Nyt vaihtu eläinlekuri. Olemme muutaman vuoden käyttäneet koiria ja kissaa elläinlääkäriasemalla joka on ollut ihan kiva. Mutta heillä ilmeisesti menee vähän liian hyvin, eikä enää tarvitse välittää vakituisista asiakkaista. Lääkärin käytös on ollut vähän outoa ja nyt kesällä lankesi kyllä ahneuden syntiin. Hinnat on tosi kovat! Onneks sieltä lähti se paras hoitaja ja trimmaaja, ny seuraamme häntä toiseen paikkaan. Näin se menee, kaikkein paras kannanotto on äänestää jaloillaan.
eläinlääkäri vaihtoon
9
461
Vastaukset
Millä tavalla outoa?
Ja juu, yksityiset eläinlääkärit ovat kalliita mm. koska yhteiskunta ei tue eläinten terveydennhuoltoa, eikä siitä saada esim. KELA-korvausta ja alv on todella korkea, 24%!- rahastus
Taisit käydä Evidensia eläinlääkäriasemalla....
- Epsoolainen
Me ollaan saatu Evidensiassa pelkästään hyvää palvelua, sekä koira että minä. Hinnat on mitä on mutta koira on tullut aina huolella kuntoon. Osaavat asiansa!
- TkuKuittaaMyös
Vahvasti samaa mieltä tästä! :) Ja henkilökunta vaikuttaa jopa aidosti kiinnostuvan ongelmien selvittämisessä. Pointsit myös aidosti välittyvästä eläinrakkaudesta, meillä koirat aina silitetään siella ja niille tarjoillaan makupaloja! :) Muistan kun joskus leikkauksesta haettaessa pikkuinen odotteli hoitsun sylissä tiskin takana minua, sinne viedessä satuin ohimennen mainitsemaan että tuntuu pahalta kun koira itkee yksin leikkauksesta herätessään kun on niin läheisyydenkaipuinen.. <3
- Theo2013
Teetin tulehtuneen kohdun poiston Eläinlääkäri asemalla ja samalla tehtiin pitkälista muista toimenpiteistä aina nukutus kynnenleikkuu ja rasvapattien poisto suunnitelma(4kpl) ihossa kuin allergian aiheuttamaa rupea ja tuli heiltä ostetut hiton kalliit sapuskat muka vehnä allergia,ja ainoa labraa oli tulehdus arvot joihin vastaus kesti kolme päivää. Menin kokeneelle kunnalliselle joka sanoi lopeta kartun käyttö ja syötä nyt nuo ruuat kun ostit ja osta tavallista tilalle,otti verikokeen muuten ennen,ei allergiaa ,kynnet leikkasi kuonokopan kanssa ja sanoi että kyllä tunnustelemalla pitää tietää eläinlääkärin ettei nämä ole mitään syöpä kasvaimia.Kaikki patit putosi lattialle karvan poiston jälkeen ja koira sai antibiootit ja minä sain terveen koiran ja vähän hiton paljon pienemmän laskun. Hoidot tehtiin kolmella käyntikerralla,niin ja nännitkin säilyi vaikka ne oli poisto listalla. Eli etsikää kokenut lääkäri jolla ei ole sataa apulaista ja hienoa vastaan ottoa,vaan pää täynnä maalais järkeä eikä halua rahastaa lasten vanhempia aina pankkilainoihin asti ja joskus pikku Liisat ja Pekat antaa omatkin säästönsä huijareille. Ai niin jos koiralla kova ripuli antakaa samaa kuin ihmiselle eli ruokaan mustia kokonaisia pippureita 10-20 kpl kerralla,eivät sylje ulos kun sekoitat nälän kanssa heti enen tarjoilua,ja kestää tarjota kunnes ruilu loppuu. Yksityisellä tuttu maksoi yli 400e ja pasko tauti uusi alle viikossa,pippuri on tuhannen vuotta vanha lääke,ja takaan että toimii myös ihmisellä vaikka meno samana päivänä,lasi vettä ja 20 kpl pippuria aamulla niin puolilta päivin jo maha kovana. Tosi on.
- muuuhhhumm
Älä levittele täällä tuollaista höpötietoa. Pippuri ei ole mikään lääke. Ripuli paranee ilman pippureita itsestäänkin. Kerroppas yksikin asiallinen tutkimus pippurin lääkinnällisistä vaikutuksista. Tuhat vuotta sitten käytettiin ties mitä kun lääkkeitä EI OLLUT! Taikauskoa ja tietämättömyyttä.
Minä vaihdoin meidän haukun eläinlääkäriä tänä vuonna ja ollaan oltu mielissään uudesta paikasta, tasokkaasta hoidosta ja mukavista eläinlääkäreistä. Myös vähän huonoja kokeiluja takana eri paikoissa, niin onneksi nyt löytyi hyvä paikka. Vermon raviradan yhteydessä toimii Equivet eläinklinikka, kannattaa tutustua: http://www.equivet.fi/
Itse olen ollut tyytyväinen Herttonimen eläinlääkäriasemaan. Sinne saa ajan hyvin ja hoito on ollut hyvää. Hintakin mielestäni kohtuullinen. Vaikka on vakuutus niin ensin se pitää maksaa itse, ainakin Fenniassa.
- Hämäläinenx
Komppaan.. Antibiootti aiheutti voimakkaan allergisen reaktion ja tilalle ostatettiin moniallergiselle koiralle synolux vet, jossa allergisoiva punainen väriaine E127 sekä kuivahiiva makuaineena. Haloo, kun samoja vaikuttavia aineita on valmisteissa, joissa ei ole allergisoivia lisäaineita niin en käsitä miksi tällaista reseptiä kirjoitetaan koiralle, jolla tiedetään olevan allergioita. En tietenkään tarkistanut valmisteen sisältöä apteekissa koska luotin lääkäriin vaan huomasin asian vasta kotona. Kyllä minä nyt alan ymmärtää että tämä lääkäriasema on tarkoitettu lähinnä tietyn vakuutusyhtiön asiakkaille. Anteeksi hämäläisyyteni, eiköhän meillekin löydy jatkossa eläinlääkäri muualta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463