Minulle on tulossa vähän yllättäen noin 160 ha maatila länsisuomesta. peltoa siinä yli 70 ha ja loput metsää. Metsän ajattelin pitää, mutta pellot ja talon joutaa myydä. Paljonko pellosta maksetaan? Rakennus on vanha ja ränstynyt kun ei ole asuttu melki 10 vuoteen että sillä varmaan vaan tekoa aika vähän? isompaan kaupunkiin noin 40 km.
Pelto- ja tilaperintö
yllätysperintö
7128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulle tuli myös, yllättäen kanadasta 50 000 ekkerin maatila. auttakaa nyt meitä perijöitä, mitä vois
Pellon hinta riippuu monesta asiasta. Kuten sijainti, sijainti, sijainti, ja maan laatu sekä lohkojen koko&muoto.
Tarkista myös vuokrataso, ja mieti onko sinulla rahantarvetta vai pidätkö lypsävän lehmän itselläsi. Hyvällä paikalla 70 ha x 500 e (tai enemmänkin) = 35000 euroa vuodessa on ihan kohtuullinen sijoitustuotto. (Huonommalla paikalla 70 x kossupullo tekee sinusta vain juopon.)
Mulla sama homma. Oon kuulemma perinyt 700ha peltoo ja vajaa 4000ha metsää. Ihan pyytämättä ja yllättäen.
Pellot vuokrasin 400€ kuukausi vuokralla. Vuokraa tulee reilu 3,3 miljoonaa euroa vuodessa. Ihmettelen vaan et joku myy peltonsa 15000€/ha kun siitä saa vuokraa 4800€ vuodessa.
Mettä onpelkkää bonusta, sitä oon myyny reilu 15000m3 vuodessa.
Piä pellot itsellä ja vuokraa. Lypsylehmä on paras omistaa itse. Mieti, kun kerran myyt, saat rahaa kyllä jos on hyvähintainen seutu ja hyvät maat (rakenne ja maanlaatu, miten on ravinteitten laita, kalkitukset ja rikkakasvitilanne?), saat rahan ja tuhlaat sen, ei rahaa enää!
Mutta vuokraamalla saat sitä tuloa kaikki vuodet eteenpäin kun pellot sinulla on.
Mörskän joko korjaat ja myyt, myyt kesäpaikaksi tai myyt purkukuntoisena tontin hinnalla, jos tontilla hyvä kaivo, sähköliittymän mahdollisuus ja esim. omenapuita ja puutarhankasvia valmiina, ehkä jotain muita käyttökelpoisia rakennuksia, navettaa, hallia, tuo ne hiukan lisäarvoa tontille.
Minulle luultavasti tulee kanssa perintö Etelä-Suomesta kerrostalo kolmio Martinlaaksosta ja mökkitontti Hietarannan vierestä, hiekkarantaa 100metriä. Lapista koskematonta erämaata 160ha samalla perinnöllä.....mitä teen??
Lapin erämaa on kinkkisempi, onko siellä minkäänlaista metsää? Jotain mökkitonttejahan sieltä voisi lohkouttaa ja myydä, tämän hietarannan kohteen voisi ehkä rakentaa jonkun halpahintaisen mutta vetävän mökin ja alkaa vuokraamaan. Tai myydä pois. Kerrostalokolmio myös vuokralle jos ei sitten välttämättä halua myydä.
Riippuu omasta tilanteesta kannattaako myydä pois vai vuokrata.
Valtio+vie+osuutensa+hieman+yli+30%