Jouduin heinäkuun lopulla tilaamaan putkimiestä mistä nyt sattui saamaan nopeasti ettei koko loma mene vuotavan vessanpöntön ja vuotavan keittiön hanan korjaamisessa. Lopulta joku Tirkkonen kehui reteästi, että heiltä löytyy tällaista putkiosaamista ja putkimies noin parin päivän kuluttua.
Putkiosaaja oli virolainen joka ei ymmärtänyt edes Suomea riittävästi, kun kysyin jotain asiaa hän ei ollut kuulevinaan koska ei ymmärtänyt kysymystä. Laitoin hänet keskustelemaan isännöitsijän kanssa tästä vanhan vessanpöntön korjauksesta ja koetti jotain tolkuttaa, että missä vika. Sitten lähti hakemaan varaosia pönttöön jostain, sinäkin aikana kun hinta juoksi tämä osaaja oli kyllä kerennyt pitää tupakkatauonkin varaosien hakureissulla.
Hän selitti, että keittiön vuoto olsi korjattu, kysyin onko wcpytty korjattu, niin sanoi, että ok.
Illalla ihmettelin, että miten ihmeessö pönttö voi edelleen vuotaa, asia selvisi kun laitoin viesti LVI-option vastuuhenkilölle Blomqvistille, niin hän vastasi, että pönttöön pitäisi laittaa lisää vielä osia eli tämä virolainen osaaja ei sitten osannut tätäkään asiaa kertoa. Lisäksi keittiön "korjattu" vuoto alkoi vuotamaan samalla tavalla uudelleen vaikka tämä virolainen osaaja väitti muuta. Tähän päiväänkään mennessä LVI-optio ei ole korjannut vuotoa ja vastuuhenkilö Patrik Blomqvist välttelee vastuuta.
Toinen firma hoiti homman loppuun.
Putkityön tuntihinnaksi oli laitettu 55e/h, minimi 2 h sekä auton käyttö noin 47 euroa.
ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ TILATKO NÄIN VASTUUTTOMALTA JA AMMATTITAIDOTTOMALTA PULJULTA YHTÄÄN MITÄÄN.
LVI-option ammattitaidoton puuhastelu-älä käytä
5
2109
Vastaukset 5
- nähtyJaKoettu
Turha aloitus, tuohan on ihan normaalia osaamisen tasoa nykyään tässä maassa!
- Happylobster
Meillä LVI-Optio teki kaikki työt (kaukolämpö ja putket) eikä ole mitään valittamista. Naapurikin tilasi heiltä... jotkut ehkä puhuu suomea vielä rakennusalalla?
- Anonyymi
Komppaan ketjun aloittajaa. Hommat venyy ja paukkuu eikä valmista tule. Sama munaton työnjohtaja näyttää olevan edelleen. Säästäkää rahanne ja hermonne, pysykää kaukana paskafirmasta!
- Anonyymi
Olen itse harvoja täysin "kotoperäisiä" rakennusalalla työskenteleviä ja en ikimaailmassa ostaisi lähiaikoina rakennettuja kerrostaloasuntoja pääkaupunkiseudulta.
Nykyiset "huippuosaajat" vaikka LVI-alalla puhuvat järjestään viroa, venäjää tai muita alikehittyneiden maiden kieliä ja likimain jokainen on täysin kyvytön monimutkaisempiin ja ammattitaitoa vaativiin töihin.
Sutta ja sekundaa, sutta ja sekundaa...normal katastrof... - Anonyymi
Putkimiesten tekemisistä minäkin taistele vuonna 2024.
Onko kiusantekoa, kun ei haluta yhden asunnon lämpöjä hoitaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168976
- 86790
- 57761
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46633
- 61575
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko68560Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545- 27539
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537