Powerin halpa 200€ läppäri tuli hommattua, mutta huomasin, että 30G kiintolevy on lähes täynnä! Mikä voi viedä noin paljon tilaa ja voinko jotain poistaa?
Miten voi viedä lähes 30G tilaa?
eiymmärrä
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
30 gramman kiintolevy on aivan liian piäni.
Käy W 10:n asetuksista "Tallennustila" katsomassa voiko jotain poistaa
W 10 itsessään vie tilaa 11G (lelutabletti ) ---> n.15 - 20G läppäri.
No sua jymäytettiin hieman.
Helppo korjata: http://www.multitronic.fi/fi/products/1290955/kingston-240gb-hyperx-savage-ssd-2-5?sm=50&gclid=CLjk0YaBls8CFYHDcgod4doJNQ
32Gb läppärit ovat samanlaisia jymäytyksiä kuin olivat 12Gb Playstation 3:set.
Läppäriin saa tietysti kytkettyä lisäkovalevyn letkun kanssa tiedostojen säilytyspaikaksi. Ongelma tulee sitten jos ohjelmatkaan eivät mahdu 32Gb tilaan, silloin konetta ei oikein voi kannettavana tietokoneena käyttää lainkaan.
SSD kovalevyjä käyttäessä, pienin käyttökelpoinen koko alkaa nykisin noin 128 Gb kokoluokasta, niilläkään ei tietenkään pärjää ilman ulkoista tiedostojen säilytyspaikkaa, erityisesti mikäli tiedostot ovat valokuvia tai videoita. 128 Gb tilaan sentään mahtuu melkein minkälainen ohjelmistosetti tahansa. ThinkPadissani on 128Gb kovalevyllä Win10pro, Photoshop CS5, InDesign CS5, Office 2013 ja koneen mukana tulleita ohjelmia, vapaata tilaa n. 50Gb. Vapaata tilaa on tosin vain sen takia, että kone on liitetty telakan kautta 3,5 Tb:n ulkoisiin kovalevyihin, joihin muut kuin juuri käsittelyssä olevat tiedostot on tallennettu. No Powerin tarjousläppäriä ei ole tarkoitettukaan käytettäväksi näin, se on tarkoitettu vain Internet katselupäätteeksi, ei tietokoneeksi, siksi hintakin on tuollainen.