Maanviljelijän

37128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Suomalaista tukijussia ei voi vertailla muunmaalaisiin, oikeisiin
maanviljelijöihin, koska hän on enemmänkin tukielätti kuin omalla työllään
itsensä ja perheensä elättävä kelpo kansalainen.

Intiaanireservaateissa elävät lasihelmikorujen tekijät osuvat
ehkä lähimmäksi suomalaista tukijussia, mutta heidänkin osaltaan
osuus bkt:sta on selkeästi parempi.

Äänestä
  • Nyt sitten näkyviin paljonko on Jenkkiläisen viljelijän osuus USAn bkt.sta ?

    Tai Japanilaisen, siellähän on tuetkin korkeammat kuin Suomessa :)

    Äänestä

  • Suomen kansalaisuusko nonseeraa viljelijän ammattitaidon, kollegat heti rajan takana automaattisesti korkeampaa kastia? Suomessakin on paljon viljelijöitä jotka harjoittavat maataloutta myös ulkomailla. Heti kun tuollainen meikäläinen viljelijä ylittää valtakunnan rajan ja astuu vaikkapa Eestin kamaralle, on samalla hetkellä aivan toinen ihminen, siellä hän on alansa huippuammattilainen ja sankari. Sitten kun palaa takaisin kotimaahansa sankarin viitta häviää harteilta ja sädekehä otsan päältä sammuu.

    Äänestä

  • joppelogiikkaa kirjoitti:

    Suomen kansalaisuusko nonseeraa viljelijän ammattitaidon, kollegat heti rajan takana automaattisesti korkeampaa kastia? Suomessakin on paljon viljelijöitä jotka harjoittavat maataloutta myös ulkomailla. Heti kun tuollainen meikäläinen viljelijä ylittää valtakunnan rajan ja astuu vaikkapa Eestin kamaralle, on samalla hetkellä aivan toinen ihminen, siellä hän on alansa huippuammattilainen ja sankari. Sitten kun palaa takaisin kotimaahansa sankarin viitta häviää harteilta ja sädekehä otsan päältä sammuu.

    Enpä usko, että suomalaisen tukijussin kompetenssi, joka koostuu lähinnä
    kerjuunau'un "Maksakie tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa. Aaaaaah!
    kirkumisesta kitapurje punaisena ja karvainen käsi ojossa, miksikään muuttuisi,
    vaikka hän Suomen kamaran jättäisikin.

    Ruotsalaiset taitaisivat lähinnä myhäillä ylemmyydentuntoisesti, kun kuulisivat
    suomitukijussin joikhauttavan: "Betala stö, betala. Ge mig pengar. Oooh."

    Äänestä

"Tai+Japanilaisen,+siellähän+on+tuetkin+korkeammat+kuin+Suomessa+:)"Heitänpä+tuosta+edelle+lainaamastani+sen+verran,+että+siinä+annetaanasiasta+niin+väärä+todistus+kuin+olla+voi+ja+yritetään+sitten+vielä+surkuhupaisastihymiöllä+surkeata+valhetta+lieventää,+siinä+kuitenkaan+onnistumatta.Fakta+nimittäin+on,+että+Japanissa+on+asukkaita+n.+127+milj.+jamaataloustuki+49+mrd+eli+kansalaista+kohti+386+euroa.+Suomessaasukkaita+on+5,4+milj.+ja+maataloustukea+4+miljardia+euroa+vuodessaeli+740+euroa+per+capita.+Suomen+maataloustuet+ovat+siis+192+%+korkeammat+kuin+Japanin+maataloustuet.

Äänestä
  • Paljonkos tuo Japanin tuki on viljelijää kohti ja kuinka suuren osan he pystyvät kotimaisesta kulutuksesta tuottamaan ?

    Äänestä

  • Niin, ethän myöskään puhunut noista BKT osuuksista mitään kummankaan maan osalta :)

    Äänestä

Tuo edellämainittu tukisumma 1 814 M€ sisältää vain suorat tuet. Kun siihen lisätään
- valtion rahoista maksettavat viljelijäin työeläkekorvaukset,
- valtion varoista maksettavat viljelijäin lomailurahat,
- valtion varoista maksettavat viljelijäin työtapaturmakorvaukset,
- valtion varoista maksettavat investointituet ja
- valtion varoista maksettavat korkotuet
ollaan tukiaisten osalta hyvinkin vahvasti 4.000.000.000 euron tuntumassa.

Maksakie tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa. Aaaaaaaah!

Äänestä
  • Aivan,+mistäs+duunarille+tulee+takuu-eläke?+Taivaastako+kuu-ukkelit+tuo,+miten+voi+olla+tekemätömästä+työsta+saa+takuu-eläkkeen????Jopa+kertoo,+kuka+maksaa+duunarille+ansio-sidonnaisen+95%+JA+TYÖTTÖMYYS+JA+ASUMIS+TUEN+100%+?++Korkotuet+asunnoissa???++erituet+yrityksiin+ja+yhteisöveron+tuntuvat+alennukset+joista+ei+tule+yhtään+työ-paikkaa,+kun+ne+nostetaan+verottomina+osinkoina.ollaan+luvuissa+50+mrd,,,+massa+työttömyys+ja+sak-+huutaa+antakie,+maksakie,+ei+me+duunii+tehrä,,,,

    Äänestä

Kun oikein alkaa miettimään niin aika harvassa maassa kuluttaja kykenee ostamaan oikeanhintaista ruokaa.
Melkein joka maassa on elintarvikkeiden hintaa laskettu keinotekoisesti.
Mikä siinä on ettei ihmiset enää elä tuloillaan, miksi heitä pitää tukea?
Varsinkin suomessa tuetaan kuluttajahintoja eniten maailmassa.

Eikö elintarvikkeiden hintaa voisi nostaa oikeisiin hintoihin, se ostaa jolla on varaa.

Älytöntä hommaa tuo elintarvikkeiden tukeminen.

Äänestä
  • Suomalaista+kuluttajaa+ja+ruuan+hintaa+ei+maatalouden+tukiaisilla+tueta.Kuluttajahintavertailuissa+Suomi+on+ruuan+suhteen+eräs+maailman+kalleimpia+maita.Kun+otamme+huomioon+tosiasian,+että+suomalaisen+alkutuotannon+osuus+on+10+%+luokkaa+ruokamme+kuluttajahinnasta,+niin+voimme+tätäkin+kautta+huomata,+että+maataloustukiasilla+ei+voi+olla+mainittavaa+merkitystä+ruuan+hinnasta+puhuttaessa.+Jos+ostamme+esimerkiksi+kymmenen+(10)+euroa+maksavan+kotimaisen,+sähköpiiskalla+jalostetun+lihaklöntin,+niin+sen+alkutuotantohinta+on+ollut+luokkaa+yksi+(1)+euro.++Jos+siis+tukiaiset+poistettaisiin+ja+alkutuotannon+hinta+kaksinkertaistettaisiin+kahteen+(2)+euroon,+niin+kuluttajahinta+pompsahtaisi+yhteentoista+(11)+euroon+eli+korotus+olisi+10+%+luokkaa.+Mieluummin+tämän+vaihtoehdon+ottaisi+kuin+sen,+että+nyt+maksetaan+neljä+(4)+miljardia+euroa+turhan+tähden+joka+ikinen+vuosi.Tähän+kohtaan+tukijussi+tietysti+parkaisee,+että+elintarviketeollisuus+ja+kauppakyllä+nostaisivat+hintojaan+vastaavasti.+Hänelle+täytyy+muistuttaa,+että+elämmekuitenkin++-+luojan+kiitos+-+EU:ssa.+Muun+EU:n+alueelta+alkaisi+virrata+entistäsuurempia+määriä+elintarvikkeita,+jos+kotimaisen+kuluttajahinta+nykyisestäänhuimasti+nousisi.+Jo+nyt+maahamme+tulee+vuositasolla+yli+neljän+(4)+miljardin+edestämaataloustuotteita+enemmän+tai+vähemmän+jalostettuna,+puolivalmisteena+taivalmiina+ruokana,+josta+johtuen+usein+saamme+nähdä+ruokakaupassa+tilanteen,+jossa+ulkoatuotu+hyödyke+on+hinnaltaan+moninverroin+kotimaista+verrokkiaan+edullisempi+-+ja+hyvin+usein+myös+laadultaan+korkeatasoisempi.+Ja+maukkaampikin.

    Äänestä

  • Tuosta saa sen vaikutelman että yrität todistaa suomalaisen elintarvike ketjun kalleutta ja ammattitaidottomuutta (maksavan kotimaisen, sähköpiiskalla jalostetun lihaklöntin).

    Tuo sialihahan tuottajahinnaltaan suomessa on euroopan halvimpia.
    http://www.farmit.net/talous/kotielainmarkkinat/sianlihan-eu-markkinahinta.

    Ja tuota sivustoa : http://hintataso.tietoinfo.com/ kun selaa on helppo verrata kotimaista hinta- ja palkkataoa maailman muihin maihin.

    Saa helposti laskettua mitä missäkin maassa kuukausipalkallaan saa ja kyllähän silloin suomessa ruokaa palkalla saa paljon etenkin näihin halpoihin maihin verrattuna joiden asukkaiden palkasta ruuan jälkeen ei paljon yli jää.

    Ai niin,Japanissakin riisi maksaa lähes kolmekertaa enempi kuin suomessa :) Ja maito tuplat :)

    Äänestä

  • jopa_vain kirjoitti:

    Suomalaista+kuluttajaa+ja+ruuan+hintaa+ei+maatalouden+tukiaisilla+tueta.Kuluttajahintavertailuissa+Suomi+on+ruuan+suhteen+eräs+maailman+kalleimpia+maita.Kun+otamme+huomioon+tosiasian,+että+suomalaisen+alkutuotannon+osuus+on+10+%+luokkaa+ruokamme+kuluttajahinnasta,+niin+voimme+tätäkin+kautta+huomata,+että+maataloustukiasilla+ei+voi+olla+mainittavaa+merkitystä+ruuan+hinnasta+puhuttaessa.+Jos+ostamme+esimerkiksi+kymmenen+(10)+euroa+maksavan+kotimaisen,+sähköpiiskalla+jalostetun+lihaklöntin,+niin+sen+alkutuotantohinta+on+ollut+luokkaa+yksi+(1)+euro.++Jos+siis+tukiaiset+poistettaisiin+ja+alkutuotannon+hinta+kaksinkertaistettaisiin+kahteen+(2)+euroon,+niin+kuluttajahinta+pompsahtaisi+yhteentoista+(11)+euroon+eli+korotus+olisi+10+%+luokkaa.+Mieluummin+tämän+vaihtoehdon+ottaisi+kuin+sen,+että+nyt+maksetaan+neljä+(4)+miljardia+euroa+turhan+tähden+joka+ikinen+vuosi.Tähän+kohtaan+tukijussi+tietysti+parkaisee,+että+elintarviketeollisuus+ja+kauppakyllä+nostaisivat+hintojaan+vastaavasti.+Hänelle+täytyy+muistuttaa,+että+elämmekuitenkin++-+luojan+kiitos+-+EU:ssa.+Muun+EU:n+alueelta+alkaisi+virrata+entistäsuurempia+määriä+elintarvikkeita,+jos+kotimaisen+kuluttajahinta+nykyisestäänhuimasti+nousisi.+Jo+nyt+maahamme+tulee+vuositasolla+yli+neljän+(4)+miljardin+edestämaataloustuotteita+enemmän+tai+vähemmän+jalostettuna,+puolivalmisteena+taivalmiina+ruokana,+josta+johtuen+usein+saamme+nähdä+ruokakaupassa+tilanteen,+jossa+ulkoatuotu+hyödyke+on+hinnaltaan+moninverroin+kotimaista+verrokkiaan+edullisempi+-+ja+hyvin+usein+myös+laadultaan+korkeatasoisempi.+Ja+maukkaampikin.

    Alkutuotannon+markkinahinta+on+naurettavan+matala+eikä+ole+missään+suhteessa+sen+todelliseen+arvoon.+Se+juuri+onkin+EU:n+tukipolitiikan+idea.Se+että+kuluttajahinta+on+suomessa+korkea+ei+johdu+alkutuotannon+hinnasta+vaan+siitä+että+meillä+jalostuksen,+kaupan+ja+kuljetuksen+kustannustaso+on+korkea+ja+siihen+viljelijöillä+ei+ole+mahdollista+vaikuttaa.+Tukien+ideahan+on+dumpata+alkutuotannon+arvo+matalaksi+ja+se+systeemi+toisaan+toimii+niinkuin+on+tarkoitettu."Jos+siis+tukiaiset+poistettaisiin+ja+alkutuotannon+hinta+kaksinkertaistettaisiin+kahteen+(2)+euroon,+niin+kuluttajahinta+pompsahtaisi+yhteentoista+(11)+euroon+eli+korotus+olisi+10+%+luokkaa.+Mieluummin+tämän+vaihtoehdon+ottaisi+kuin+sen,+että+nyt+maksetaan+neljä+(4)+miljardia+euroa+turhan+tähden+joka+ikinen+vuosi."Tasan+tarkkaan+samaa+mieltä+ovat+tuottajatkin.+Noin+yksinkertaisella+tempulla+päästäisiin+eroon+kaikista+maataloustuista.+Jos+vaan+markkinat+toimisivat+tuolla+tavalla.Tärkein+syy+miksi+puolueet+laidasta+laitaan+haluavat+säilyttää+kotimaisen+alkutuotannon+on+taloudelliset+intressit.+Vaikka+alkututannon+arvo+ei+ole+suuren+suuri,+jalostusketjussa+arvo+moninkertaistuu.+Jalostusketju+elää+pitkälti+kotimaisen+alkutuotannon+varassa.+Jos+alkutuotanto+korvataan+tuonnilla,+ei+tänne+tietenkään+tuotaisi+raaka-aineita+vaan+kaupat+toisivat+kaiken+valmiiksi+jalostettuna.+Tuonti+kasvaisi,+vienti+vähenisi,+entistä+pahemmin+velkaannuttaisiin,+moni+päätyisi+kilometritehtaalle.

    Äänestä

Tuossa edellä on surkuhupaisan tragikoomisia argumentteja (ties mistä Japani riisin kuluttajahinnasta), joilla yritetään hälventää (surkeasti epäonnistuen) sitä perustotuutta, johon omalta osaltani olen koko ajan tähdännyt: Suomen maataloustukiaisilla ei ole juurikaan merkitystä suomalaiseen ruuan hintaan, ja ovat
ne siten täysin tarpeeton, raskas rasite suomalaisille veronmaksajille. Turha ja raskas rasite. Yksikään esitetty surkuhupaisa vasta-argumentiksi tarkoitettu kirjoitus ei hampaattomuudessaan edes yritä tuota väitettäni kumota. Maataloustukiaiset ovat täysin tarpeeton, raskas rasite suomalaisille veronmaksajille.

Äänestä
  • Jos kerran tukiaiset ei vaikuta ruoan hintaan, miten ne sitten on niin kauhean raskas rasite? Kumoat omat totuutesi jokatoisessa lauseessa, siksi ko. nimimerkkiä kukaan ei ota enää vakavasti, onpahan vain omia sanojaan lainatakseen "surkuhupaisa ja tragikoominen" kaikessa totisuudessaan, joka on kaukana terveen järjen yläpuolella.

    Äänestä

  • Olikos Jopasta outoa että Japanissa saa keski nettopalkalla riisiä 598 kg kun tääl suomiduunarin palkal saa ainoastaan 1140 kg :)

    Perunassa tuo suhde on Japani 850 kg Suomi 2406 kg :)

    Mutta Japanissahan Jopan mukaan olikin nuo maataloustuet pienet :)

    Äänestä

  • vielä tuo Jopan niin rakastama maito.
    Japani 1432 l, Suomi 2168 l

    Jonkun halvan maan tilastoja jos vertaisi niin nuo erot olisi vielä suuremmat, esim Viroon :)

    Äänestä

Nämä vertailut, mitä ja paljonko kuluttaja missäkin maassa palkallaan saa,
ovat hyödyttömiä tämän perustotuuden suhteen, joka siis on: Maataloustukiaiset
ovat täysin tarpeeton, raskas rasite suomalaisille veronmaksajille.

Tätä väitettä ette ole pystyneet kumoamaan, ja vaikea ellei peräti mahdotonta
se olisi paremminkin ymmärtämään kykeneville ja kognitiiviseen dissonanssiin
sortumattomille.

Äänestä
  • Usko omaan ylivertaisuuteen on kaatanut monta valtiotakin :)

    Niiden johdossa kun yleensä ollut oikeassa oleva johtaja :)

    Turha on jehovalaisten kanssakaan väitellä , eivät he uskostaan luovu :)

    Äänestä

  • Myös lukemaan kirjan "Ettekö tiedä kuka minä olen " :)

    Äänestä

Tätä+väitettä+ette+ole+pystyneet+kumoamaan,+ja+vaikea+ellei+peräti+mahdotontase+olisi+paremminkin+ymmärtämään+kykeneville+ja+kognitiiviseen+dissonanssiinsortumattomille.+99,99%+kansasta+sen+kumoaa,+tarvitseeko+sitä+edes+perustella?Täytyyryhyn+ihmetellähän+millaasesra+pullos+joppe+o+kasvanuhun,,:))))))))))

Äänestä

Jokunen aika sitten tuli ohelmaa Norjan maatalouresta. Samanlaista sylykykuppina olemist a tuntuu olevan kuin tääläkin. Nooh, yks norski muutti Kanadaan ja johan muuttu suhtautuminen, aivan sankarpoikana pidettiin jos vain tuli ammatti esiin esim. parturissa.

Äänestä

mitä lisä-arvoa maailman korkeimpiin kuuluvat kansalliset maataloustuet tuottavat maksajilleen?

Äänestä

Pitäs olla vaikeeta, tarjoaa elintarviketeollisuudelle alle tuotantokustannusten toimitetut raaka-aineet :)

Sehän titenkin on toinen juttu miksi Suomessa Euroopan halvimpiin kuuluvista jyvistä leivotaan niin kallis leipä :)

Äänestä
  • miksi jatkat jos ei kannata?
    ovatko tukiaiset syynä hitaaseen maataloustoimintasi hiipumiseen?

    Äänestä

  • kissa_pöydälle kirjoitti:

    miksi jatkat jos ei kannata?
    ovatko tukiaiset syynä hitaaseen maataloustoimintasi hiipumiseen?

    Metsitin pellot jo ajat sitten ja nyt pistän kiittimet ristiin etten enää joudu tuon tukibyrokratian kynsissä rimpuilemaan :)

    Äänestä

Miksi Suomessa maailman antoisin sosiaali-turva ja kallein pohjapalkka??

Äänestä
  • myös muissa korkean elintason maissa on veronmaksajia ylettömästi rasittavat sosiaaliturvajärjestelmät...
    mutta ainoana EU-Pohjoismaana meillä on myös maailman korkeimmat maatatloustuet ristinämme..ja lähes EUn kallein ruoka... kiitos tuottajien omistaman elintarviketeollisuuden... sille häviää myös jakelun duo(mono)poli

    Äänestä

  • joka vuosi Suomi maksaa 400miljoonaa eurooppaan suoraa maatalous tukea

    Äänestä

  • ja, laskentaperusteista riippuen, n 2-3 miljardia, kansallisia tukiaisia teille maalaisviljelijöille

    Äänestä

  • onkojärkee kirjoitti:

    ja, laskentaperusteista riippuen, n 2-3 miljardia, kansallisia tukiaisia teille maalaisviljelijöille

    sori 1-3

    Äänestä

  • Miten maatalouden verotettava tulo voi olla 800 miljoonaa?

    Kerrotko nyt rehellisesti minne nuo tuet ohjautuu? Vai onko se niin vaikeaa myöntää?

    Äänestä

  • Taitaa joillekin sana kustannus olla vaikea käsite vaikka itse firman kustannuserän muodostavatkin :)

    Äänestä

  • No-- kirjoitti:

    Taitaa joillekin sana kustannus olla vaikea käsite vaikka itse firman kustannuserän muodostavatkin :)

    sinä tupajumi keskustan ehdokas, oletko tupa-iltojen propagandan lisäksi oletko oikeasti koskaan perehtynut budjettikirjaan?

    oma metsästyskoiranikin syö kädestä... koska ei saisi oikeasti ruokaa muualta...

    Äänestä

  • kulkukoiraträksyttää kirjoitti:

    sinä tupajumi keskustan ehdokas, oletko tupa-iltojen propagandan lisäksi oletko oikeasti koskaan perehtynut budjettikirjaan?

    oma metsästyskoiranikin syö kädestä... koska ei saisi oikeasti ruokaa muualta...

    Maajussin kädestä syöt sinäkin koska miltei kaikki ruoka siitä kädestä tulee :)

    Äänestä

millaisessa maailmassa elätte te kannuksen tukielätit?
luuletteko että valheellisesti vähättelemällä pärjäätte jatkossakin?

Äänestä
  • Ruuan valmistusta ei tueta.
    Valmistakaa uusavuttomat itse ruokanne, lähes ilmaisista, euroopan halvimmista suomalaisista maataloustuotteista saatte maataloustukien hyödyn itsellenne, eikä tarvitse ruikuttaa ja voivotella valmiin ruuan kalleutta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Arkihan-- kirjoitti:

On samalaista maasta riippumatta:

http://www.mtv.fi/lifestyle/tunteet/artikkeli/kuvaa-isasta-ja-tyttaresta-on-jaettu-liki-60-000-kertaa-mieheni-on-se-joka-uhrautuu-en-mina/6070632#.V9k6DTGqCrp.facebook

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu