Suomen opettajat löysäilevät,

MISTÄPALKKA

Amerikkalaislehti ihmettelee: Suomen opettajat löysäilevät, eivät käy kesällä koulussaan

KOTIMAA
Amerikkalaislehti ihmettelee: Suomen opettajat löysäilevät, eivät käy kesällä koulussaan
SIINA EKBERG
26.8.2016
Suomessa asuva amerikkalaisopettaja yllättyi tavasta, jolla Suomen kouluissa aloitetaan lukuvuosi.


Suomessa asuva amerikkalaisopettaja Timothy D. Walker kirjoittaa The Atlanticissa ensimmäisen opettajalukuvuotensa alun kokemuksia. Walkerin mukaan hänen odotuksensa Pisa-menestystä tuonutta ja maailmanlaajuisesti tunnettua suomalaista koulujärjestelmää sekä korkeasti koulutettuja suomalaisopettajia kohtaan olivat suuret.
Lukuvuoden ensimmäisenä päivänä hän kuitenkin sanoo yllättyneensä: suomalaiset opettajat olivat palanneet kouluihin ilman, että olivat käyneet kertaakaan kesän aikana luokkahuoneissaan.
‒ Päivä ennen koulujen alkamista tapasin nuoren opettajan, joka sanoi yhä miettivänsä, mitä ensi viikolla tekisi. Olin hieman shokissa. Korkeasti koulutetut suomalaiset kollegani eivät vaikuttaneet kovin valmistautuneilta ensimmäiseen koulupäivään, Walker kirjoittaa.
Hän oli suunnitellut oppituntinsa ensimmäisestä päivästä lähtien tiukasti kellon mukaan ja kehotti oppilaitaan kulkemaan käytävillä hiljaa siisteissä jonoissa. Tämä ei kuitenkaan tuntunut sopivan suomalaiseen kouluympäristöön.
‒ Olin aloittanut koulutyön ajatellen, että jos vain saan hallinnoitua ajankäyttöä ja fyysistä ympäristöä, kaikki menisi hyvin. Mutta suomalaiset kollegani ja oppilaat muuttivat käsitystäni: he halusivat mieluummin aloittaa kouluvuoden hieman löysemmin, Walker sanoo.
Hän kertoo jutelleensa myöhemmin suomalaisten opettajien kanssa, joille ei yhdellekään ollut kerrottu oikeaa tapaa aloittaa kouluvuosi. Opettajille oli muotoutunut koulun alkuun omat rutiinit. Heidän näkemyksissään korostui, että stressitön ja rauhallinen lukuvuoden alku helpotti siirtymistä takaisin arkirutiineihin.
Mailaa Printtaa

11

201

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmä jenkki.

      • huhhahheix

        huom! ensimmäiset ajatukset, kunnes myöhemmin muutti käsitystään ja ymmärsi miten koulut suonessa toimivat.


    • Kyöläääää

      Kyllä....

    • BeenThereDoneThat1

      Eri maissa niin koulu-, perhe- kuin työkulttuurikin eroavat toisistaan paljon. Millaisilla menetelmillä saadaan tulosta?

      Mikähän mahtoi olla aloittajan ideana, kun hän otti esiin nimenomaan yhden opettajan kommentit?

      • vainAlku

        ja toi esiin vain puolet. ko opettajan ajatuksista. kannattaisi lukea loppuun ko. opettajan teksti ja se, miten käsitys muuttui niin työstä, opetuksesta ja suomalaisesta koulusta.


    • Suomirules

      Joo ei täällä tarvita ameriikan opettajia. Jos ei tykkää ja sopeudu sivistysmaan koulunkäyntitapoihin niin menkööt takaisin sinne ihmemaahansa.

    • NäitOnNähty

      Tämä linssilude Tim Walter jaksaa vuodesta toiseen pyrkiä otsikoihin. Pari vuotta sitten suomalaisen koulujärjestelmän hehkutus oli jatkuvaa. Etsikääpä Hesarin arkistosta hakusanalla Tim Walter.

      Nyt kun kehumisella ei pääse enää otsikoihin, alkaa haukkuminen. Kuvio on tuttu ja sillä on enemmän tekemistä huomionhakuisen luonteenlaadun kuin kehuttavan/houkuttavan kohteen todellisten ominaisuuksien kanssa.

    • opettajia_ja_opettajia

      "Hän oli suunnitellut oppituntinsa ensimmäisestä päivästä lähtien tiukasti kellon mukaan"

      Minä suunnittelen ryhmäläisten resurssien mukaan.

      Missä hän oli pätevöitynyt opettajaksi? Chaplinin Nykyaika-leffassa vaiko ihan kirjekurssilla?

    • puoletTekstistä

      luithan ko. henkilön loputkin kirjoitukset, jossa myöhemmin ymmärsi, että opettaja ei ole kouluun sidottu ja tee työtänsä kello viiteen, jonka jälkeen kotiin.

    • burnoutopet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1917
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1312
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      101
      1067
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      771
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      532
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      528
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe