Pimeät illat tulleet taas

... niin laittakaas niitä heijastimia ihan reilusti ulkovaatteisiin ja reppuihin ja pyörien valot kuntoon!!!

On meinaan aika paljon pimeitä pyöriä ja pimeitä ihmisiä liikenteessä pimeällä!
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomen laki vaatii heijastimen käytön, mutta ei saa rangaistusta kun ei käytä. Uskomatonta, sama pyöräilykypärän kanssa.

Äänestä

Tummissa vaatteissa ihmiset kulkee pimeällä, ei meinaa huomata, laittakaa vaan niitä heijastimia!

Äänestä

KOIRILLE KANSSA KUNNON HEIJASTINLIIVIT.

Äänestä

Nyt on olemassa heijastinkankaita, niistä askartelemaan hauskoja *henkivakuutuksia* !

On varmaan tosi jännää leikkiä syyspimeillä hautajaiset- vai elämälei...kkejä, polkupyöräilijätkin ...tehkää jotain!

Äänestä
  • Just niin, tulin juuri ulkoa, todella pimeää oli eikä näkyny heijastimia kävelijöillä eikä valoja pyöräilijöillä. Mahtaa olla vaikeeta autoilijoiden huomata tuolla ketään.

    Äänestä

Itse ostin Airamin polkupyörän lampun 3:lla AA patterilla. Hinta 11e plus patterit jotka kestää koko talven helposti sillä en polta koko aikaa valoja ellen ajele vilkkaalla keskustan alueella. Hiljaisemmilla kujilla laitan valot päälle jos tarvitaan minun näkyvän autoilijoille tai jalankulkija/pyörilijöille.
Hämmästyin suuresti sen valotehosta sillä todella näkee tien kunnolla ..sata metriä näkyy helposti pilkkopimeällä. Myös vastaan tulijat ihmettelevät että onpas pojalla kirkas lamppu. Aikaisemmin käytin pienempiä halpoja n.5e lamppuja mutta ne ovat aika surkeita valoteholtaan..ollen kuitenkin riittäviä että tulee toisten nähdyksi. Esim tänään vastaani tuli ainakin 10 pimeätä pyörää jotka kantoivat kauppakasseja mukanaan Citymarketista päin tulivat. Oli todella vaikea nähdä heitä koska entisen Expertin kohdalla on pilkko pimeä pätkä. Ihmettelen sitä mikä saa aikuisen ihmisen lähtemään ajelemaan pimeällä pyörällä autojen sekaan. Samoin heijastimattomat jalankulkijat. Rahasta ei voi kiikastaa. Lampun asennus ei vaadi edes työkaluja. Pimeitä mopoja olen myös tavannut muutamia, ajatteletteko mopo poikien vanhemmat yhtään miten mukainen ajelevat.

Äänestä

Pimeät on illat tulleet. Kyllä. Se tuntuu monessa asiassa. En nyt sano, missä. Pyörässäni tosin on valo, aina.

Äänestä
  • No se on hyvä kun pyörässä valo sentään...

    Äänestä

On se sitten pimeää tai valoisaa, näitä pimeitä pyöräilijöitä on.
Pyöräilijät liikennekouluun ja lainpiiriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HeijastimetKäyttöön kirjoitti:

... niin laittakaas niitä heijastimia ihan reilusti ulkovaatteisiin ja reppuihin ja pyörien valot kuntoon!!!

On meinaan aika paljon pimeitä pyöriä ja pimeitä ihmisiä liikenteessä pimeällä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu