katsonut ainuttakaan jaksoa.
Ei silti, jos joku tykkää katsoa niin siitä vain.
Saa nähdä onko kenelläkään kolmesta miehestä aamulla kassit tyhjät.
Joskus kaaaauuuan sitten kun vanhemmat valitsivat tyttärelleen miehen, liitoista tuli usein onnistuneita. Vanhemmat valitsivat monin kriteerein. Rakkausavioliitot, ne kestää sen ajan kun rakkaus ja muu uutuudenviehätys kestää. Kun ei maistu pitää vaihtaa.
Jo nyt "vauva-palstalta" selviää, että jopa se yllättävän rakastuneen oloinen pari on eronnut. Naiset päsmäröi, ukot eivät jaksa.
Vai niin että eronneet, Niinkunne oli rakastuneita, minäkin jo siihen mieheen ihastuin. Olis kiva tietää mikäryppy rakkauteen tuli 💔😬
Lukiko siellä, että heillä oli kovia riitoja. No pian se selviää, uusissa jaksoissa.
Lentokenttäpariskunta ei varmasti ole yhdessä kovinkaan kauan, mutta Mikko ja.......
M yös maajussipariskunta näyttää eronneen.
Mikä niistä maajussipariskunnista? Sika-Harri ainakin on eronnut.
Mikko ja Henna( 2010)
Vai niin.
Frii-kanavalla on alkanut jenkkiläinen realitysarja Äiti ja isä amorina. Seurataan muutamaa naista ja miestä joille vanhemmat järjestävät aviopuolison ja puolisot näkevät toisensa vasta alttarilla.
Tulee lauantaisin Friiltä klo 19.30. Lauantainen jakso tulee uusintana sunnuntaina klo 17.20 ja maanantaina klo 16.20.
http://www.telkku.com/ohjelmat/aiti-ja-isa-amorina/192310/frii/2030283
Vai niin.
Se on mielenkiintoista miten vanhemmat onnistuu. Minun tytär on kyllä osannut valita, kelpo mies, vaan nykyään tuntuu ihmissuhteet olevan saippuan päällä, milloinkaan ei tiedä koska lipsahtaa.
"Se on korkeemman käres"
Työmatkoilla on ollut mukana näitä "kelpomiehiä". Samalla tavalla ovat tanssikapakoista ottaneet tytön mukaan hotellihuoneeseen, kuin muutkin.
Hiljaset koti-isät on työmatkoilla oikeita lääninsonneja.
Miten nyt tuohon käsitykseen olet tullut RQ39?
Katsoin Ensitreffit alttarilla Katsomosta koko jakson. Pareilla oli pelisilmää, miten esiintyä kameroiden edessä, Mikko ja Heidi sekä Kimmo ja Milla hallitsivat hyvin suutelemisen tekniikan, pikku suukkoja plus Intohimoisia suudelmia jotka näyttivät tosi hyvän näköisiltä,tunne oli mukana kaiken aikaa. Parit huomioivat toisiaan, osoittaa jopa arvostusta toista kohtaan, malliin samassa veneessä ollaan, soudetaan vain eteenpäin. Mikon ja Heidin välillä säkenöivä tunne, antaa kuvan yhteiselon jatkuvuudesta.
Kimmon ja Millan suhde näyttää kehittyvän myönteiseen suuntaan, empaattisuus sävyttää heidän matkan mahdollista jatkuvuutta.
Samuelin märkäpusuista tuli mieleeni lapsi joka sanoi äidilleen antavansa vain märkiä pusuja, ne eivät todellakaan ole mitään hyvän näköisiä katsella. Mutta Samuel onkin osoittautunut oikeaksi pelimieheksi, yhteinen pankkitili jo häiden jälkeisenä päivänä osoittaa kun tiet eroavat, on helppo päästä yksimielisyyteen loppupelissä. Malli kun on veneeseen käynyt on soudettava rantaan saakka näytelmässä.
Tulikin selväksi, onnellista yhteiselämää joka kestä-, kestä-, kestäköön, sitä kait kaikki parit halusivat vai haluavatko?
Mitä minä olen huomannut, niin aviossa olevat naiset löytää reissussa nopeasti kainalon. Me sinkut otetaan rauhallisesti, meillä kun on jatkuva lupa ja tiedetään mikä on pelin henki 😎
Pienessä vihneessä.
20.09.2016 klo 20 TV Avalle ensitreffit jatkuvat. Ohjelma joka tuo myönteistä mieltä elämään sitä katsoessa. Yhteiselon yhteensovittamista omilla resursseilla vasta äsken tavanneilla ja vihityillä aviopareilla.
Joustavuus, toisen henkilön huomioon ottamista se on parhaimmillaan johon rakkauden kipinä antaa mahdollisuuden. Sanoisin tästä "sielujen sympatioita"
lisäävästä ohjelmasta on hyvä formaatti tuoda Avan ohjelmistoon.
Sitä katsoessa pääsee arkipäiväisistä asioista ihan toiseen ihmissuhteiden hyvää tekeviin vaikutuksiin.
Moni on kyllästynyt TV ohjelmien synkkiin otsikoihin; tappeluita, murhia,talouden heikkoon nousuun siis köyhyyttä kansalle, sitä tarjoillaan päivästä toiseen. MIkä olisi kolikon kääntöpuoli, miten saataisiin edes hieman myönteisyyttä ohjelmatarjontaan? Tähän on vastaus; Ensitreffit alttarilla joka tuo hyvää oloa kotien olohuoneisiin.
Minä seuraan M:n ja H:n matkaa, joka ihmisiä kiinnostaa myös vauva-palstalla.
Fox klo 21, siitä minä tulen nauttimaan.
Mistä sinä sen tiedät? Oletko itse sellainen?
Toivottavasti suojaudut kumipukuun pökkiessäsi, ettei tuo tautia tuliaisiksi kotiin tullessasi.
Ingerttiläkin hakee eroa. Voi rouvanjestas sentään.
Heidissä ja Mikossa on kemiaa, sanoi "valmentaja". Heheheheeh.
45min vielä.
Kyllä vaikuttaa tosi teennäiseltä tuo jatkuva pussaaminen. Ollaan niin onnellisia kameran edessä.... Katsotaan miten käy tuolle parille..
Vai niin.
Vai niin.
Telsu/ensitreffit alttarilta. Sielä saatte lisätietoa tulevista jaksoista.
Heidi on muuten Susanne Päivärinnan näköinen.
Joitain samoja piirteitä mut ei niin kaunis läheskään kuin Susanne on. Heidi muistuttaa ulkonäöltään myös viime kauden Saria eli on lähempänä Sarin näköä kuin Susannea.
Heidi "saanko mä mennä jonkun muun kanssa tanssimaan"
Mikko "et"
Ihmettelen Heidin halua..........................
Summa summarum,
kaiken aikaa tulee esille H ja M erilaiseta taustat. Heidin geeneissä on sekoitusta etelämaalaisesta tempperamentista, kun taas Mikko on vakaa, harkitseva suomalainen mies,tasoittaa hyvin parin jokapäiväistä elämää.
Mielenkiintoista seurata parin arkipäivää josta ei tule puuttumaan vivahtekkaita käänteitä. Uskon M sopeutuvan hyvin H mielipiteisiin.Parin arki ei ole mitään nynnyilyä!
On kokemusta ollut seurata oman lapsen avioliittoa etelä-eurooppalaisen tytön kanssa, ainut mikä minua häiritsee, se jatkuva pojan passattavana oleminen, poika vain on tyytyväinen tilanteeseen!
Ilahduttavaa on katsella Kimmon ja MIllan suhteeen kehittymistä hitaasti mutta vakaasti yhteiselon suuntaan, joka näyttää sujuvan maltillisesti eteenpäin.
Myös Samuel ja Tiina osaavat hyvin soudella melko tyynessä vedessä kohti yhteiselämän arkea. Kaikissa pareissa huomaahuolenpitoa ja rakkautta yhteisissä päivissä.
Toivottavasti myönteiset tuulet puhaltavat parien elämään jokapäiväistä piristettä.
Kyllä tämän päivän nuoret osaavat ja taitavat järjestää elämänsä kuviot sopiviin mittasuhteisiin hyvällä tavalla.
Kaikki on vasta alussa, ei voi yhtään sanoa ja arvailla kuka heistä onnistuu.
Joskus katselin tiukasti ohjelmaa jossa raakattiin isommasta joukosta se paras, ruusuja jakoi poikamiestyttö ja vuorostaan taas poikamies. Luxus olosuhteet olivat, tuliko liviltä, en enää muista. Perjantaisin.
Se oli mielenkiintoinen, tuleekohan se vielä. Ei nekään suhteet tainneet kestää, mikä nykyään kestäisi, ei ole kyllä pakkokaan kestää, kunhan ei heti riennetä lapsia tekemään🙄
Kaikkihan me olemme hedelmiä, miehet omenoita ja tytöt appelsiineja! Tästäpä se perhe muodostuu.
Eipä ole pelkoa lisääntymisestä, jos ovat noin erilaisia hedelmiä. ;)
Telsusta katsoin, alkaa se Samuelinkin vaimo kuulemma päsmäröidä.
Veikkaan, että kaikki parit eroaa. Naiset liian vahvoja.
Vai niin.
Tykkää ohjelmasta.
Olin monta päivää Tallinnassa, Estonia teatterissa piti ehdottomasti käydä oopperaa ihailemassa.
Nyt sitten odottelen tiistaita jolloin Ensitreffit tulee Avalta. Katselin googlesta, mitä pareille kuuluu,
Mikolla ja Heidillä oli pohdittavaa. Heidillä on pahaa oloa ja Mikko on muuten väsynyt. Minkä johtopäätöksen tästä vetäisi, jokainen voi miettiä.
Samuelilla ja Tiinalla näytti olevan pieni kriisi, tippuuko vettä lattian rakenteisiin vai ei. No, se on sitä vääntöä jota pakostakin tulee elämään, kumman kantti kestää vai
palaako käämi.
Onneksi Kimmon ja Millan elämä jatkuu tunteiden aallokossa -olenko ihastunut - rakastunut- jossa kohtalo viitoittaa tietä kohti yhteiselämää. Varsin sopuisalta parin yhteiselämä vaikuttaa.
Katsotaan mitä tiistain ohjelma parien elämästä tuo esiin.
Ei naiset ole liian vahvoja vaan miehet himpunverran heikkoja.
Kyllä miehestä pitää löytyä vastetta yhdelle naiselle, mutta viisaasti! 😌
Oletkos ammatiltasi sellun pilaaja?
Olen eläkeellä oleva HIRVASKANKAAN JUNTTI.
Hyvänen aika mitä juttuja.