NATIKAN ORBITROL OHJAUS

T.P

Ostin international 674 vm.74.Tehostin ei toimi ollenkaan. Missähän vika?

3

1662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pössöö

      ...Olisi öljy päässy loppumaha!!!!!

    • 684

      zydeemi lie samanlainen ku 684:ssakin, eli koneessa on vain kahdet öljyt, eli moottoriöljyt ja hydrauliikkaöljyt. Ohjaus samoin kuin jarrutkin toimii hydrauliikkaöljyillä, ottaen sen samasta säiliöstä. Mittatikku tullee taakse, tai sitte volvobm tyyliin(sama perä) on vaihteiston vasemmalla puolella sellanen lyhyempi tikku. Eikä sitte laiteta, muutaku Hydrania, niin ei tuu ongelmia. Oon kyllä kuullu , että jollain olis orbitrolikin lauennut..mutta harvinaista se on.

    • JD 78

      Natikan ohjaushan toimii niin sanotusti alennetulla hydrauliikan paineella. Traktorin vasemmalla puolella peräkotelon sivussa on semmonen hydrauliikan "jakoventtiili" missä sijaitsee sellaisen propun alla venttiili mikä yleensä tuppaa vanhemmiten jumiutumaan, se antaa orbitrollille alennetun paineen ja kun se on jumissa ni ohjaustehostus ei toimi. Venttiili on semmosen propun alla jonka avain koko on noin 30mm sen kun avaat ni sieltä saat ongittua sen venttiilin irti pienellä magneetilla tai jos ei magneetilla lähe ni jätä proppu irti ja laita öljyastia alle ja käynnistä traktori ni öljynpaine poksauttaa venttiilin pihalle, sen jälkeen puhdista ja hio ventiili liasta puhtaaksi esim. vesihiomapaperilla. Yleensä tämä konsti on toiminu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe