Miun tietojeni mukaan Tolkien on luonut maailmansa mielikuvituksensa, kokemustensa (mm 2.maailmansota), Kalevalan ja Beowulfin avustuksella. Osaisikohan joku kertoa varmalla tietämyksellä (niin varmaa kuin se nyt voi olla...) jäikö jotain pois?
Kalevalasta lainatut olen itse löytänyt. Ainakin Turin Turambarin tarina on suoraan Kullervon tarinasta.. Olikohan muita suoria tai epäsuoria lainauksia olemassa?
Mutta en kyllä keksi, mitä on otettu Beowulfista. Nimet vaikuttaa saman tapaisilta, mutta kai se on muutakin... Ja pikkupoika tekee hirviön vaarattomaksi ja tappaa toisen... siinäkö se oli? Olisikohan jollain asiasta tietoa?
Ja olenko vain kuvitellut, vai onko Tolkien tehnyt "ryöstöretkiä" myös Skandinaavisten myyttien parista? Sielläkin nimet muistuttaa toisiaan, ja Skandinaavisten taruhahmojen asuinpaikat ovat Asgård ja Midgård (=keskimaa). Ja skandinaaveilla oli myös taianomainen Yggdrasil-maailmanpuu, muistuttaa Silmarillionia.. Ja toisaalta myuistuttaa Raamattua, jospa molemmat vaan on sieltä?
Ja eikö Tolkien ollut aika uskonnollinen? Näkyykö se muuten kuin jumala-jakautumisessa ja Gandalfin "jeesusmaisuudessa"?
Eli osaisiko/jaksaisiko/viitsisikö joku kertoilla miulle tarkkaa tietoa näistä ja muista, miun tietämyksen ulkopuolella olevista lähteistä. Olisin suuresti kiitollinen...
Kysymyksiä tarujen alkuperästä...
4
489
Vastaukset
- Samantha Mildren
Kirjoitan muuten jatkoa Taru Sormusten Herraan. Olen aika hyvin perillä Tolkienin asioista.
- Nimloth
Just...
- Aragorn...<3
Tolkien on itse sanonut, että hän on luonut maailmaansa käyttäen esimerkkeinä erilaisten maiden tarukulttuuria...Kuten hän mainitsi siinä yhteydessä myös suomen...:) Ja raamattua hän EI suoranaisesti käyttänyt ollenkaan... Mutta esimerkiksi haltiakielen hän on kehittänyt eri maiden kielistä ja omasta päästä...muun muassa suomenkieli on ollut myös pohjana haltiakielelle... Ja esimerkiksi hän on luonut Aragornin käyttäen esimerkkinä Aleksanteri Suurta...Paitsi, että hän on luonut Aragornista rohkeamman ja voimakkaamman.
- Phulis
...Aragornin nk. esikuva on Kaarle Suuri, ainakin Tolkienin omin sanoin, ja onhan Kaarlessa ja Aragornissa enemmän yhtäläisyyksiä, kuin Aragornissa ja Aleksanterissa.. Eikö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542678
- 622542
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p262046- 621832
- 551805
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa321351Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.120826Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37804