sinä kerrostalossa

toteamus

Muutit taloon minun jälkeeni. En vieläkään ymmärrä, mitä kuvittelet saavasi aikaan tarkkailemalla elämääni sivusta päivittäin. Joskus naisesi huutelee talossa seinän takana, että " jos se ei muuta, minä tapan sen. Minun miestäni ei vie, mutta elättää minut, minä takaan sen". Jos joskus muutat, minä en ole samassa talossa enkä halua edes tietää sinusta ja naisestasi. Minun eläkkeeni ei riitä sinun ja naisesi elättämiseen enkä halua aikuisia pikkupoikia lapsen korvikkeeksi itselleni, enkä varsinkaan teitä kahta. Jos et elä eläkkeelläsi, onhan edun valvonta olemassa tai sosiaalihuolto. Pyydä apua itsellesi ja naisellesi. Vaikka olen vanha, en halua sukulaisia nurkkiini vahtimaan joka päiväistä elämääni; milloin teen mitäkin ja onko siihen sukulaisen lupa tai hänen paljon puhuttujen kaveriensa naapurissa. Jos tavaroiden särkeminen ja käyttäminen sekä varastelu ei lopu; minä muutan pois kokonaan. Menetät elättäjän ja käyntipaikan etkä voi haukkua enää ketään hutsuksi ja hulluksi etkä mainostaa omaa paremmuuttasi ja minun mielen vikaisuuttani, jota lääkärien mukaan ei ole, vika löytyy näin ollen haukkujan päästä tai elämän tavoista. Jos ostan pullollisen parasta konjakkia, lupaatko juoda sen yksin kokonaan heti. Koska vedät lääkkeitä, pääsisin sinusta siististi eroon. En anna sinulle pulloa, mutta tapasi tuntien varastat koko sisällön ja juot kokonaan. Sinusta on siis helppo päästä eroon, jos tahdon. Käytän vain ahneuttasi hyväksi ja jätän lopun sinun valintojesi varaan. Minä nimittäin en koskaan ole pyytänyt sukulaismiestä enkä sinua asuntooni. Näin ollen en ole vastuussa siitä, mitä sinä varastat asunnostani ja mitä yhdessä juotte naisesi läsnä ollessa. Toisin sanoen: En ole äitisi enkä veljeni äiti. En ole koskaan adoptoinut ketään enkä ottanut miesystävää sinusta. En ole luvannut sinulle elättää sinua ja naistasi enkä antanut lupaa käydä jatkuvasti asunnossani. Pitäisi jo älyn välähtää, että en halua sinua naapurini elämääni. Jätä minun kotini ja minut rauhaan. Opettele laskemaan rahasi oikein ja opettele pärjäämään omillasi, ettei naapurien tarvitse elättää sinua. Älä vahdi minua.

7

202

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kusipää.saatana

      Haista vittu, kunnianloukkaus mitä juuri kirjoitit. Oikeudessa nähdään.

      • 79thufs

        Häh. Kenen kunniaa on loukattu. Viiraako päästä?


    • mitesseon

      Pystytkö selvin päin vai avustaako äiti tai naisesi. Ja sinnehän tarvitaan rahaa, jota sinulla ei ole koskaan liikaa ja kun minullakaan ei ole kuin kaksi kymppiä parille viikolle. Sillä ajattelin syödä itse ja elättääkö sillä sinutkin pitäisi. Kun äiti ei ole läsnä eikä ohjaa oikeustoimissa, saatat joutua väliin putoajaksi. Kysypä rahattomalta tyttöystävältäsi apua. Josko sittenkin kaksi kymppiä riittäisi neljän hengen porukalle. Saas nähdä mitä ihmeitä meikäläinen kaksi kymppisellä tekee seuraavat kaksi viikkoa. Vanhusten puhtaaksi syöminen on synti ja rikos.

    • wpqzx

      Pitää tunnustaa näin kirjoituksen jälkeen että tunteet on todellisia ja tarkoitin totta mutta pidetään tämä kirjoitus mielikuvituksen tuotteena. Silloin tämä kirjoitus on vain kirjoitus joka kyllä oli totta jonkun elämässä mutta ei minun kuin osittain. Ne muut kärsii paljon ja heitä minä en voi auttaa, haukkua voin mutta en voi jokaisen narkkarin ja sekakäyttäjän tai narkomaanin äitiä ja naista tai muita läheisiä vaatia laittamaan näitä henkilöitä omille jaloilleen ja lakata elättämästä heitä. Voin vain sulkea omat oveni jälkeeni ja ilmoittaa varkaista. Toivon kaikkea hyvää näille äideille ja elättäjille, olivat he sitten vaikkapa naapureita.

    • suoratsanomiset

      Kiitos hyvin paljon. Suorat sanomiset ovat ennenkin saaneet ihmiset ajattelemaan mutta varas siirtyy kuukaudeksi naapuriin. Kun tilanne rauhoittuu, tuttu henkilö käy kyllä tutustumassa vaikka vieraisille tullen uusiin tavaroihisi. Tuttu tunne ja tutut kokemukset.

    • Otamakupala

      Mitäs siihen sanotte, jos posti katoaa naapuriin ja naapuri jakaa postin.

    • postinkantajasäikähtää

      Mitäs siihen on sanomista, kunhan tulee perille. Uteliailta ja varkailta mikään ei ole turvassa, pitää totutella uusiin isäntiin postin suhteen. Voithan joka päivä mennä kahdeltatoista pyytämään naapuriltasi postiasi tai vahtia postin kantajaa. Niin minäkin olen tehnyt ja kysellyt postin perään. Aina lopulta olen sen saanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1241
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      34
      566
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe