Ensimmäisen vuoden kaluste- ja tarvikekorvauksista

Sijaismama--

Miten ihmeessä haetaan noista maaleista ja siihen kuuluvista tarvikkeista korvausta? Kuitissa kun on 10l maalia, mutta eihän lapsen huoneeseen mennyt koko maalipurkkia. Onko se siis näinki tarkkaa että pitäisi alkaa kuittiin kirjoittelemaan jotain osuuksia lapsen huoneeseen käytetystä maalista vai laitanko koko kuitin vaan kuoreen mukaan? :D Kuuluuko noihin kaikki siihen kuuluvat, eli maalarinteippiä, hiomapaperia ja niin edelleen? Mietin että yliviivaanko kuittia jostain kun käytiin samalla ostamassa kaikki tarvikkeet vai meneekö noi korvattaviin?

10

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyötyirti

      Kyllähän kunta mieluusti remontoi koko talonne, kun kerran olette sijoitettuja lapsia ottaneet. Siitä vaan saunaremppaa ja vetäkää vesijohdot, jos ne puuttuvat.

      Tiedän talon, johon kustannettiin paljon remppoja, kun ottivat talon täyteen taloon, jossa ei ollut pesumahdollisuuksia. Kaksi vaippahousua jne.

    • kauansijari

      Hei vaan, maalaisjärjenkäyttö sallittua noissa asioissa. : )

      • kauanbio

        Maalaisjärkeä eivät taasen voi käyttää oikeat vanhemmat, jotka saavat lasten parhaaksi maksusitoumuksen tasan tietylle summalle. Hymyile sinä vain järkinesi, jos aihe on noin veikeästi ratkaistavissa :)

        Sitoumuksen kanssa on suht metkaa kulkea mymälässä, laskin kädessä. Kokeile! Ja ota se sallittu maalaisjärki mukaan jos se luo hauskuutta shoppailuun :)


      • MinäkinKauanBio

        Minä en ole ikinä saanut mitään sitoumusta biologisten lasteni kuluihin.
        Metkaa sekin on, että toiset saavat ja toiset ei...


    • dfgfdsdf

      Täällä ei nähtävästi voi enää kysyä mitään, ei ihme, ettei sijaisvanhempia kauheasti kiinnosta täällä olla. :D

      • ihmeEIolejjuu

        Jos ois edes jokin mieli niissä kysymyksissä :D :D Naurut sulle kans :D


    • rahastakyse

      No sillä voi ainakin lohduttautua, että eivät ole ongelmat kovin suuria....

    • Hupsunhauskaajuu

      Ostaa sitä maalia vähän vähempi?

    • äiti1989

      Meillä on jo kaksi kertaa rempattu sijaislasten huoneet ja kylpyhuone. Useampi tuhat on mennyt, mutta empä ole koskaan edes kysynyt siihen tukea kunnalta.

    • äiti1989

      Täällä, kun tiedetään asioita niin kertokaa minulle miten hoidatte 17 ja 18 v. sijoitettujen koulumatkat, kun yleitä kulkuneuvoa ei ole? Kysyin sijoittaneelta kunnalta, että miten ne hoidetaan. Vastaus oli, että on teidän asia, ONKO? Entä jos ei ole autoa, niin miten hoituu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      69
      4313
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      68
      4158
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3572
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3143
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2812
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2572
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2354
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      25
      1491
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1292
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      75
      1079
    Aihe