Hiusta lähtee sitä tahtia että ihan hirvittää .. liekö kenelläkään niksiä millä saisi sen loppumaan?
Päänahka kutiaa ja suikussa lähtee paljon , harjatessa lähtee ja olkapäillä on irronneita hiuksia..
JELPP auttasko joku.
Päänahka kutiaa ja suikussa lähtee paljon , harjatessa lähtee ja olkapäillä on irronneita hiuksia..
JELPP auttasko joku.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lääkkeet, kuten ehkäisytabletit voivat aiheuttaa hiustenlähtöä. Voimakas laihduttaminen, sinkin- ja raudanpuutos voivat olla syynä hiustenlähtöön.
Ai e-pillerit voivat aiheuttaa voimakkaan hiustenlähdön? Mulla on ihan sama ongelma kuin aiheen aloittajalla, syömistottumukseni eivät ole muuttuneet mutta aloitin uuden pilleri-merkin reilu 4kk sitten. Siitähän se sitten johtuu!
"Tottuuko" mun elimistö sitten jossain vaiheessa näihin uusiin pillereihin vai jatkuuko hiustenlähtö niin pitkään kunnes lopetan ne pillerit? Ennen ihana paksu tukka alkaa nimittäin uhkaavasti ohentua... :(
Osaatko auttaa?
ja kun hetkisen mietin, totesin että olen ollut B-vitamiini- ja sinkkikuurilla, olisikohan sillä ollut vaikutusta. Ottaisin sellaisen B-yhdistelmän, jossa mukana foolihappoa. Foolihapon puutetta esiintyy aika yleisesti ja erityisesti e-pillereiden käyttäjillä, puutos haittaa muiden vitamiinien imeytymistä.
Soijan isoflavonoideista suolessa syntyvä ekvuoli estää hiusten lähtöä. Lue lisää tästä
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/equol.html
Toine hiusten lähtöä estävä aine on biotiini.
Pentti Kossilan kirjat