Olen löytänyt keinon päihittää lentopelon

markokovalainen

Pelkäätkö lentämistä ? Terroristit hyökkäävät ja ainut elämäsi jää viimeiseksi siihen ? Koneesta irtoaa moottori tai vastaavaa ja tiedät kuolevasi kymmenien minuuttien sisällä, sitäkö pelkäät? Minä ainakin pelkään, ihan hemmetisti, olen sen verran itsekäs ihminen että pidän elämääni arvokkaana näin nuorena, joten miksi ottaisin riskin tämänlaiselle vuoristoradalle joka voi päätyä pahemmin kuin mikään kauhuelokuva, lukittuna metalliputkeen, jossa en voi vaikuttaa millään tavalla.

Noh.. älä huoli, olen löytänyt todella helpon keinon päihittää nämä kaikki pelot ja ajattelemaan realistisesti. Katsos, kun aivoista ei löydy realistista näkemystä, kuinka turvallista lentäminen todella on, sitä on vaikea hahmottaa, koska ei pysty havaitsemaan tuhansia koneita jotka ovat ilmassa.

Minä päihitin pelkoni, yksinkertaisesti menemällä www.flightradar24.com ja tuijottelemaan tota hemmetin suurta metallituubiläjää, miten ihmeessä voi edes kuvitella olevansa juuri siinä koneessa joka putoaa, kun näkee tuon massan lentelevän, se on aivan älytöntä. Se on liian epärealistista, jos pari konetta putoaa euroopassa vuodessa, niin silti se on aivan liian huonoa tuuria, että voisi rajoittaa elämäänsä olemalla matkustamatta. Itse matkan pahin kohta on yleensä nousu, sitten ilmassa voi tyhjentää mielen ja aloittaa suunnittelemaan jo tulevaa laskua, joka on ylivoimaisesti paras kohta, vaikka kuinka läsähtäis, kunha pääsee maahan takaisin yhtenä kappaleena.

Älkää lentäkö huonoilla lentokoneyhtiöillä joilla on huonompi historia, te joilla on lentopelko, tottakai te joudutte tietyissä tilanteissa maksamaan enemmän, että psyykkeenne pärjää perille asti, olkaa rauhallisia ja tehkää kaikkenne että aivonne eivät valloita teitä kauheilla ajtuksilla.

Tsemppiä ja onnea seuraavaan lentoon.

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskatuubia

      Olipahan harvinaisen paska juttu.

    • kKkKKznn

      Finnairille sattunut viimeisin kuolonuhreja vaatinut onnettomuus 60-luvulla DC-3:lle. Sen jälkeen ei ainuttakaan kuolonuhreja vaatinutta onnettomuutta. Kertoo paljon kuinka turvallista lentäminen on. Sen sijaan raideliikenteessä onnettomuuksia on tapahtunut ja maantieliikenne aivan oma lukunsa.

    • DalaiLlaama

      Kävelijöitä kuolee maailmassa miljoonittain vuodessa ja omaan sänkyyn kuukahtaa vielä useampi. Älä vaan missään nimessä nuku tai matkusta mihinkään, niin elät ikuisesti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1303
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      976
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe