Pitäisi muodostaa yhtälö...

En oikein hahmota miten tätä kannattaisi lähestyä..

Kuvassa on esitetty kappaleen kiihtyvyys ajan funktiona suoraviivaisessa liikkeessä. Hetkellä t=0s kappaleen nopeus on 8 m/s (a=4). Määrää kappaleen nopeus hetkellä t=4s matemaattisesti muodostamalla aluksi yhtälö a(t).

Hetkellä t=4s kiihtyvyys a=0. Kuvaajan muodostama kuvio on suorakulmainen kolmio, jonka kateetit ovat 4. Laskin pinta-alan ja summasin sen alkunopeuden kanssa, joten loppunopeus on 16 m/s.

Tuosta yhtälön muodostamisesta en vaan saa otetta...
10262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jotta tähän voisi vastata, pitäisi saasa se kuva: se on paperissasi se "kiihtyvyys ajan funktiona" -kuva.

Äänestä

Kiihtyvyyttä kuvaava 'käyrä' on sen kolmion hypotenuusa, jonka yhtälö on a = 4-t

Äänestä

Onko tuossa a tuossa kiihtyvyys?
Onko pysty-akselilla nopeus v vai paikka x ?

Äänestä
  • Opettele lukemaan : " Kuvassa on esitetty kappaleen kiihtyvyys ajan funktiona ".
    Mikä saa sut kuvittelemaan sen esittävän jotain muuta ? ?

    Äänestä

  • Kuules ' tractor' on tässä muutkin nautiskelleet illan mittaan glukoosin hajoamistuotteen tisleitä mutta tapaiseesi älyttömyystilaan ei sentään muut ole onnistuneet pääsemään.

    Äänestä

  • Huh-Huh kirjoitti:

    Kuules ' tractor' on tässä muutkin nautiskelleet illan mittaan glukoosin hajoamistuotteen tisleitä mutta tapaiseesi älyttömyystilaan ei sentään muut ole onnistuneet pääsemään.

    Sinne pääseminen lienee jonkinlainen raja-arvo.
    Olen minäkin raittiudesta aikani kärsinyt ja siitä hielläni maksanut!

    Äänestä

^ Kiitos paljon avusta! Jotenkin en tajua tuota dv/dt:tä, että mitä niillä "voi" tehdä. Juuri tuo, että voi kertoa ristiin ja tulee dv=adt, siitä alan miettimään että pitääkö sitten derivoida nopeus ja aika ja sitten yleensä mennään metsään niin että heilahtaa... Hyvä että täältä löytyy fiksuja ihmisiä.

Äänestä
  • Nämä dv ja dt ovat differentiaaleja, ja niitä voi periaatteessa käsitellä kuin kokonaislukuja, mutta tässä on kyllä hyvin selvä suunnitelma mitä tehdään.

    Kun meillä on tieto, että kiihtyvyys on nopeuden aikaderivaatta, niin paperille kirjoitettuna se on a=dv/dt.
    Kirjoitetaan tässä myös heti tuon a:n lauseke paikalleen:

    (4-t)=dv/dt.
    Seuraavaksi täytyy päästä muotoon, jossa muuttujat ovat eri puolilla yhtälössä, ja vielä niin että päästään integroimaan yhtälö puolittain.
    Eli kerrotaan molemmat puolet dt:llä, ja tulee:
    (4-t)dt=dv.
    Nyt integroidaan molemmat puolet omien muuttujiensa suhteen:
    4t-½t^2=v C
    C ratkaistaan sitten alkuehdosta v(0)=8

    Äänestä

Mikä oli kappaleen nopeus hetkellä t=4s?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vaivaavaan kirjoitti:

En oikein hahmota miten tätä kannattaisi lähestyä..

Kuvassa on esitetty kappaleen kiihtyvyys ajan funktiona suoraviivaisessa liikkeessä. Hetkellä t=0s kappaleen nopeus on 8 m/s (a=4). Määrää kappaleen nopeus hetkellä t=4s matemaattisesti muodostamalla aluksi yhtälö a(t).

Hetkellä t=4s kiihtyvyys a=0. Kuvaajan muodostama kuvio on suorakulmainen kolmio, jonka kateetit ovat 4. Laskin pinta-alan ja summasin sen alkunopeuden kanssa, joten loppunopeus on 16 m/s.

Tuosta yhtälön muodostamisesta en vaan saa otetta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu