3G vs 4G mokkula

SariK.L

Minulla on tällä hetkellä DNA 3G mokkula (ollut jo 4v) ja olen ajatellut vaihtaa sen 4G:hen.
Mutta kannattaakohan se, meinaan netti toimii 3G:näkin ihan hyvin mutta toimisiko se vielä nopeammin jos vaihtaisin?
Mokkula maksaisi 57€ (DNA) ja kuukausimaksu olisi se 17,90€
Tuon mokkulan hintakin tuntuu vaihtuvan aikalailla eri liikkeissä, paljonkohan siitä kannattaisi maksaa?
Ja kauankohan 3G verkko vielä pelittää?

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • feafs

      Saattaa olla parempi tai sitten ei. Mistä me se täällä tiedettäisiin? Erityisesti kun ruuhkat ovat siirtyneet 4g:hen, jossain tapauksissa 3g saattaa toimia paremmin kuin 4g.

      Tarkista ensin, mikä siellä on mainospuheissa luvattu 4g-kuuluvuus sekä DNA:lla että muilla operaattoreilla. Ja sitten olisi vielä hyvä, jos voisit testata toimivuutta käytännössä esim. lainalaitteella. Testausta pitää tehdä eri vuorokaudenaikoina.

      Tarkoittamastasi laitteesta on mahdoton sanoa mitään, koska "mokkula" on yleistermi, eikä se yksilöi mitä laitemallia tarkoitat. Yleisellä tasolla, laitteiden hankintapaikka kannattaa valita hinnan perusteella, ne eivät ole operaattorisidonnaisia Suomessa. Pysy kuitenkin erossa Elisan myymistä laitteista, koska heidän ohjelmistoversiosta puuttuu usein oleellisia osasia.

    • jreoioids

      Halvimmalla pääset ku ostat esim. tori.fi käytetyn 4G mokkulan ja testaat sillä.

      Kaikilla DNA:n vanhoilla liittymillä pitäisi päästä suoraan 4G-verkkoon, mutta nopeus on sitten rajoitettu joka 21megaan tai 10megaan riippuen mikä mokkulaliittymä on.

      3G tulee toimimaan vielä kauan. Niin jos nopeus riittää ja toimii hyvin niin ei taida olla järkeä silloin 4G:hen siirtyä vain huvikseen.

    • Essab

      Kannattaa huomioida, että 3G yhteys ja 4G yhteys ovat eri asioita. Esimerkiksi minulla on 3G:tä käytettäessä täydet palkit yhteyden laadussa, mutta kun vaihtaa 4G:lle tulee vain yksi palkki.

    • 4GDNA

      Minulla oli 21 Mbps 3G puhelimessa jaettuna koneelle, oli tosi mahtava yhteys, 13.90 € maksoi. Tuli 10-20 megaa kotona. Täydet palkit. Nyt 4G:lle vaihdettuani DNA:lla tuli 50 Mbps / 50 Mbps sekä puhe- ja viestipaketti. Nopeusvaihtelua on paljon enemmän, ruuhka-aikaan yhteyden lähetyskaista voi olla vastaanottokaistaa nopeampi - tämä tarkoittaa ajoittaista ruuhkautumista verkossa. Yleisesti 4G on kuitenkin vähintään 25 megaa paluuna verkosta ja lähetys verkkoon on noin 10-25 Mbps. Palkkeja on 1-2 neljästä laitteen mukaan. Yksinasuvan käytössä en ole huomannut mainittavaa eroa esim. YouTuben katselussa HD-laadulla. Sanoisin, että pidä 3G, paljon vakaampi kun suurin osa on 4G-laitteilla ja -liittymillä kyseistä verkkoa tukkimassa.

      Itsekin mietin pitäisikö ensi vuoden alusta palata takaisin 3G-verkkoon, kun puhetta ja viestejäkään ei paljoa kerry.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe