Kysymyksiä tarujen alkuperästä...

Phulis

Miun tietojeni mukaan Tolkien on luonut maailmansa mielikuvituksensa, kokemustensa (mm 2.maailmansota), Kalevalan ja Beowulfin avustuksella. Osaisikohan joku kertoa varmalla tietämyksellä (niin varmaa kuin se nyt voi olla...) jäikö jotain pois?

Kalevalasta lainatut olen itse löytänyt. Ainakin Turin Turambarin tarina on suoraan Kullervon tarinasta.. Olikohan muita suoria tai epäsuoria lainauksia olemassa?

Mutta en kyllä keksi, mitä on otettu Beowulfista. Nimet vaikuttaa saman tapaisilta, mutta kai se on muutakin... Ja pikkupoika tekee hirviön vaarattomaksi ja tappaa toisen... siinäkö se oli? Olisikohan jollain asiasta tietoa?

Ja olenko vain kuvitellut, vai onko Tolkien tehnyt "ryöstöretkiä" myös Skandinaavisten myyttien parista? Sielläkin nimet muistuttaa toisiaan, ja Skandinaavisten taruhahmojen asuinpaikat ovat Asgård ja Midgård (=keskimaa). Ja skandinaaveilla oli myös taianomainen Yggdrasil-maailmanpuu, muistuttaa Silmarillionia.. Ja toisaalta myuistuttaa Raamattua, jospa molemmat vaan on sieltä?

Ja eikö Tolkien ollut aika uskonnollinen? Näkyykö se muuten kuin jumala-jakautumisessa ja Gandalfin "jeesusmaisuudessa"?

Eli osaisiko/jaksaisiko/viitsisikö joku kertoilla miulle tarkkaa tietoa näistä ja muista, miun tietämyksen ulkopuolella olevista lähteistä. Olisin suuresti kiitollinen...

4

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samantha Mildren

      Kirjoitan muuten jatkoa Taru Sormusten Herraan. Olen aika hyvin perillä Tolkienin asioista.

      • Nimloth

        Just...


    • Aragorn...<3

      Tolkien on itse sanonut, että hän on luonut maailmaansa käyttäen esimerkkeinä erilaisten maiden tarukulttuuria...Kuten hän mainitsi siinä yhteydessä myös suomen...:) Ja raamattua hän EI suoranaisesti käyttänyt ollenkaan... Mutta esimerkiksi haltiakielen hän on kehittänyt eri maiden kielistä ja omasta päästä...muun muassa suomenkieli on ollut myös pohjana haltiakielelle... Ja esimerkiksi hän on luonut Aragornin käyttäen esimerkkinä Aleksanteri Suurta...Paitsi, että hän on luonut Aragornista rohkeamman ja voimakkaamman.

      • Phulis

        ...Aragornin nk. esikuva on Kaarle Suuri, ainakin Tolkienin omin sanoin, ja onhan Kaarlessa ja Aragornissa enemmän yhtäläisyyksiä, kuin Aragornissa ja Aleksanterissa.. Eikö?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2678
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2542
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      26
      2046
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1832
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1805
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      32
      1351
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      826
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      804
    Aihe