EI koira-allergiasta

Mitä mieltä olette koiran hankkimisesta muuten kovin "herkälle" ihmiselle? Siis herkkäihoiselle tms. Kissa-allergiaa on ollut (ja se on kauheata!), mutta vielä ainakaan vierailevat koirat eivät ole aiheuttaneet oireita.
Allergia voi toki ilmetä vaikkapa puolen vuoden kuluttua, mutta kysynpä nyt vaan..

Tiedän, että lähes samasta aiheesta on keskusteltu hieman aikaa sitten, mutta koska en ole lukenut sieltä haluamani laisia vastauksia, kysyn uudessa keskustelussa. =)
2212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni on kolme koiraa. Allergiseksi (kaikkien) eläinten pölylle tulin jo ihan lapsena. Allergia siis näkyi testeissä. Meillä oli allergiani ilmetessä koiria, joita ei hävitetty pois, sillä minulle ei koskaan tullut mitään oireita niistä.

Kotoa pois muuttaessani allergiani paheni, sillä minulla itselläni ei sillon ollut eläimiä. Kaikista eläimistä alkoi nenä vuotaa, silmät kudita jne. Allergiaoireet alkoivat helpottaa vasta, kun aloin taas olla enemmän tekemisissä eläinten, varsinkin koirien kanssa.

Nykyään aina tavatessani uuden koiran minulle tulee siitä allergiaa parin päivän ajan ja sitten oireet katoavat. Tämä on sitä siedätyshoitoa parhaimmillaan =).

Koirien (ja jyrsijöiden) kohdalla asiani ovat siis hyvin, mutta esim. kissat ja hevoset ovat minulta kokonaan kiellettyjä (koskaan en ole niihin "tottunut" - olen niin vähän ollut niiden kanssa tekemisissä).

En tiedä, oliko tästä mitään hyötyä sinulle, mutta neuvoisin sinua ensin kokeilemaan ja rauhassa harkitsemaan eläimen ottoa allergiseen perheeseen.

Äänestä

Minut todettiin ala-asteikäisenä allergiseksi kissalle, hevoselle ja joillekin siitepölyille, mutta koirille ei. Meillä on ollut koiria jo 7 vuotta. Olen nyt 22 v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siitä vaan.. kirjoitti:

Mitä mieltä olette koiran hankkimisesta muuten kovin "herkälle" ihmiselle? Siis herkkäihoiselle tms. Kissa-allergiaa on ollut (ja se on kauheata!), mutta vielä ainakaan vierailevat koirat eivät ole aiheuttaneet oireita.
Allergia voi toki ilmetä vaikkapa puolen vuoden kuluttua, mutta kysynpä nyt vaan..

Tiedän, että lähes samasta aiheesta on keskusteltu hieman aikaa sitten, mutta koska en ole lukenut sieltä haluamani laisia vastauksia, kysyn uudessa keskustelussa. =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu