moi, haluaisitteko kertoa minkälaisia bordercolliet ovat luonteeltaan. olisin kiinnostunut.
bordercolliet
5
638
Vastaukset
- shaure
Hei!
Esitit aika laajan kysymyksen. Itselläni on kaksi moista turilasta ja voin ainakin todeta, ettei koskaan ole tylsää!
Kuten jokaisella rodulla, myös bortsuilla on yksilöiden välillä suuriakin eroja. Bordercolliet ovat todella aktiivisia koiria ja kaipaavatkin aktivoimista "normaalia" enemmän. Eli eivät sovi siis sohvakoiriksi, missään nimessä! Lajiin kuin lajiin sopivat harrastuskoiraksi. Yleensä on sanottu, että bordercollie on helppo kouluttaa...totta...tavallaan...bortsut oppivat nopeasti, myös virheet. Ensimmäiseksi koiraksi bordercollieta ei suositella, mutta oma ensimmäinen koirani oli bortsu. Kouluttaa koira pitää ehdottomasti ja mielestäni harrastaa edes jotain säännöllisesti, ettei koiran pää hajoa. Itselläni on 5v. ja 16vkon ikäiset hauvat...pitävät paljon ihmisistä, mutta ovat varautuneita vieraita asioita kohtaan. Paimennusviettiä on näyttelylinjaisillakin ja siitä on tullut monille ongelma. Bortsusta saa myöskin helposti ongelmakoiran, ellei sitä kouluta (tosin niin saa monesta muustakin rodusta). Kotisivuiltani löytyy hieman juttua noista kahdesta ja sieltä löytyvät myös yhteystietoni, mikäli olet kiinnostunut rodusta enemmänkin. Tähän en nyt jaksa paljoa kirjoitella, kun väsyttää :D
http://www.saunalahti.fi/~trinit/miikku/www
tässä sitten sivut virallisille bortsusivuille, josta löytyy juttua mm. luonteesta
http://www.saunalahti.fi/~sbcak/ - Amy
joo tosi aktiivinen rotu ja paimennusvietti suuri. eli jos ei koiralla ole tarpeeksi aktiviteetteja niin paimennus voi kohdistua esimerkiksi lapsiin ta muihin kotieläimiin.
- leevi kakka1
moi haluun koiran
- aktiivinenpaimenkoir
Juu tuota noin. Bortsut on siis työkoiria, ei millään pahalla mutta kysymyksestä ymmärsin ettet sitä tiennyt. BC oppii todella nopeati, osaa ketjuttaa asioita ja yhdistellä päässään hienosti hyviä kuin huonojakin asioita. Se siis oppii helposti toko liikkeet, mutta oppii myös huonot tavat, joita omistaja ei ole heti tajunnut kitkeä pois. Kokematonta ihmistä BC vie täysin 10-0, koiraa ymmärtämätön on ihan BCn vietävänä. Luonteeltaan BC on mukava, mutta osaa olla todella *ittumainenkin, varsinkin nartut kyllä näyttävät jos ei huvita treenata. Nämä eläimet ovat yhtä fiksuja kun yksinkertaisemmat ihmiset. Oikein koulutettuna ja pidettymä ihanimpia, mutta kokemattomien kanssa aiheuttavat täyden kaaoksen käytöshäiriöillä höystettynä.
- Minni-
Ylempänä ^ Kerrottiinkin jo moneen kertaan bordercollieista, Mutta suosittelen selaamaan nyt & jatkossa vanhoja palstoja, tuo kysymys on esitetty useissa. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1044041Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv552266Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731591Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko51014- 66824
- 20784
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu117778- 39752
- 62748
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.49738