se oli kirjoitus Ristinummen kasvojen kohotuksen tarpeellisuudesta. Itsekkin muinoin ristinummella asuneena mielipiteenäni on , ettei ristinummen mainetta palauteta enää millään konstilla. Asuin 80 - luvulla siellä. Silloin alue oli huomattavasti siistimpi ja rauhallisempi asuinalue. Mutta nyt ! Kun ajaa ristinummen läpi esim. iltaisin niin tulee tunne, että huh jos olisin jalkaisin liikkeellä.
Pohjalaisessako
seonvaan
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ristinummi on tänään rauhallisempi asuinalue kuin koskaan. Vielä 80-luvulla sosiaaliset ongelmat olivat arkipäivää. Ristinummen sosiaaliviraston riesana olivat mm. jatkuvat lasten huostaanottotapaukset vanhempien päihdekäytön takia.
Aluetta on muutama vuosi sitten peruskorjattu. Myös kerrostaloja on kunnostettu. Ja työ jatkuu edelleen. Asukkaissa on myös tapahtunut sukupolvenvaihdos. Aluetta kehitetään edelleen.
Lasten huostaanotot ovat lisääntyneet Suomessa räjähdysmäisesti 1980-luvun jälkeen. Ei ole mitään syytä olettaa, että niiden määrä olisi vähentynyt Ristinummella, kun luku suhteutetaan alueen väestörakenteeseen. Eli siihen, että 1980-luvulla lasten osuus oli suurempi kuin tänään.
Viestisi on tyypillistä vihervasemmistolaisten haihattelua, joka perustuu vain siihen, kuin toivoisitte asioiden olevan eikä siihen, kuinka ne ovat todellisuudessa. Ottakaa joskus asioista selvää ennen kuin tulette jauhamaan mutujuttujanne nettipalstoille. Edes yhden kerran
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014010817908028_uu.shtml
Mutujuttuja? Varsinaista mutua on aloittajan tyyli; näkee auton ikkunasta ihmisiä, ja kauhistelua piisaa...