Miks helvetissä meillä ei oo Linux museota? Sellainen tulee oitis perustaa sinne, missä sijaitsi se palvelin minne Linux laitettiin ladattavaksi ysärin alussa.
Eikö suomalaiset oikeesti ymmärrä miten paljon tehdään rahaa turismilla?
Sinne pitää saada se alkuperäinen palvelin sen aikaisessa tunnelmassa. Siellä pitää olla paljon Linux ja Linus matskua lasivitriineissä. Esim. sen ajan olutpullo, sellainen josta Linus on tiettävästi juonut Linuxia kirjoittaessaan. Sellainen kone jolla Linus kirjoitti Linuxin. Manuaaleja ja oppaita joita Linus luki. Valokuvia ym.
Jos Linux olis amerikasta lähtöisin niin siellä olis sellanen museo ja paikalliset ei tietäis minne kaikki rahat laittais joita turistit kantaa sinne selkä vääränä.
Ja Linux-baari. Sellanen pitää olla siinä museon välittömässä läheisyydessä. Joku ottaa tän nyt työn alle.
Eikö suomalaiset oikeesti ymmärrä miten paljon tehdään rahaa turismilla?
Sinne pitää saada se alkuperäinen palvelin sen aikaisessa tunnelmassa. Siellä pitää olla paljon Linux ja Linus matskua lasivitriineissä. Esim. sen ajan olutpullo, sellainen josta Linus on tiettävästi juonut Linuxia kirjoittaessaan. Sellainen kone jolla Linus kirjoitti Linuxin. Manuaaleja ja oppaita joita Linus luki. Valokuvia ym.
Jos Linux olis amerikasta lähtöisin niin siellä olis sellanen museo ja paikalliset ei tietäis minne kaikki rahat laittais joita turistit kantaa sinne selkä vääränä.
Ja Linux-baari. Sellanen pitää olla siinä museon välittömässä läheisyydessä. Joku ottaa tän nyt työn alle.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Eipä+hullumpi+ajatus.Suomi+vaan+on+se+perässä+hiihtäjä+joka+matkii+millon+Ruotsia+milloin+Amerikkaa.
Jos+Linux+olisi+keksitty+jossain+muualla+se+olisi+julkihallinnon+käytössä+100%:sti+mutta+eihän+suomessa+voi+näin+toimia.
Tarkoitat siis ydin museota.
Ydin Androidin voisi myös sinne ottaa.
Ilman muuta. Mutta suomalaisia kiinnostaa työtömyys ja työllistymyys plus muut siihen liittyvät asiat. Valtiota kiinnostaa vaan miten säästetään ja mistä. Omat pussit kasvaa ja kansalaisten hupeaa. Se kertoo paljon mistä säästetään. Mutta ulkoa päin tulot eivät taida kovinkaan kiinnostaa.
Toishan tuo tietenkin jonkinlaista matkailu tuloa Suomelle, tai ainakin sille paikkakunnalle, mutta ei valtio ala siihen, kun se aloitus tulee liian kalliiksi. Enkä ole nähnyt valtion kovin isoon ääneen edes hehkuttavan Linuxia Suomalaiseksi osaamiseksi.
Täytyy odottaa ensin kuolemaa, että Suomen valtio antaa asiasta kunnioiusta. parempi kuin Torvalds sanoo sen olevan Ruotsalainen keksintö.
Toki jos sinulla itsellä on varaa perustaa tuollainen hanke, niin voin itsekin alkaa vaikka satunnaislahjottajaksi hommaan. Rahaa ei hiveänä ole, mutta lahjoituksia on tullut tehtyä jonkin verran.
ja Linux thorvalille ainaski 10 m. korkea patsas, jokatapaiuksessa 2x suurempi mitä Stalinille tehtiin
Onhan meillä jo Debian ja RedHat. Niillä kaikki softa on ihan museotavaraa.
No ei tosiaankaan ole museotavaraa!
Kaikki lnuks ydin ohjelmat on museotavaraa.
Haista sinä wintrolli vee! Linuxit ei ole museotavaraa. Windows sinne museoon kuuluu!
Windowsiin saa kaikki uusimmat ohjelmat, pelit ja lisälaitteet, ydin linux jakeluihin ei saa mitään joten eiköhän olisi aika haudata linuks ja siirtää se ydin museoon jonne linux kuuluukin.
Taas valhetta, kyllä vaan linux-jakeluihin saa uusimpia ohjelmia ja lisälaitteita joten valehtelet. Windows 10:ssä ei toimi kaikki mokkulat tai muutkaa lisälaitteet, ohjelmista nyt puhumattakaan joten windows on aika haudata ja siirtää museoon!
Selvisi että M-Karvahattuhan se on tämäkin lässyttäjä.
Ensinnäkin en ole M-Kar ja toiseksi sinä se täällä lässytät ja vieläpä paskaa.
Kyllä sinä olet, mitä sanoitkaan valehtelusta.
Valhe. Windowsille ei ole tehty juuri mitään uusia työpöytäsovelluksia kymmeneen vuoteen.
Minä EN ole M-Kar! Eli sinä joko valehtelet tai olet vainoharhainen.
Sinä taidat olla kumpaakin.
Ei vaan sinä olet.
Kommentoinnin ja ulosannin perusteella kuvailet ainoastaan itseäsi.
Miksi herjaat, luuletko olevasi muita viisaampi?
Keksi oma n
En kuvaile itseäni vaan sua! Enkä ole herjannut vaan sanonut totuuden.
Keksi sinä itsellesi oma nimimerkki, sinä sen nimimerkin kopioit!
Kirjaudu rekisteröidyllä nimimerkillä, muuten valehtelet.
Kun ei mulla ole rekisteröityä nimimerkkiä!
En valehtele.
Mikset itse rekisteröidy vaan sen sijaan käytät toisten jo käyttämiä nimimerkkejä?
Toivottavasti saat vielä joltain turpiin, senverran täysääliö olet. Sekä psykopaattikin.
Eli valehtelit, nimimerkki ei ole sinun ja se on vapaata riistaa.
Tuo uhkailu ja herjaaminen kannattaa lopettaa, kertoo jotain "älykkyydestäsi"
Kanssasi on mahdotonta siis keskustella asiallisesti.
Ensinnäkin tuo ei ollut uhkailua vaan toivomus, toiseksi en ole herjannut vaan kertonut totuuden, kolmanneksi en ole valehdellut! Mulla ei ole rekisteröityä nimimerkkiä, mikset itse rekkaa nimimerkkiä?
Mitä älykkyyteeni tulee niin olen keskivertoa älykkäämpi, toisinkuin sinä!
Katso peiliin, itse et edes osaa asiallista keskustelua. Kommenttisi on pelkkää roskaa ja valhetta!
Melko sairasta tuollaisia toivoa, ei paljoa taida päässä vilistä.
Tuohan se vasta onkin valhe, windows sovelluskaupan sovellukset ei ole työpöytäsovelluksia.
Tässä on sinulle totuutta, Linuxille ei ole tehty koskaan oikeita kunnollisia sovelluksia.
Windowsin sovelluskaupassa on kyllä työpöytäsovelluksia mutta niitä on aika vähän.
Siellä on paljon pelejä yms. viihdettä mutta työkäyttöön tehtyjä on aika vähän.
Sellaista käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux.
Työkäyttöön tehdyt työpöytäsovellukset on tehty viimeiset 10v lähes aina käyttöjärjestelmille joissa on Linux.
Entäs itselläsi? Viliseekö siellä mielestäsi jotain?
Ainiin, ei olekaan, sori unohdin, tarkoitin siis että Ydin jakeluihin ei saa oikeita ohjelmia kuten esimerkksi Photoshop.
Linux-jakeluihin saa oikeita ohjelmia! Ei saa olla noin rajoittunut mieletään että laskee oikeiksi ohjelmiksi vain Micro$oftin, Adoben ja Applen ohjelmat!
Enhän minä vain ole yhtä ohjelmaa laskenut, miksi olet niin rajoittunut että luulet yhdestä ohjelmasta olevan kyse kun kyse on useista sadoista ohjelmista mitä ei linux, korjaan ydin jakeluihin saa.
Myöskään lisälaitteita ei saa toimimaan kuten ne on tarkoitettu koska ohjelmistoja ei saa ydin jakeluihin.
Linux ei sovi kuin lelux
Eli Windowsin ei saa Photoshopia.
Entäs ne kymmenet tuhannet ohjelmat mitä ei ole Windowsille tehty?
Lisälaitteet eivät myöskään toimi Windowsilla, Linux noissa näkyy yleensä olevan.
Kuinka niin ei saa?
Sen saa Mac ja Windows koneisiin mutta ei Linux, eli ydin jakeluihin.
Se on ihan sama mikä käyttis laitteissa itsessään pöhisee sisällä, miksi puhut taas eri asioista, kyse on että Windowsissa ne silti toimii, linuxissa eli ytimessä ei toimi.
Sanoit että ei saa ydin jakeluihin. Windows on ydin jakelu, joten Windowsiin ei saa Photoshopia.
Ei toimi Windowsissa tietenkään. Jos toimisi niin laitteessa olisi Windows mutta johtuen Windowsin epäsuosiosta, sitä ei käytetä.
Windowsiin sen kyllä saa ja Maciin, itse olet sanonut että linux on ydin, ja linux jakeluihin sitä ei saa, eli ydin jakeluihin.
No missä käyttöjärjestelmässä mielestäsi toimii kuten laite on tarkoitettu, esimerkiksi Hauppauge Hdpvr2?
Kyllä saa linux-jakeluihin lisälaitteita, vielä en ole törmännyt yhteenkään laitteeseen joka ei linuxeissa toimisi joten väitteesi on valhetta
Oletko M-Kar joka ei ikinä kirjoittele omien sanojensa mukaan muilla nimimerkeillä?
Hauppauge hdpv2 on esimerkiksi yksi laite jonka ohjelmistoa et saa linux jakeluun ja sitä myten kortti jää käyttämättä, huomaa että tämä on vain yksi esimerkki tuhansista.
NT kernel on ydin, eli Windows on ydin jakelu ja sanoit että siihen ei saa Photshopia.
En ole M-Kar, lopeta jo vainoharhaisuutesi!
Kyllä tuohon Hauppaugeen on ajurit linuxissa joten se toimii linuxissa.
Tuorein esimerkki siitä että windowsissa ei toimi laitteet
https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/d/mokkula-e367-ja-windows10/
Minä sanoin että Windowsiin sen saa, joten jälleen valehtelet.
Olet siis joku M-Karin puolesta puhuja, hypitkö aina väliin asioissa vaikka sinulta ei ole mitään kysytty ja keskustelu on toisen kanssa ja viesti on osoitettu toiselle, kaikki inkkarit kanootissa?
Ajureilla ei ole merkitystä kun ohjelmisto ei pelaa linuksissa, linux on jätettä johon ei kenenkään kuuluisi koskea pitkällä tikullakaan.
Ruskea taustakuva harmaine kasari laatikoineen ja mikään ei toimi, kuka des kehtaa tyollaista puolustella, hyi vttu!
Tämä on kaikille vapaa keskustelupalsta joten mulla on oikeus olla tässä ketjussa! En ole M-Karin puolesapuhuja.
Mitä jätteeseen tulee, windows on jätettä, ei linux!
Ei saa Windowsin, eli ydin jakeluihin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14477498/missa-linux-museo#comment-86463160
Miksi sitten vastailet M-Karille osoitettuihin viesteihin jos et ole puolestapuhuja, nyt sinä annoit sellaisen kuvan, älä ole väliinputoaja.
Linux ei sovi kuin leuksi ja on jätettä, turhaan vikiset vastaan kun sen tietää kaikki.
Todista+että+ei+saa+windowsiin,+muuten+valehtelet+kuten+aina+99%+viesteissäsi.
Linux ei ole jätettä toisinkuin windows!
No+onhan+se+jätettä+kun+ei+saa+lisälaitteita+eikä+oikeita+ohjelmia,+99%+ihmisistä+tietää+tämän.
Itse sanoit että ydin Windowsiin ei saa, vai puhutko paskaa että ydin jakeluihin ei saa ohjelmia?
En ole missään sellaista väittänyt enkä ole mistään ydin windowseista puhunut, windowsiin saa kyllä ja siitä olen puhunut, ydin linuxiin ei saa.
Totesimme siis taas jälleen kerran että et osaa muuta kuin valehdella koska et todistanut asiaa, Photoshopin saa Windowsiin ja Maciin, ei linux "ydin" tubuttimiin
"En ole missään sellaista väittänyt enkä ole mistään ydin windowseista puhunut"
Aivan selvästi sanoit että ydin jakeluihin ei saa, eli Windowsiin ei saa.
-"ydin" tubuttimiin
Eli siis ei saa Windowsiin.
Niin sanoin että ydin jakeluihin ei saa mutta windowsiin saa, mitä sitten, miksi jankutat?
Eikö Linux olekaan nyt ydin, valehtelitko siitäkin?
Windows on ydin jakelu. Siinähän on NT kernel eli ydin. Windows on ydin jakelu, eli ydin Windows
Ja sanoit että ei saa Photoshopia ydin jakeluille, joten Windowsiin ei saa Photoshopia.
Hohhoijakkaa, olet sinä kyllä ihme jäkättäjä, lue adoben sivulta perkele jos et usko niin sen saa windowsiin.
Ei millään Adoben sivuilla ole merkitystä kun nyt on kyse sinun sanomisisista.
Itse sanoit että ydin jakeluihin ei saa Photoshopia, eli Windowsiin ei sinun mielestäsi saa Photoshopia.
Ei ole jätettä koska linuxeihin saa lisälaitteita ja myös oikeita ohjelmia.
Ja koita keksiä oma nimimerkki!
Linux on ydin, ja linux jakeluihin ei sitä saa, näin sanoin.
Ihan sama mitä sinä sanot, valheita valheiden perään kuitenkin tulee.
Ei Suomeen mitään uusia museoita perusteta, vanhoja suljetaan jatkuvasti.
Ainoastaan Guggenheimiä kuitenkin ajetaan kuin käärmettä pyssyyn.
Turhaa. Maailmallahan on jo muutama promille linux-museoita hihhulien koneissa.
Haista sinä windows-hihhuli paska! Linux-hihhuleita ei ole olemassa mutta kylläkin windows-hihhuleita kuten sinä.
Linux-museoita emme enempää tarvi. Hihhulien koneissa on jo tarpeeks museotavaraa.
Pidä sinä nikkejä varasteleva windows-hihhuli pääsi kiinni ja häivy täältä!
Tuo on tyypillistä windows käyttäjälle, varastaa, valehtelee ja warettaa, ja noita saatanan loisia valuu Linux käyttäjiksi. Lopettakaa se Linuxin kehuminen ja kehutaan windows 10 niin saatanan kovasti, niin saadaan pitää tämä terve yhteisö mikä meiltä on nyt jo karkaamassa.
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit