Apua nuorelle

Jokuvain2

Onko 14 vuotiaalla oikeus vaatia kotiopetusta esim. Nettikoulua?

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlliumCaeruleum

      Vaatiahan tietysti voi ihan mitä tahansa eikä ikä ole mikään este vaatimisessa. Vaatimuksensa voi kohdistaa ihan kenelle haluaa, vaikka useammallekin taholle. Yleensä 14-vuotiaan kannattaa ensimmäiseksi yrittää vaatia vanhemmiltaan.

      Mitähän sinä tarkoitat kotiopetuksella? Kuka sinua opettaisi? Ajatteletko ehkä, että aineenopettajat pitäisivät sinulle normaalin työpäivänsä päälle nettitunteja? Ei taida ihan vähällä onnistua - ainakaan ilman kunnollista korvausta.

      Mistähän tässä nyt oikein on kysymys? 14-vuotias tarvitsee apua, mutta miksi ja mihin ongelmaan?

    • muttakunlapselta

      viety perusteettomasti ja tarkoitushakuisesti oma ISÄ lapsen elämästä perättömin "viranomais" lausumin, selvityksin yhteistyössä "äidin" kanssa lapsen olosuhteista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe