VALOPETROOLIKAMINA

Hei toverit!

Oletteko niin ystävällisä, että kerrotte minulle valopetrolikaminasta? En tiedä siitä mitään.
Tulin uteliaaksi kun täällä kyseltiin tehoja.
Omistan mökin, jossa ei ole takkaa ja patteri ei yksistään talvella riitä. Olisko tuossa apuni mun?
93214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

www.kaasuvalo.fi - siellä on esite muutamasta

Äänestä

Nykyiset hyvälaatuiset kaminat ovat luotettavia eivätkä haise hirveästi.Kuten jo tuolla alempana kerroin, meillä oli Panasonicin kamina n. 15 v. sitten. Siinä oli irroitettava löpösäiliö, joten täyttö kävi hyvin terassilla. Pieni hajuhaitta oli kyllä olemassa, mutta laitettuani sen takan eteen, hajut menivät piipusta ylös. Joku tuuletuksen kaltainen on hyvä olla, jos on herkkä löpön hajulle. Lämmitti todella tehokkaasti mökin , joka on n. 20 neliötä.

Äänestä
  • Ei haisseet oikein käytettyinä ja huollettuina vanhatkaan valopetroolikaminat (merkki POD jäänyt mieleen..), joiden toimintaperiaate oli kuin öljylampuissa. Nykyisiä kamiinoita en tunne.
    Valopetrooli on muuten lähes hajutonta tavaraa, eikä se ole "löpöä". Löpö on polttoöljyä ja se todellakin haisee. Onhan niitä löpökamiinoitakin, mutta tässä ei liene sellaisesta kysymys.

    Äänestä

  • aikaan kirjoitti:

    Ei haisseet oikein käytettyinä ja huollettuina vanhatkaan valopetroolikaminat (merkki POD jäänyt mieleen..), joiden toimintaperiaate oli kuin öljylampuissa. Nykyisiä kamiinoita en tunne.
    Valopetrooli on muuten lähes hajutonta tavaraa, eikä se ole "löpöä". Löpö on polttoöljyä ja se todellakin haisee. Onhan niitä löpökamiinoitakin, mutta tässä ei liene sellaisesta kysymys.

    Katsopa kiskalta Tekniikan Maailma 1/2005 jossa on artikkeli yhdestä kaminasta. Hintaa taisi olla laitteella 460 erkkiä ja turvaominaisuuksia ja hajuttomuutta kehuttiin varsin hyviksi.

    Äänestä


Onko niin ettei valopetroolikaminat tarvitse savun poistoa ulos?
Entä paljonko maksaa valopetrooli litra?

Äänestä
  • Valopetroolikamina ei tarvitse savunpoistoa, oikeastaan sisäilmaan ei tule juuri mitään tuoksuja jos laite on kunnossa.
    Hyvälaatuinen valopetrooli maksaa 20 litran pöntössä n. 1,5€/litra ja kulutus riippuu aivan laitteesta. Esimerkiksi Zibron 2,4 kilowattinen lämppäri kuluttaa täydellä teholla 2,4 dl tunnissa ja puoliteholla reilun desilitran/h. Tekeekös tuo nyt sitten 15 senttiä/kwh, eli ei mielestäni kovin kallista vertaa mihin tahansa.

    Äänestä

Lämmitin vuosia sitten valopetroolikaminalla lähes yksistään ja on erinomainen lämmitin, tarkoitus on tulevaksi talveksi hankkia uusi kamiina askarteluhuoneen lämmittimeksi.
Ei tarvitse savupiippuja ja kun puhdistaa sydämen välillä karstasta, palaa sinisellä liekillä puhtaasti. Uuden kaminan mukana tulee sydämen puhdistin.

Äänestä

Netistä hintaan 140 about....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias kirjoitti:

Hei toverit!

Oletteko niin ystävällisä, että kerrotte minulle valopetrolikaminasta? En tiedä siitä mitään.
Tulin uteliaaksi kun täällä kyseltiin tehoja.
Omistan mökin, jossa ei ole takkaa ja patteri ei yksistään talvella riitä. Olisko tuossa apuni mun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu