liian pitkä?

kymysys

Moikka. Onko teidän mielestänne 185cm pitkä nainen liian pitkä esimerkiksi kätilöksi, ensihoitajaksi tai muutenvain sairaanhoitajaksi?
Mua kiinnostaa todella paljon ala, mutta pituuteni harmittaa. Olen siis tosiaan 16v. Kertokaa mielipiteitänne ja tiedättekö pitkiä naisia ja mitem heillä tuo työ onnistuu.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eimuutakuinkouluun

      Nyt olen kyllä ihan kysymysmerkkinä...??

      Ymmärrän kyllä, että ikäsi puolesta kaikenlaiset asiat varmaan aiheuttaa epävarmuutta, mutta esittämäsi asian ei todellakaan tarvitse olla yksi niistä. Pituus ei tosiaankaan haittaa mitään. Käännäppä asia niinpäin, että tuolla on miehiäkin sairaanhoitajina, ensihoitajina ja kätilöinäkin. Miehet tuppaavat olemaan aika pitkiä ja varmaan suurin osa lähentelee sitä 180 - 190 sentin pituutta.

      Joku nyt varmaan tuppaa tähän kysymykseen tuomaan mielipiteitään siitä, että pitkän työparina lyhyt joutuu kärsimään siirroissa ym. Unohda ne. Se on enemmänkin työsuunnittelu kysymys kuin mikään muu.

      Ensi kesäksi haet jonnekin vuodeosastolle kesätöihin niin pääset näkemään asian ihan käytännössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1954
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      76
      1412
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1374
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1107
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1026
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      951
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      814
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      795
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      795
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      755
    Aihe